bugün

kokeni:
great dane, alman çoban kopeği, rottweilers ve pinscherin muhtemelen beauceron ve ingiliz tazısı ile çiftleştirilmesiyle 1860'da almanya'da geliştirilmiştir. bu karışımın yaratıcısı louis doberman adında bir alman vergi tahsildarı idi. doberman, meslek gereği haydutların bulunduğu bölgelere sık sık seyahat ediyordu. gerektiğinde saldırabilecek nitelikte bir bekçi ve muhafız kopeği elde etmeye karar verdi. üreticisinin adını taşıyan doberman ilk kez 1876'da bir köpek gösterisinde sergilendi. büyük bir başarı kazandı.

tanımı:
doberman kaslı ve son derece zarif bir köpektir. yükseklik: erkeklerde 66-71 cm., dişilerde 61-66 cm. ağırlık: 30-40 kg. kadardır. yassı bir kafatası, uzun ve dar bir başı vardır. dişleri güçlüdür ve makas çene boyunca dizilidir. gözler: siyah, canlı ve zeki ifadeli. kulaklar: kesik, yukarı doğru dik. kuyruk: çok kısa. bacaklar: düz ve dik. tüyleri, kısa, kalın, sert ve vücuduna yapışıktır. renkler: pas rengi lekeler taşıyan, siyah, koyu kahve ya da mavi. beyaz izlere izin verilmez. doberman'ın yürüyüşü, elastik ve zarif olmalı,yere sağlam basmalıdır.

kisiliği:
erkek ve dişiler arasında mizaç farkı vardır. dişiler, aileye karşı sakin, duyarlı ve duygulu, ancak yabancılara karşı kuskucudurlar. erkek. son derece zeki, ancak aceleci ve genellikle saldırgandır. bu nedenle enerjik bir efendi tarafından yonetilmesi gerekir. kötü doberman yoktur, kötü doberman sahibi vardır, sözü buradan gelir.

kullanımı:
bekçi ve muhafız kopeği olarak kullanılan doberman, yüzyılı aşan bir süre içinde bu görevleri yerine getirmeyi sürdürmüştür. polis kopeği olarak, orduda (deniz kuvvetleri doberman'i pusu bulma işinde kullanmıştır) ve her türlü endustriyel tesisin korunmasında kullanılmıştır. dişiler erkeklere göre apartman hayatına daha kolay uyum sağlarlar, ancak her ikisinin de günlük sinirsel enerjilerini boşaltmaları gerekir.

benimde üç tanesine sahip olduğum, pek sevdiğim köpek ırkıdır.
(bkz: devil)
(bkz: lilith)
(bkz: lucifer)
doberman , çok zeki ve doğuştan koruyuculuk vasfına sahip bir köpektir.her an tetikte , ailesini ve evini koruma görevini üstlenmiş bir durumdadır. çok hisli ve sahibinin isteklerini yerine getirmeye can atar.bazıları, sahiplerine karşı da asi bir tavır takınmaya kalkışabilirlerse de genelde iyi eğitilebilir bir karaktere sahiptirler . sadakat ve itaat mevzularında çok iyi öğrenci olurlar.genelde yabancılara karşı şüphecidirler. yabancı köpekler karşısında saldırgan olabilirler.

tarihleri boyunca polis köpeği olarak görevlendirilmiş olmaları , sokaktaki insanların onları yanlış değerlendirmesi sonucunu doğurmuştur. pekçok kişi polis köpeği denince, kendilerini , liğme liğme parçalayacak bir canavarı aklına getirmektedir. oysa iyi eğitilmiş ve bilinçli bir şekilde kontrol altında tutulan köpeğin , ancak refakatinde bulunduğu polise yardımcı olacağı ve ancak onun emirleri doğrultusunda haraket edeceği açıktır. dolayısıyla dobermanlara bu açıdan haksızlık edilmemesi gerekir.

