bugün

herkesin üşendiği para uzatma problemi bir yolcu tarafından toplanmaya başlanır ve ilginçtir ki bu işlem kahraman tarafından aptal bir gururla karşılanır.
daha az para vereceği umudu taşıyan yolcudur.
matematiği pekiyidir.
bu geçici muavin, ineceği yere geldiğinde şöförle göz göze gelir. O kadar yardım etmiştir, para akışını sağlamıştır. "arkadan vermeyen kaldı mı?" gibi sözler sarfetmiştir. bir teşekkür bekler. hatta ödediği paranın iadesini bekler. ama hiçbir zaman yaptıklarının karşılığını alamayacaktır. Çünkü minibüs şöförü ne olursa olsun minibüs şöförüdür.
motor kapağına ters oturan yolcudur. herkes ayaktayken oturmanın karşılığını muavinlik yaparak verir.
şöförü minnet altında bırakan kişiliktir.
(bkz: dolmuşta ücret toplamayı üstlenen viera ruhlu kişi)
aynı zamanda yanındakini sohbete zorlar. yanındaki yolcunun kulaklığını bile zorla çıkarttığına şahit olmuştum.
paranın transfer aşamasında çevre yolu üzerindeki mecburi gişeci,sorarım size asil sparta halkı bazen hangi birimiz olmadık ki?
-napıyosun be kadın!!
+muavinliğe yeterli değer verilsin! onlar da bizim insanımız!
-ne diye soyunuyosun?
+muaviniz haklıyız, söke söke alırız!
-bak kadın, daracık alandayız soyunuyosun... şu memelere bak ya!
+muavinler hiç ölmesin!!!!
genelde ön koltukta yani şoför koltuğunun yanında otururlar ve şoförün bir yakınıdır. ayrıca dolmuşta şoförden sonra en kıdemli adam olmasındandır özgüveni.
şöforün arkasına oturunca zoraki muavin olunuyor. şurdan bir kişi uzatır mısın, şurdan üç kişi diye diye...
şoförün işini kolaylaştıran yolcudur.

-en son binip arkaya oturan genç sen ücretini ödemedin...
Özgüveni yerine gelir, kendini işe yaramış hisseder. Kişi bunu "kaptan şuradan 2 sivil, 1 öğrenci. Abla sen şöyle geç." deyişinden sezebilir.
bir erkekte özgüven arayan kızın aradığı erkek tipidir.
herkesten para alıp çaktırmadan - kaptan sağda atıver beni be. der ve tüyer. yapan arkadaşlara cesaretinden dolayı tebrikler, ibneliğinden dolayı lanet ediyorum.
ekonomi bakani kesilir. sanirsin o olmasa minibuste ic savas cikacak.
-abla arkada bos yer var dortleyelim.
- kardes musade ette teyze otursun.
- 20 liradan kac kisi.
http://youtu.be/Oq8xecRIHDQ

(bkz: dokunmayın şabanıma)
Öndeki ikili koltuğa oturup zorunlu muavinlik yapanlar da vardır. Ayrıca arkaya dönüp para alma hareketi beli inceltir.
taşıdığı mikrop düşünülürse o ellerden hayır gelmez artık kes at.
bilinçli olarak değil ama ne zaman dolmuşa binsem parayı hep bana uzattırıyorlar. bir süre sonra aynı anda bir elimle müşteriden tüm para, diğer elimle şoförden bozuk para alabiliyordum.

zito!
Üstündekileri çıkarıp içinden beyaz gömlek siyah, kumaş pantalon ve siyah kravatla minibüste yolcuğa devam eder.