bugün

dürümle ayranın son lokmasını denk getirmek dünyada sadece türklere özgü bir hareket olup,artık istem dışı hale gelmiş bir eylemdir..
(bkz: etli sulu yemeğin etlerini sona bırakmak)
ilkokuldayken simit ayranla başladım. ayran hep simitten önce biterdi. simidimi kuru kuru yemek zorunda kalırdım. hayat işte, zamanla simidi daha önce bitirir oldum. kendimi daha da geliştirip bunu dürüm ayranda denemeye başladım.
(bkz: ayranın son lokması)
türk insanının yiyecekler içeceği aynı anda bitirme alışkanlığının ortaya çıkardığı durumdur. sadece dürümle ayranda değil; çayla simitte, hamburgerle kolada da aynı durum geçerlidir.
(bkz: çiğköfteyle ayranı aynı anda bitirmek)
(bkz: simiti ve cayi ayni anda bitirmek)
(bkz: film cips ve kolayi ayni anda bitirmek)
bünyede şanlı gününde olduğu izlenimini uyandırabilecek olay.
ülke tv'de, sıra dışı programında konuk olan erdal demirkıran'ın müthiş tespitidir.
şahsen hep yapmaya çalışırım. ama dürüm öyle güzel oluyor ki ayranı bitirip dürümün son lokmasını öyle atıyorum. o leziz tat ağzımda kalsın diye.*
Doğaçlama yiyerek-içerek mümkün değildir.
Baktın ayran bitiyor, kuru kuru yemeye başlar çok az yudumlar dengeleyene kadar devam edersin.
Baktın önceden çok sıkmışsın ayran artacak rahat rahat içer dengelersin. Böyle hayvan gibi yiyim ve denk gelsin olayı yok.
(bkz: orgazmdan daha fazla zevk veren şeyler)
sanattır.
her babayiğidin harcı olmayandır.
ayıptır söylemesi tam tamına yarım saat evvel başarıyla tamamladığım eylem. açıkçası çok zorlanmadım. aynı anda başladım. ayran yarıya geldiğinde, dürümden daha büyük bir ısırık aldım. aynı zamanda ayran son çeyreğe indiğinde, dürümden ısırıklarım küçüldü. son damlaya geldiğimde, son lokmayı çiğnemekteydim.
(bkz: çiçekleri odama yollayın)
afiyetle doymak.
Aşırı tedbirli yada sağlamcı insanlarda nedense hep sona yarım bardak ayran kalır. Ufak ufak alınan yudumlar dürüm bittiğinde bir seferde içilirken "neden bukadar sıktımki, keşke ayranada az abansaymışım" gibi insanı derin düşüncelere sokar.
türklere ait bir yetenektir. aynı durum sigara-çay, simit-krem peynir vb. tüketimlerde de geçerlidir.
temelinde ekonomi yatan eylemdir. türk toplumunun gelir düzeyini ele aldığımızda kaç bünye dürümün yanında ayran alır ki, ikinciyi alabilsin. temelinde dediğim gibi kapital temelli az gelişmişlik yatar.
başarılı bir stratejinin finalidir. yalnız, eğer ayran pippetle çekiliyorsa sonunda bir höpürdetme çıkıyor ya, onu yapmayın, rica ediyorum.
boş faydasız gereksiz komik bile olmayan yazar uydurmasıdır. zurnanın zırt dediği yer bile değildir.
eylemi gerçekleştirmek için uğraşırken yenilen dürüm ayranın afiyetine varamamaktır.
güven - özveri - tecrübe ister .
çok istenilen ama asla başarılamayan durumdur.çok susayan ayranı en sona bırakır.çok acıkan dürümü en sona bırakır.
türkler için doğuştan gelen ve gurur duyulması gereken bir yetenektir.
''ayran milli içecekse dürümle ayranı aynı anda birlikte bitirmek milli mücadeledir'' dedirten olay.