bugün

sozlükte örneklerine rastladığımız yanlış bir kullanımdır.

doğrusu:

(bkz: doğru sanılan yanlışlar)
dinle alakalı pek çok hurafe doğru bilinen yanlışlara örnek teşkil eder.
milliyet com tr'nin bugünkü yazısı;
http://saglik.milliyet.co...tegori&KategoriID=168

edit: başlık bana kaldı...
tanım: doğru olmadığı halde doğru bildiklerimizdir.
yakından televizyon izlemek gözleri bozar.

hayır bozmaz.
balıkla birlikte yoğurt yemek kişiyi zehirler.
tereyağı, kolesterolü yükseltir bu yüzden, margarinleri tercih edin.
saçları uçlarından sık sık kestirmek daha hızlı uzamasını sağlar.
nazar değmesin diye, elinizle kulağınızı çekerken dudağınızla muck yaptıktan sonra tahtaya vurun.
ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

bal gibi çıkar (bkz: dedikodu).
(bkz: şeytanın numarasının 666 olması)
(bkz: dj akmanın ezana rap yapması)

olacak iş değil denilen şeylerdir.
(bkz: cahillikler kitabı)
"istisnalar kaideyi bozmaz" büsbütün yanlış bir önermedir, zira kaideyi asıl istisnalar bozmaktadır. yani 1000 koyunluk sürüdeki tek kara koyun gibi.
kara kedi görmek uğursuzluk getirir.
televizyondaki kliplerin youtube'daki kliplerden daha net olmasının sebebi, televizyonun ekran kartının daha "çok" olmasıdır.
bunlara kısaca galet denir. ör: haydan gelen huya gider; burda boştan gelen boşa gider manası var gibidir. örneğin lotodan gelen para alkole gider gibi ama yanlıştır doğru yazımı şudur; hay'dan gelen hu'ya gider. yani Allah'dan gelen yine Allah'a gider.
fransızlar harbiden sokağamı sıçıyorlardı sorunsalını anlatan cümle.
saklambaç oynarken ebenin yanlış kişinin ismini söyleyerek sobe demesi durumunda "çamlak çömlek patladı." deniyor sanıyordum. dakikalar önce bir entry'de gördüm, çanak çömlekmiş. meğer çocukluğum bir yalandan ibaretmiş.
doğruymuş gibi yıllardır yanlış kullanılan her şeydir. mesela "abdala malum olur" sözü. yıllardır "ha ha ha, aptala malum oldu işte" diye yanlış kullanılmıştır ve hala maalesef kullanılmaktadır.
zeytin yağının kızartma yağı olarak kullanılmasının sağlık açısından zararlı olduğu.
meğer amerikanın mısır özü yağını kakalamak için uydurduğu emperyalist yalanmış.
bunun için sipariş üzerine türkü bile yapılmış zeytinyağlı giyemem aman diye.
marşal yardımını ülkeme getirenlere selam olsun.
http://arsivlemesemolmazd...-turkusunun-hikayesi.html
yalnız ile yanlız yalnış ile yanlış kelimelerinin halk arasında yanlış kullanımı.
-Portakalın C vitamin deposu olması. Yeşil biberde daha çok var.

-Ispanağın demir deposu olması da yıllar içinde yaygınlaşmış büyük bir gaf.
Zorla çocuklara yedirirlerdi *
girift'in karşılaştığı durumdur. denilir ki, "kardeşim bırak ya adam yerine koyup da cevap yazma, karşılık verme şu ateistlere. cevap verince kendilerini adam sanıyorlar" çok ama çok yanlış bir tespittir. efendim, zaten birilerini adam yerine koymayıp başı boş bıraktığınız zaman meydanı boş sanıp iyice azıtmazlar mı? sesleri fazla çıkmaz mı? bilakis , adam yerine değil ama ciddi bir merci yerine koyulursa şayet şu ateizm tayfası, sanırım efendilerin olduğu yerde itlerin, sesini çok çıkarmamaları gerektiğini anlatabilmiş oluruz kendilerine. "beni de duyun beni de duyun ; bağırma çarparım iki tane haa" gibi.
twitter'da #üstaddiyorki diye bir etiket var. kendimi zor tuttum, acayip sinirlendim. öyle şey mi olur? doğrusu "üstad" değil "üstat"tır. *
"eşek hoşaftan ne anlar diye bildiğimiz söz", esasında "eşek hoş-laftan ne anlarmış" ya la.