bugün

(bkz: 8 mart dünya emekçi kadınlar günü)
Dünya kadınlar gününün tarihçesi

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. işçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
bütün dünya kadınları birleşin
bütün iktidar kadınlara.
yine gereksiz bir gün daha. kadınlar günü sevgililer günü anneler günü altın günü ağda günü. doymadılar güne geceye.
kadınlar için uydurulmuş, uyduruk bir gün. bu günü kutlayan kadının aklına şaşarım. ikinci sınıf olduğunu belli etmenin en kolay hali çünkü. bir gün kutlanacaksa bırak adamlar günü olsun onlar kutlasın.
siyasetçisinin kadını korkutmak için hafif dövebilirsiniz demeye utanmadığı çekinmediği ülkede anlamı olmayan gündür.

ve bu adamlara oy verip sözlükte savunan dinci kesim şimdi kadının değeri öneminden bahseder beni de hasta eder.

senin kadına verdiğin değer boş ol boş ol boş ol kelimelerini söylerim dul kalırsın haa boyutunda. dul kalırsa nolacak yarraamm. ama tabi sen dul kadına orospu gözüyle baktığın için bunu tehdit olarak algılıyorsun.

neyse her şeye rağmen sözlük kadınları iyi ki varsınız gününüz kutlu olsun.
bir pozitif ayrımcılık olarak kutlanması gereken değerli gün. arada tüm kadın yazarların emekçi kadınlar gününü de kutlamayı unutmayalım.
Kimi der ki kadın
uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
Kimi der ki kadın yeşil bir harman yerinde
dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki ayalimdir.
Boynumda taşıdığım vebalimdir.
Kimi der ki hamur yoğuran,
Kimi der ki çocuk doğuran,
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.
O benim kollarım, bacaklarım.
Yavrum, annem, karım, kız kardeşim hayat arkadaşımdır.

nazım hikmet
anlamı anlaşılmamış gündür.

benzin istasyonunda,
iş yerinde verilen ve akşama kadar daha kimlerin vereceğini bilemediğim karanfiller elime tutuşturuldukça, karanfillere bakarak kasap vitrininde asılı hayvanların kıçına takılmış kadar işlevinin olmadığı izlenimi yaratmıştır tarafımdan.
yarın yine saygısızlık yine ayırımcılık olacağını bile bile, yine haberlerin yüzde altmışının kadına yönelik şiddetleri seyredeceğimizi bile bile kadınlar günü kutlu olsun...

temennim kadını kadın yapan adamlar günü de olsun.
emekçi olmayan kadınların günüdür. şu rastlantıya inanamıyorum ama bu da 8 martta kutlanıyor. aralarında ekmekçi ve gündelikçi olanlar bile var.
emekçi olmayan kadın mı olur ulan. bu ne reklam, bu ne siyasi bir argüman.
hani eşitlikçi idiniz, neden kadınları emekçi ve emeksiz diye ayırıyorsunuz.

tüm kadınların gününü kutlarken hutbeme ünlü düşünür niçe'nin kadınlar hakkında söylediği sözlerle son vermek istiyorum.

-kadında her şey bilmecedir.
-en tatlı kadın bile acıdır.
-kadın, çocuğu erkekten daha iyi anlar. fakat erkek kadından daha çocuktur. gerçek erkekte bir çocuk gizlidir.
-erkek, ruhunun derinliğinde kötüdür sadece. oysa ki kadın felakettir.
-kadının ruhu sığdır.
-kadınlara mı gidiyorsun, kırbacını unutma!

niçeyi parlatanın daha çok kadınlar olduğu düşünülürse niçe haklı gibi duruyor.
böyle bir gün kesinlikle yoktur ; doğrusu dünya emekçi kadınlar günü'dür. bakın emekçi diyorum dikkat ederseniz.
yani 8 mart dünya emekçi kadınlar günü , 8 mart'ta kadın işçilere yapılanları hatırlama ve bunu yapan götverenleri de lanetleme günüdür. lakin , bazı işgüzar feministler , bu günün adını dünya kadınlar günü koydular ve bu günü kutlamaya başladılar. ondan sonra da diğer feministler , ordan da dünyadaki tüm kadınlar tarafından benimsenmiştir. olayın doğrusu da budur.

sonuç olarak size söylüyorum menopoza girmiş kokoş kılıklı karılar , sakın bu günde benden bir ayrıcalık istemeyin , kalbinizi kırarım ve yurakıyı okuduktan sonra bana şu sorunun cevabını verin : neyi kutluyonuz?
esasen diğer özel günler gibi her gündür. ancak kapitalist sistemin saygısızlığına kurban gitmiş ve spesifik bir gün halini almıştır. bir anneler gününden, babalar gününden, sevgililer gününden farksızdır. çünkü hepsi 365 er gündür.

neyse tüm dünya kadınlarının bu spesifik günü kutlu olsun. olay yarın da değişmeyecek nasıl olsa...
olması gereken bir gündür kadınların sitres attıkları bir gündür(bütün kadınların dünya kadın gününü kutlarım).
Kadınlar dayak yemesin şeker de yiyebilsinler.
kutlu olsun.
görsel
Dunya emekçi kadinlar günü.

Şimdiden karı, karıyı dövmeyi yarına erteleyen adam vs entryleri açılmaya başlanmış bile.
Benim üzüntüm bu tarz söylemleri gençlerin yapıyor olması. "Gençler gelecek sizlerin elindedir" derdi lisedeki edebiyat hocam ve buna benzer cümleyi universitedeki hukukcumuz da söylerdi.
Bize söylerdi ama size değil.
Şimdi bu tarz düşünce yapisina sahip çoluk çocuğa sen gelecek emanet et.. yazık.
Anneleriniz karı.
Sevgilileriniz karı.
Ananen babaannen karı.
Yani sen ey yüce erkek NAMUSUN karı.

Senin döllenmen sadece babandan mi?
Sikindirik bi spermken bi tane kari'nin karnında birey olmaya basladin sen.

Ben feminist değilim. Kadın olmadan erkeğin erkek olmadan da kadının çok ise yaramayacağını dusunenlerdenim. Karşı cinsimle sidik yaristirmaya hiç gönüllü olmadım ama sen kadınsın sus lafını da genel de yedirdim.

Erkek olmak mesele değil ama adam olmak büyük meseledir. Üzerine düşünün isterim.

Ahh kutlama mesajları için de çok teşekkürler.

Ve kadınlara mesaj: Bırakın evi bok götürsün ya size bisey olmasın. Kadınlar günümüz kutlu olsun!
(bkz: b gazıyla bayıltıp ütüyle dövüp 50 kez bıçaklamak)

Bide böyle yapanlar var.
görsel
Dünya Kadınlar günü etkinlikleri başladı...
Neşe doluyor insan
Kadınlar Gülerse Dünya Güler!!
Aslında kimsenin sikinde olmayan gündür. Trolluk olsun diye söylemiyorum. Bugün ki haberlere ve Çevrenizde yaşadığınız olaylara bakınca göreceksiniz. Medeniyetin olmadığı bir yerde kadınlar günü mü? Sadece gülünç.
kadınlar için çok da bir şey ifade etmeyen gün. bu gibi günlerin bir merasim, kutlama gibi yapılması çok anlamsız geliyor bana. hatta bir kadın olarak olmamasının daha bile iyi olabileceğini düşünüyorum.