bugün

yan, üst, alt komşuların sesini olduğu gibi evinizin içinde duymanıza, ve onların sizin seslerinizi evlerinde duymasına neden olan kötü şey. mesela ben şu anda üst kat komşunun çalan telefonunu ve telefona "alooo, alo? alooo sesiniz gelmiyoo!?" dediğini çok net duyabiliyorum.
bizim evin banyosunda sürekli meydana gelen olay. hatta bir keresinde üst kattaki komşunun hapşurmasına karşılık, yanımda duran babamın çok yaşa demesi ve bunun üzerine komşununda sende gör diyerek karşılık verdiğini görmüşlüğüm vardır. Allahtan komşumuz müziği çok sevmektedir. bu yüzden radyosu neredeyse 24 saat açıktır. bu sebeple ne zaman banyoya girsem hep müzik dinlerim.
komsularin yasiyla ters orantili olarak, haftasonlari uyku problemi, hazimsizlik, istahsizlik ve pismanlik duygularinin yasanmasinda islevi buyuk olan bir degisken. * *
sevgiliye yatakta tam o anda şşş komşular duyacak deyip romantizmi kaçırmaktır.
komşudaki sesleri duymak için duvara bardak koyup dinlemek zorunluluğu yaratmayan durumdur.
anlamın duvarları da vardır hatta. aslında yokturlar da vardır. o kadar incedirler...
normal şartlarda iki tip duvar vardır tuğlayla yapılan. bunlardan birisi 13,5 luk, bir tanesi de 8,5 luk tuğla ile örülür. iç duvarlar genelde 8,5 lukkullanılarak yapısıl ve daha fazla ses geçirir. ancak müteahit alan kazanayım derken daireleri ayıran duvarları da 8,5 luk yaparsa komşuların akraba olması muhtemeldir.
sizde yeni taşındığınız apartmanda henüz kimseyle tanışmadan alt katınızda bir kreş olduğunu üst katınızda konuşmak yerine höykürmeyi seçen bir ortaokul öğrencisinin sağır ve dilsiz annesiyle konusmalarına şahit olabilir yan komşunuzun ergen oğluyla kavgasını duyabilir bu sıcacık apartmanda huzur dolu saatler yaşayabilirsiniz tabi benim gibi buraya taşınacak kadar çaresizseniz...