bugün

--einstein mod on--

Sadece dünya değil diğer gezegenler de uyduları da Güneş de güneş sistemi de galaksiler de dönüyorlar. Bütün bu dönüşlerin ne zaman niçin ve nasıl başladıkları bilinmiyor. Dünyanın dönüş sebebi basitçe başlangıçta gaz bulutu şeklinde olduğu bu gaz bulutunun sürekli döndüğü sonradan katılaşıp dünya oluşunca onu durduracak bir kuvvet olmadığından dönmesine devam ettiği şeklinde izah ediliyor.

Dünyanın ve güneş sisteminin oluşumu ile ilgili en çok kabul gören varsayıma göre 10-15 milyar yıl önce bir gaz bulutu oluşmaya başlıyor. 5-6 milyar yıl önce muhtemelen yakınlarda bir yerde bir süpernova patlamasından oluşan şok dalgaları gaz ve toz parçalarından oluşan bu bulutun dönmeye başlamasını sağlıyor.

Başlangıçta bir küre görüntüsünde olan bulut gittikçe daha hızlı dönüyor ve yoğunlaşıyor. Bunun sonunda da şekli düzgün bir disk halini alıyor. Merkezkaç kuvvetin etkisiyle bir miktar madde merkezden dışarı doğru atılıyor. Kendi aralarındaki çekim güçlerinin etkisiyle birleşen bu parçalar dünya ve diğer gezegenleri oluşturuyorlar. Merkeze doğru çökenlerden de Güneş meydana geliyor Dünyanın ve gezegenlerin hem kendi çevrelerinde hem de Güneş'in etrafında aynı yönde aynı düzlemde ve Güneş'in dönüş yönü doğrultusunda dönmeleri bu teoriyi destekliyor. Ancak Venüs'ün diğer gezegenlere göre ters yönde dönmesi Uranüs'ün kutbu Güneş'e bakacak şekilde tepe taklak dönmesi Pluto'nun diğerlerine göre hayli eğik düzlemi de teoriyle çelişiyorlar

ilk olarak 1687 yılında Sir Isaac Newton'un 'Hareketlerin Kanunları' isimli kitabında belirttiği gibi eğer bir şey hareket ediyorsa ve ona hiçbir dış kuvvet etki etmiyorsa hareketine sonsuza kadar devam eder. Dünyanın ilk dönüş hareketini nasıl kazandığı tam olarak bilinmiyorsa da onu etkileyecek önemli ölçüde bir dış kuvvet olmadığından dönüşüne epey bir süre devam edeceği kesin.

--einstein mod off--

ps: i love you
çünkü eşeğin sikinden dolayı.

Bilimsel bir açıklama yapmak isterdim ama bu daha kolay geldi.
biz dönmeyeceğimize göre bırakın o dönsün. hem dönerse bizimdir dönmezse başka gezegenlerin, başka canlıların dünyasıdır.
nikimde saklı.
bir gün bunu açıklamak zorunda kalacağımı biliyordum. şu sebeple, şimdi at yarağaaa bereketi temsil ettiği için ve bereket de bir döner markası olduğu için e öte yandan atlar da dünyada yaşayan canlılar olduğu için dünya da geçirdiği adaptasyon sonucu dönmeyi benimseyerek böyle bir alışkanlık edinir. sonuç olarak, dönen bir gezegende yaşadığımızı öğrendiğimiz gibi, yıllardır döner diye at yarağaaa yediğimizi de görmüş olduk.
http://www.twittersokak.c...3%96NER-%C4%B0SKENDER.jpg

(bkz: açız)
hiç de ketçap mayonez sıkılıp yenecek gibi değil.
(bkz: camlardan atlamak)
edit:dünya neden döner? başlığına ithafen söylenmiş bir iğrenç espiriydi. başlık değişmiş.
dünya neden döner, bir iskender veya adana dürüm değil ha neden?

Tarzı bir sorudur
ne dönmesi ya, cahil misin? şeklinde cevap verilecek sorudur.
düz tepsi şeklindedir üstadım, öküz boynuzları üstündedir.
(bkz: sen sor diye)
(bkz: aç biraz oku)
yuvarlak olduğu için. ibnelik var ruhunda yani.

delikanlı olsa hem dönmez hemde yuvarlak olmazdı.

aman ne diyom ben ya.
dünya eğer dönmezse güneş hep aynı yeri aydınlatır dünyanın bir tarafı hep karanlık kalır .
bu soru ciddi bir soru...ve emin olabilirsiniz mantıklı bir cevabı yok! başlık acmak için açılmış bir başlık değildir...bilimsel bir tutanağını internette bulabilseydim şuan böyle bir başlık olmazdı...internette çıkan sonuç sayısı degil işe yarar bilgi bulabilmektir güç olan...
(bkz: tavuk döner)
(bkz: gün gelir dünya döner jupiter domalır mars gömer)
erkeklerin dönme olurken araki evrimleşme süresinin hızlanması için dünya dönmektedir.
olay big-bang' den kalan bi ivmelenmeden ibaret olsa gerek.
Venüsün ters yönde dönmesi geçmişte yaşadığı bir çarpışma sebebi iledir. Uranüs de benzer bir olay yaşamış olabilir. Dümyanın dönüş sebebi ise onu oluşturan gaz ve toz bulutunun toplanırken girdap şeklinde dönmesi sebebi iledir.