bugün

ders donemi ve yeterlilik sinavi asamasindan sonra herhangi bir bilim dalinda doktor olmak icin hazirlanan tezdir. doktora tezinde danismanin rolu ve onemi buyuktur. hatta bu konuda guzel bir fikra vardir. bilenler bilir, ben bilmeyenler icin anlatayim.
tavsanin tezi:
bir ormanda agacin ustunde bir tavsan daktilonun basina oturmus durmadan birseyler yaziyormus. yoldan gecen bir kurt tavsani gormus ve ne yaptigini sormus. tavsan doktora tezi yazdigini soylemis kurta. kurt ise hangi konuda doktora tezi yazdigini sormus. tavsan cevaben tavsanlarin kurtlari yemesi uzerine doktora tezi yazdigini soylemis. kurt basmis kahkahayi ve bunun asla mumkun olmayacagini soylemis. tavsan kurta isterse yukari gelip tezi konusunda kendisini ikna edebilecegini soylemis ve kurt yukari cikmis.
ertesi gun ayni sahne tekrarlanmis. tavsan daktilonun basinda yazmaya devam ederken asagidan bu sefer tilki geciyormus. tilki tavsana ne yaptigini sormus. tavsan doktora tezi yazdigini ve konusunun tavsanlarin tilkileri yemesi oldugunu soylemis. haliyle tilki inanmamis tavsana ve gulmus. tavsan tezi konusunda ikna olmasi icin tilkiye yukari gelmesini soylemis.
aradan yarim saat gecmis ve yukarida ortaya cikan sahne; bir tarafta kurtun kemikleri, diger tarafta tilkinin kemikleri, diger tarafta ise kurdanla dislerinin temizleyen bir aslan.
velhasili kelam, tavsanin doktora tez danismani aslanmis. buradan cikaracagimiz sonuc ise, onemli olan tez konusu degil tez danismanidir. tez danismaniniz ne kadar guclu ve ne kadar size destek oluyorsa, siz de doktora tezinizde o kadar basarili olursunuz.
yaklaşık 4 yıllık çalışma sonucu yeterlilik sınavını verdikten sonra yazılan hede.

ayrıca;

doktora tezini veren arkadaşların affına sığınarak;

görsel
doktora yaptığını belirten bir kişiye bitirmenize ne kadar kaldı diye sorduğunuzda, cevabını 'valla bilmiyorum, ama' ile başlayan bir cümle olarak alacağınız akademik çalışma türü.
Artık yüksek lisans mezunu olmanın çok fazla frklılık yaratmadığı bir ülkede gerçekten isim sahibi olmak için başlanan bir eğitim ve sonunda Profesorlerin önüne geçip savunulacak bir tez yazma eylemi. http://www.projefesor.com adresinden destek almak yükünüzü çok hafifletir.
özel sektördeki ağır çalışma koşullarını görünce daha iyi şartlara sahip olan akademik kariyere başlamanın ilk adımıdır. 4 senenin sonunda kaliteli bir bilimsel çalışma ortaya konması istenir ancak o kadar detaylıdır ki insanı soğutabilir de. bunu yaşamamak için http://www.odevhazirlama.com sitesinden yardım almak da bu kargaşaya bir çözüm yolu olabilir.
(bkz: yayınlanmamış doktora tezi)
geceleri daha bir güzel yazılan tez. büyük bir sessizlik içerisinde, şarkılar eşliğinde.
(bkz: ömür törpüsü)
en yüksek öğretimin mezuniyeti için yapılan çalışma.

yök'ün internet sitesinde tezini gizleyenlere derinden derinden saydırıyorum. lan bu mu bilim? eşekten farkın yok senin! o zaman bildiklerini sırtında taşı dur(tabii varsa bir bildiğin.)

adam gibi lisans bitirme tezi vermiş ama yüksek lisans tezini %30 oranında tamamlayabilmiş ve jüriden geçirebilmiş adamım ben(orjinal bir şeyle uğraştığım için). tez.yok.gov.tr de bakarsan bulursun her ikisini.