doberman hareketli bir cinstir . hergün onu gerek zihni , gerekse fiziksel açıdan meşgul etmek gerekir. aksi halde asabi ve tahripkar olabilir. hareket ve egzersiz , tasmalı olarak , uzun koşu veya yürüyüşe çıkartmak veya güvenli bir sahada , kendi başına hareketler yaptırmak , stress atmasına müsade etmek sureti ile sağlanabilir. doberman , çok çeşitli iklimlerde dışarda yaşayabilirse de insanlarla birlikte evi paylaştığında çok daha iyi bir arkadaş ve daha etkili bir koruyucu olur.
zamanla akıl sağlığını kaybettiği söylenen asaletli köpeklerin ismidir.oldukça sadık olurlar.ama başta da söylediğim gibi akıl sağlıklarını kaybetmeleri nedeniyle alman kurdunu tercih ediniz.eğer o da çirkin derseniz gidin golden retriever alın.hem kız arkadaşınız için hayırlı bir iş yapmış olursunuz;hem de iyi bir arkadaş kazanmış olursunuz.o da büyük derseniz gidin fino alın ne diyeyim.
kesinlikle apartman dairesinde beslenmemesi gereken bir köpek türü, daha doğrusu, kesinlikle apartman dairesinde beslenmemesi gereken köpek türlerinden biri.
rottweilerin yanında esamesi okunmayacak bir köpek ırkıdır zira laboratuar hayvanıdır tıpkı pittbulllar gibi güven olmaz.
jan kounen'in yönettiği, başrolünde vincent cassel'in rol aldığı, 1997 yapımı fransız filmi. filmin soundtrack albümünde the prodigy'nin imzası vardır..
monica belucci ablanın da oynadığı psikopat peder karakterine hasta olduğum dehşetengiz film...
90' lı yılların en popüler köpeğidir. hakettiği sevgiyi diğer insanlardan göremeyen itici fiziksel özelliklere haiz köpektir.
BiR FRANSIZ SUÇ FiLMi. BOHEM ATMOSFERi, ENRESAN SUÇLULARI VE ŞiDDETLi AŞK SAHNELERiYLE iZLEYiCiYi ÇARPMIŞ BiR FiLMDiR.
dark tranquillity'nin projector albümündeki 9. şarkı.

where were the eyes that followed
how could they´ve found
these misery´s merchants
struck the message deep
we have come to stay

dogs fled there in the dark of his path
feared him as once they all did

like a ghost in daylight
on an overcrowded street
he wishes
to be something he is not

like a shadow at midnight
that originate in air
he wishes for release

deep in the back it had caught him
the anchor they threw at his life
oh these misery´s merchants
dragged through life as a burden

rushed off to his cage of glass
to open the single window
a means of escape, out in the open
there are still holes in these walls
puking information into the unwanting
probing the last hope of defence
so he plugged up the holes
shut the outside window
in doing that, madness payed a visit

and then suddenly in midthought,
escape was a factor and as from inside
pushing out were words
through fingers came uncovering
revealing the truth of him there in the dark...

skin began to crawl as they neared him
is all pleasure release?
oh these misery´s merchants
saw the message clear
it is time to pay

dogs fled there in the dark of his path of the damned
feared him as once they all did

like a ghost in daylight
on an overcrowded street
bu köpek de tıpkı diğer köpekler gibi, kemik gelişimini durdurduğunda, beyin gelişimi de durur. doğal olarak beynin kafatasına sığmaması, laboratuar köpeği olması falan filan külliyen yalan olan köpek ırkıdır dobermann. sahibine bağlılığıyla, cesaretiyle, asaletiyle, eğitilebilirliğiyle tanınır. dünyanın en eğitilebilir ırkları arasında ilk 5'te yer alır.

son yıllarda hypertype denilen damızlıkların çiftleştirilmesi sonucu göğüs ve kafası her geçen nesil büyüyen, sonunda bir ejderhaya benzeyeceğini düşündüğüm asıl yazılış şekli dobermann olan köpek ırkı. Son derece zeki ve eğitilebilir olmasına karşın dominant bir köpek olması nedeniyle ilk kez köpek sahibi olacaklara tavsiye edilmez. inanılmaz derecede duygusal ve sahibine ters bir hareketinizde gözü dönebilen köpek ırkıdır. Son derece süratli ve güçlüdür, aseletiyle göz doldurur. bir iş köpeği olması nedeniyle öyle miskin miskin yatmaya gelemez. ancak ülkemizde diğre bir çok köpek ırkı gibi yanlış üretimin ve eğitimin kurbanı olmuştur. akıllarda "beyni pörtleyen köpek" efsanesi çok fena yer etmiştir. bunun yanısıra genellikle sahiplerince "pet" olarak kullanılır. dobermann işte bu iki çizgi arasında gidip gelmektedir. gerçekte ise hızla komut öğrenen, öğrendiği komutu %95 itaat yüzdesiyle yerine getiren, dengeli ve karakterli bir köpektir. dobermann alıp pet yapmak, ferrari alıp garajdan çıkartmamakla eş değerdir.

