bugün

Benim için duygudur. Kalbim ile.
Duygularla hareket etmek değil de mantığınla hareket etmek doğrusu.
30 yaş öncesi duygu, 30 yaş sonrası mantık tarafı daha ağır basar.
ikircikli bir durum olsa da önemli olan içinizden geldiği gibi hareket edince rahat olabilen bir durumdur. her zaman derim, hep genel bir mantık doğrultusunda hareket etmek doğru kararlar alacağınız anlamına gelmez. sizin kendi öz duygularınız da doğru kararlara itebilir sizi. duygular hassastır. ama duygulara iyi sahip çıkınca, duygularla hareket etmek size avantaj da sağlayabilir. yeter ki ön yargılı olmayalım. ve en çok önemlisi yeter ki o duygularımızı saf tutmaya çalışalım. mantığınız almaz da, duygularınız sizi yöneltebilir yani. unutmayalım derim.
Bir insanın başına gelebilecek en kötü şey arada kalmaktır.Duygular kırılgandır uzun vadede canını acıtır. Mantık ise sana doğru yolu gösterir, seni üzmez, kırmaz ancak onun da bir tarafı hep duygu da kalır. Beni de en çok üzen sadece duygularımın sesini dinleyerek adım atmak olmuştur. Zaten sadece duygularının sesini dinleyenler mantıklarının sesine kulak bile vermezler, onu görmezden gelirler. Ama mutlu olmak, hem duygunun, hem de mantığının sesini dinleyerek hareket etmekten geçer. Benim için öğrenmesi biraz zor oldu ama sonunda doğru yolu buldum sanırım.
belirsizlik içinde arafta kalmaktır . belirsizlik cehennemdir .
Duygusal yönde güçlüysen zaten karar vermişsindir sonuçlarına katlanabilirsin. Ama duygusal yönden güçsüzsen bu ikilemde kalman çok normal bu durumda da seçmen gereken tek gerçek mantığın diğer topun altına girme bile.
duygu yoksa ot gibi bir şeysin dir .

mantık yoksa anca deli derler .

desinler değişemem .
Mantık pesinden gidiyorsaniz torununuzun torununu gorursunuz. Duygularin pesinden gidiyorsaniz mutlu olursunuz, lakin cesediniz yakisikli olur.
insan sezgilerine güvenmeyi öğrenmeli. Bir insanla ilgili mantığa oturmayan gözle görülür bir şey yokken ve o kişiye duygusal bir yönelim varken, içinizde bir yerlerde bir ses rahatsız ise , adını koyamadığı ama fark ettiği bir şey varsa o sese kulak vermek gerek .

O ses artık mantığın sesi midir duygunun sesi midir yoksa bunlardan ayrı üçüncü bir şey midir bilemem.
Duygudur duygu.
olması gereken mantıktır. mantık bir insanın sahip olabileceği en doğru meziyetlerin tümünü içerir. fakat gelgelelim duygularımız çoğu kez öne atlar ve bizi pek çok anlamda yanıltırlar. çözüm bulamaz ve kaldığımız yerde dibe batarız.
neyseki duygusal bir insan değilim.
Mantığınla hareket edince genellikle pişman olmazsın ama duygularınla karar verince yanlış yapmak çok olası. O yüzden bir seçim yapmak zorunda kalınırsa mantık seçilmeli.
zaruri bir seçişle gidiverecek bir ikilem arasında kalmaktır. varoluşçu filozof jean paul sartre'nin dediği üzere, "insan özgürlüğe mahkumdur ve her seçiş bir vazgeçiştir." seçmemek de bir seçimdir sonuçta.

mantığa gelirsek, her şeye mantıkla bakarsak birçok şeyler eksik kalır. mantık da özgürlük de oluş için gereklidir, olmamaları düşünülemez ama her şey değildirler.

hülasa; hayata duygu da içkin değildir diyemeyiz, tabii ki "anlam" da içinde, "estetik" te hayata dahil, "etik", "ahlak" ve "amaçsallık" da var. niye bilim adına da diğerlerini yadsıyalım ki? ama bu da koyverelim azizim ölçüsüz olalım demek de değildir. her değerin bir yeri vardır.
En berbat seçimi yapmamla sonuçlanacak eylemdir. Akıl fikir yok mantık yok duygu da kalmadı zaten.
Tercih edilmesi gereken mantıkdır.
duyguların gelip geçici olduğunu bilen vatandaş anında mantığını sokar devreye.
mantıkla düşünür, duygularımızla karar veririz.
Böyle bir seçime mecbur kalındıysa duygular kişiyi aldatmaya başlamış demektir. O yüzden olası pişmanlık ve baş ağrısını engellemek için mantıklı olanı seçmekte fayda var.
Mantıklı olup mantığını kullanmak lazım.
Mantığı kullanın sonra yavaş yavaş duygusala doğru meyil alın.
Unutmayın mantık fazlalaşır ise yavaş yavaş öldürür.
Duygu olmasini istedigin sey iken mantik olmasi gerekendir. Duygunun derinligini mantigin yuzeyselligini mekik dokur gibi islemek lazim. Mufredat bunu soyler.
Depresyon sebebi olabiliyor bazen.
Cevabını bilsem bile bunca zamandır duygularımla kendimi siktiğim hede. Yengeç olmak bunu gerektirir. Kurşuna kafa atmayı seviyoruz aminüm.
Burcum yengeç, yükselenim boğa, tam olarak bu durumu yaşıyorum hep. Sonuç. Mantığım üstün geliyor kararlarımı verirken ama deli gibi acı çekiyorum.