öğrenebildiğim kadarını yazdım tezlerime. ve yüksek lisans tezimde bir yerde bu konu beni aştı dedim, çalışmalarımı bu yönde daha fazla ilerletmem gerekiyor dedim. ama ben yola çıkarken merak ettiğim bir şey için uğraştım ve öğrendiğim şeyleri de paylaşmaktan gurur duydum(tezim yarım yamalak olsa da). Ya sen? yazdığın doktora tezini gizliyorsun be. ben buna ne derim biliyor musun? sen bir korkaksın derim, paylaş(a)mıyorsun çünkü yaptığın çalışmaya güvenmiyorsun! bana patent, emek, makale falan filan demeyin. adam linux'un kaynak kodlarını belki dünyaya faydam olur diye açık kaynak olarak paylaştı zamanında ve şu anda dünyaya sağladığı katma değer için paha biçilemiyor. elindeki Android telefon onun sayesinde çalışıyor. peki tezini gizleyen sen işviçreli bilim adamı; sen ne haltsın o zaman?
ne tezler gordum icinde hipotez yok, ne hipotezler gordum sahibine daha yazim asamasinda kafayi yedirtmis.
başlandığı gibi ara verilmeden bitirilmelidir. düzeltmeler sonradan yapılabilir. en iyi, iyinin düşmanıdır, daha iyi yapmam gerekiri unutup, bu bir oyun kuralıdır, zaman kaybetmeden kurala uyup derecemi alayım denmelidir.
uykusuz bırakandır.
Üç dönemde halledilecek şey değildir. Öyle kolay olduğu zaman da Erzurum'da yazılan aşırı rezil ve komik doktora tezi oluyor. Tez indeksten ibaretti. Herifin ünvanı geri alındı.

3 yıldır üzerinde çalışıyorum ama düzeltme verildi. Hocalar aynen şunu dedi: "hemen Kabul ederdik ama akademide ayağını kaydırmak isteyen çok olacak o yüzden hiçbir hatan olmasın ki, kimse senin emeğini ziyan edemesin." Haklılar mı? Sonuna kadar.

Birkaç ay sonra online olarak tezimin son hali hakkında konuşacağız ve kısmet olursa kabul edilecek.
eğer bir gün yüksek lisans yaparsam düşünebileceğim hede. galiba yds puanı istiyor ayrıca.
Korkudan içimi hafakanlar bastıran şey.

Ülkemizde doktora tezleri çoğunlukla sayfa sayısı bakımından fazlaca şişirilir. Özellikle sosyal bilimler için konuşuyorum, Esas konu 100 sayfalıktır ama konuyu Hz. Adem'den başlatıp 300 sayfalık laf kalabalığı yaparlar.

Tezim 100 sayfalık. iyi bir literatür taraması yaptım. Tarihçi olduğum için fazlaca ana kaynak kullandım ama tezim uzun olmadığı için, hatta danışman hocam bir kısmını da kısalttığı için eleştiri almaktan, hatta reddedilmekten korkuyorum. Anlatacağım mevzunun özünü anlattım onda bir sorun yok ama işte bu ülkede niceliğe önem veren çok akademisyen var.

Umarım pazartesi günü artık tezimi savunup ünvanımı alırım.

Edit: doktor oldum, yaşasıııınnn!
immanuel kant gibi tezinin kapağında besmele yazanı makbuldür.

görsel
2 saat önce savunup sonunda doktor ünvanı almaya hak kazandığım tez. Yeminle üstümden yük kalktı.

Az sonra serçe parmağımla kapı kulpunu tutup kendi kendime halay çekeceğim. Vatana millete hayırlı uğurlu olsun.
arka planda sürekli çalışan uygulama gibi beyninizi sürekli meşgul eden oturup yazmaya çalıştığınızda saatler harcayıp 1 cümle yazıp oh verimli bir gün oldu dedirten, asla bitmeyecek gibi gelen olan da olan aman da aman pek yaman hede.