bugün

boşluk dolduran malzeme.
çürümeye başlayan dişlere veya çürüğen dişlere, çürük tarafları oyularak alınan ve oyulan yere diş renginde koydukları malzeme.
(bkz: kanal tedavisi)
Set erozyonunu önlemek için düzensiz biçimde biraraya konmuş kırık kaya, taş ya da betondan yapılma duvar.
(bkz: amalgam)
yol platformunun arazi yüzeyinden yüksekte olduğu durumlarda, platformun stabilizasyonunu sağlamak amacıyla platform kenarından toprağın özelliğine göre belirlenen bir şev eğimiyle inşa edilen toprak. (ingilizcesi fill)
kompozit ve amalgam diye iki çeşidi bulunan tedavi yöntemidir.
bazı insanlara göre gusul abdesti almaya mani olduğunu düşünmektedir. herkesin inancına sonsuz saygım var zira sen dine bu kadar düşkünsen allah'ın verdiği dişe niye iyi bakmıyorsun?
evet, ben bugün bu sorunu protez hastamda yaşadım. ne var ki iyi insanmış, inandı.
lütfen araştıralım, etraftan duyulan yalan bilgilerle hayatı kendimize zindan etmiyelim.
bir dolgu 20-30 dakikada yapılırsa onu düzeltmek için de 20-30 dakika uğraşmak gerekir demişti bir hocamız. o yüzden insanların kolay bir iş sandıkları ama ustalık, tecrübe ve sabır gerektiren konservatif bir yöntem.
(bkz: geçici dolgu)
yamuk yumuk doldurup, geçici doldurdum kaplatman lazım 1 ay içinde derler. arasını boşluklu bırakıp rahatsız etsin oraya giren gıdalar diye düşünürler. gıda girsin ki gelip kaplatsınlar, biz de para kazanmaya devam edelim şeklinde sinsi bi emel beslerler. serçe parmak tırnağını uzatırız biz de oradaki boşluğu temizlemek amacıyla. bazen tırnak dişin içindeyken kırılır. hadii çıkar şimdi o tırnak parçasını dişten. dışardaysan iplik bulmaya kasarsın kendini. gömleğin kenarlarını araştırırsın uç vermiş bi dikiş ipliği var mı. kotun ceplerinde vardır her zaman iplik ama onlar da dayanıksızdırlar, az bi keskin diş kıvrımında cırt diye koparlar.
ayakkabılarda kullanılan, oldukça rahat ve son derece şık bir topuk çeşididir.
tarafıma ölümlerden ölüm beğendiren eziyet.
iyi yapılmazsa dolgunun altı yeniden çürür. başka bir doktor da dolguyu söker, oyar.. oyar.. oyar.. sonra yine doldurur.

bkz: hastanın oyma sesiyle imtihanı
çatladığında ya da kırıldığında eskisinden daha çok can acıtır.
hele ki, dolgunuzu yapan doktor tatildeyse ve bu sorun halledilemeden sizin de şehir dışına çıkmanız gerekiyorsa yandınız! bittim ben... evet.
ege üniversitesinde gerizekalı 3. sınıf öğrencilerinin şahsıma 37 numaralı dişime ağrımamasına rağmen yaptıkları eylemdir. gerizekalılar bir de gri amalgam yaptılar. farkettiğimde çok geçti.
ben buranın öğrencisiyim dedim asistanlardan birine neden beyaz yapmadınız mamanalar dedim. onlarda yok efendim bik bik yok böyle olurmuşta, sonra beyaz da yapılırmış da ayyyyy sinir katsayım tavan yaptı ne buya gri gri ühüüüüüüüüüüüüüü annemi istiyorum ben...
ah ah.
civanın gümüş ile yaptığı alaşımın ki buna amalgam diyoruz çürüklerinden arındırılmış dişin oyuk yerlerine yerleştirilmesiyle yapılan diş tedavisidir.bir ara kanserojenmiş muhabbeti dönmüştü acaba civadan dolayı mı.* *
cedit geldi:dünya sağlık örgütü tarafından yapılan bir açıklama ya da engelleme yokmuş bu dolgu çeşidi yüzyıllardır kullanılıyormuş,spekülasyonmuş bu.*
bir kaç saat önce yaptırmış olduğum, sanılanın aksine hiç de hissedilmeyen işlem.
Sürekli randavu alip gitmediğim diş tedavisi.
kanal tedavisi akabinde dolgu yapılacaksa adamın götünden kan aldıran olgudur.
çok sakız çiğnendiği takdirde düşebilen diş tedavisi.

bir anda ağzınızda taş çiğniyor hissine kapılabilirsiniz, ki bu hiç hoş bir duygu değildir.
marifetli bi diş hekimine denk gelirseniz şanslısınızdır. hem işlemi yaparken konuşur insanı rahatlatır hem eli çabuk olunca işlem eziyetsiz biter.
ama suratsız bi hekimse ne kaar uzman olursa olsun eziyet eziyet katar. bi de diyemezseniz biraz yükseklik kaldı orada diye, kırılır o dolgu. sonra bi salatalık domates yiyemez olursunuz soğuk gelir.
Az önce dişimden çıkan malzeme. allahım ne kötü bir gün oldu bu böyle ağlayacağım şimdi insanın dolgusu mu çıkarmış hiç? Nalet olası sakız bana ikinci kez aynı dişimde hüsran yarattı. Ağıtlar yakasım geldi lililiiiiii. Ahey aheeey. Doktor beni özlemiştir umarım ayyy yarabbiim.
Sanki yaptığı baskı ortadan kalkınca bir rahatlama oldu ama dişim kemik değil de mıka gibi hissediyorum. Harbiden bu dolgunun malzemesi ne ki? Hım baktım alaşım imiş. Üff gece gece yaa.
Sekizden fazlası beyin, kalp ve böbrek hastalığı riskini artırabilirMiŞ.

http://www.haberturk.com/...aligi-riskini-artirabilir
sıfır dolgulu bir insandım, salı gününe dek de öyle olacağım. başımıza 3 dolgudan 450 tl lik bir masraf ve üstüne benim mallığımdan dolayı tartar temizleme vs. 200 tl totalde 650 tl lik bir tablo çıktı. iddaa da garanti maç verebilecek varsa çok minnettar kalırım.