bugün

üniversite sınavlarında tıp fakültelerini kazananların genellikle en yüksek puan alan kişiler olması sonucu gözlemlenen durumdur.
buna en güzel örnek bir doktor adayı olarak ;

(bkz: celebre)
(bkz: zeki insan)
(bkz: çakal insan)
çoğu sadece para için yapar, sonuçta işlerinden nefret eden, hastayı dövmediği kalan insanlar olur. *
çok zeki olmadan düzenli ve çok çalışmayla da tıp kazanılabilmektedir. ama kimsenin hakkını yememek lazım, tusu geçen bi bünye zekidir efendim.
erol köse hariç değil mi evladım...
(bkz: erol köse)

stv'nin karınca belgeseliyle darwin teorisini nasıl çökerttiyse, bu bakınız başlıktaki önermeyi o hızla çökertmeye yetmiştir.
(bkz: bütün genellemeler yanlıştır)
yanlış olan genellemedir. dünyaca ünlü fizikçileri unutmamak gerekir. hayat kurtarıyorlar saygım sonsuz fakat en zeki insanlar da biraz abartılı oluyor sanki.
yüksek puan almak zeki olmak göstergesi değildir bir doktor adayı olarak söylüyorum bunu.
eğitim sisteminin zekayı değil, ezber yeteneğini ölçütüğü bir ülkede bu cümleyi kurabilmek göt ister göt...
özel üniversitede para ile bu bölümü okuyanların içine girmediği genellemedir.
Kaç yıl üst üste azimle okumuş insanlardır. Dersler yüzünden kafayı sıyırmayanlar dışında hepsi zekilerdir.
(bkz: tanrı kompleksi)
(#11585001)
haklı bir hede hödödür.
zeka geliştirilebilir olduğuna göre, tıp fakültesinde okurken o kadar çalışınca beyin kıvrımlarının gelişmemeside mümkün değil.
erol köse ve yancısı ferhat göçer sayesinde tarihin derinliklerine gömülmüş önerme.

he bir de makine mühendisleri ile ilgili olan önerme vardır ki,bunu da popstar ajdar s.kip atmıştır zamanında.

(bkz: ben aptal değilim makine mühendisiyim)
bu değerlendirme yapılırken sadece türkiye kapsamında yapılıyorsa, iddayı ortaya atana "töbe de çarpılacan" demek istediğim şeydir. *
bi kere türkiyede tıp kazanan bir insanın zeki olma ihtimali %1 gibi bişeydir. çok nadirdir zeki olup tıpı kazanan ama bu bahsettiğim adamlarda ortalığın *mına koyan adamlardır onuda ayrıca belirtelim.

böyle bir açıklamanın aslı astarı ney diye soracaksınız farkındayım.

ve cevap geliyor *

sayısız şekilde bunu açıklayabilir, hatta açıklamama pek gerek. siz herhangi bir üniversitenin tıp bölümünde okuyan bi grup öğrenciyle aynı ortamda bi hafta kalın zaten anlarsınız. (not: gerizekalı değilseniz)

ama ben şöyle basit bir örnekle izah edeceğim. normal aklı çokta değil, eh işte, yani çalışıyor denebilecek bir insanın öss, şuan günümüzde ygs,lys şeklindeki sınavdan zamanında 300 şimdi ise 500 üzerinden değerlendirilen bir puan sisteminde 450 gibi bir puan ve daha yukarısını alması demek... devamını getirmeye gerek varmı amk. yarrak afedersin. bi kere bünye bunu kaldırmaz.

kaldıki bunu yapan adam mal değilde nedir, nasıl sikik bir insansınki 3 saat 15 dakkada matematik, fizik, kimya, tarih, felsefe, edebiyat....... alanlarındaki soruların %90 ve daha fazlasını çözebiliyorsun. he?

hayır yani tıp fakültesiyle göt göteyiz elemanlar mal amk, sağdan bakıncada mal soldan bakıncada. tabii hepsi değil, dediğim gibi çok azda olsa zeki adam oluyor aralarında ve bu zeki adamlarda harbiden kariyer denen şeyinde paranında *mına koyuyor.
(bkz: uludağ sözlük bilimsel araştırma merkezi).
sayısal anlamda en zeki insanlar arasındadır şeklinde düzeltilebilecek önermedir. türkiye de derece yapan herkes tıp yazmıyor.
(bkz: bir mühendis değil)
zekayla ilgisi yoktur, konu ezber de değildir.

iyi hekim olmak için iyi bir hafıza ve analiz / sentez yeteneği gerekir, ayrıca çok çalışmak, çok pratik yapmak. yanına insan hayatına değer vermeyi, önemsemeyi de koymak gerek. başarabilen iyi doktor olur, başaramayan sadece "doktor".

tıp fakültesine girmek sadece puan ve tercih meselesidir.

zekanın her şeyin üstesinden geleceğini sanmak ise aptallıktır.
"başarılı hekimlerin en zeki insanlar olması" şeklinde ifade edilirse çok daha doğru olacak önerme.

her tabip zeki değil. tıp fakültesine girmenin de, okuyup bitirmenin de zeka ile alakası yok.

fakat hastalarına başarı ile tanı koyup, başarı ile tedavisini yapan hekimin zeki olduğunu söyleyebiliriz.
hepsi zeki değildir aslında.
(bkz: devlet bahçe)
doktorların doğru bulduğu, doktor olmayanların yanlış bulduğu önermedir.