edit: bunu ve diğer bilgi içeren entry'lerimi eksileyen şahıs acaba ömründe dobermann görmüş müdür, yoksa siyasi görüşüme mi takmıştır?
ülkemizde bir çok insanın doberman olarak bildiği, köpek ırkının gerçek adıdır. genellikle sözlüklerde dobermann başlığı the dobermann adlı filmi içerirken, doberman başlığı köpek ırkına ait entryleri içerir. Lakin bu büyük bir yanlışlıktır. Çünkü Türkçe kurallarına göre özel isimler oldukları gibi yazılırlar. Dobermann dediğimiz köpek ırkı da aslında bir insanın soyadıdır*. gsd'yi alman çoban köpeği yani açk olarak çevirebiliyoruz, ya da greek yerine yunan diyoruz. lakin burada bir farklılık var. Louis Dobermann'dan adını almış bir ırka Doberman diyoruz. Ve bu Türkçe dil bilgisi kurallarına aykırı bir durum, ve bu yanlışlık ülkemizde bu ırkın adını çok insanın doğru bilememesine neden oluyor.

edit: moderasyon bu yanlışlığı ışık hızıyla düzeltmiştir, kendilerine teşekkür ediyorum.
-nbr lan doberman?
+hacı bana doberman demeyin benimde bi adım var.
-sie! erman mısın doberman mısın şuna bi kemik verin.
+Allah belanızı versin.
çevik, akıllı ve sadık bir köpek cinsidir. pek şımarık değildir. tay gibidir. çok hızlı koşar ve tanımadıklarına karşı soğuktur. bir fino tebessümü aranmamalı. kangalımla beraber aynı ortamda yaşadığından, kangalın eğitmesiyle beraber daha da bir ''asker'' gibi olan köpeklerimden biri.
vincent cassel ile monica belucci'nin tanışıp evlenmelerine sebep olan fransız filmidir. +16 ile sinemalarımızda gösterilmiş lakin pek begenilmemiştir. tvde de cıkmayan filmi ancak emule ile izleyebildik.
http://www.youtube.com/watch?v=xN6gKWKzJY0&feature=related
vincent cassel in çaresiz çete liderini monica belucci nin dilsiz bir hatunu canlandırdığı, aksiyon açısından doyurucu, şiddet sahnelerinin tüm çıplaklığıyla sergilendiği, izlendikten çok sonra sevilebilen film.
-seni erman aradı
+hangi erman?
-doberman

esprisinde bahsi geçen hayvanlardan biri; diğeri için (bkz: erman toroğlu)
dokuz yaşında bile kafayı sıyırmaması tarafımdan gözlenen köpek, aksine yaşlandıkça daha uslu, sessiz bir hale bürünüyor.
Bir köpek türüdür ayrıca Doberman isminde underground bir rapçi de mevcuttur. Hayki isimli başka bir Mc , doberman'a attığı disste '' doberman denen o kancık sen kontesle yat kalk '' diyerek mizahi bir punchline yapmıştır.
ahanda resmi:
(bkz: http://www.bilgiara.com/r...oberman-549c5dd6-mizs.jpg)
almanyanın apolda kentinin köpek yakalayıcısının ismi verilmiştir, ludwig dobermann.
(bkz: #7309223)

hayatımda sahip olduğum, daha doğrusu arkadaş olduğum ilk ve tek köpek cinsi. kendisine alışmam pek uzun sürmedi çünkü eğitime göndermiştik ve şansımdan mı bilmiyorum zeyna* çok zeki bir köpekti. kafasını kolumun altına koyup "beni sev" bakışı atması, onu dolaştırmam (pardon düzeltiyorum, zeyna çok iri bir dişiydi ve genelde o beni dolaştırıyordu), uysal bir görüntüsü olmamasına rağmen çok sevecen bir köpek olması.. bunlar iyi yönleriydi. genlerin deki savaşçı yönü birkaç kez görmüştüm; bir keresinde parkta dolaşırken 4 sokak köpeği etrafımızı sarmıştı, ben uzaklaşmaya çalıştıkça zeyna gitmemek konusunda diretti ve köpekler bize saldırmaya hazırlandığında zeyna önümde durdu ve bana "git" der gibi baktı, sonrasında ayrıntıya girmeden şöyle özetliyim; 2 ölü 1 yaralı diğeri kaçmayı başardı, zeyna'mda bir iki ufak sıyrık vardı. arkadaşlığımız da herşey güzel giderken hamile kaldı ve doğurduktan kısa bir süre sonra öldü. uzun bir süre kendime gelemedim onu kaybettikten sonra, hala arada aklıma gelir gözlerim dolar. bir daha asla köpek sahibi olmamaya karar verdim bu acı tecrubeden sonra.

ya çok şanslıydım zeyna gibi bir dobermannım olduğu için, ya da çok şanssızdım onu çok erken kaybettiğim için..
(bkz: dobermann review)
üretilmesinin üzerinden 100 yıl bile geçmeden "asil" ilân edilen köpek.

danua, english mastiff, karabaş*-akbaş ve daha milyon köpek cinsi vardır ondan soylu.