bugün

Pazartesi akşamı başıma gelen hadisedir.Ön iki dişim ''u'' şeklinde kırılmış,dişlerin köklerinde ve çenede herhangi bir hasara rastlanmamıştır.Fakat dolgu için 2-3 hafta bekleme süresi verildiğinden ve ön dişleri kullanmadığımdan çorba içmek dahil her türlü yiyecek ve içeceği güçlükle tüketiyorum.içimi dökmek için sözlüğe yazıyorum.Sözlükteki yoldaşlarıma önerim çok dikkatli olun, zaman çok kötü...
şeker ya da tost yerken dişin ortadan ikiye yarılmasıyla gerçekleşebilecek hadise. üstelik 2 kez, aynı şekilde.. çok yetenekli dişlerim var lan.
ansızın bir fındık yüzünden kırılan dişimin yokluğuna üzülüp iç geçirmedim. sivrilip dilimi kesene kadar.. ben buradayım acıya devam niteliğinde konuşmamı engellemenin ne demek olduğunu pazartesi öğrenecek. *
görsel
kola gibi asitli içecek tüketiminin artmasıyla oluşma riski artan eylem.
MEVLÂ düşmanıma vermesin dedikleri cinstendir.

dün kaza yaptım 3 dişim birden kırıldı, yemek yemek mi ? ızdırap, ve şunu öğrendim biz normalde yemek yerken hep yutkunuyormuşuz ve ön dişlerden baskı çeker gibi emiyor muşuz şimdi yemeği yutarak yediğim halde fark ettim yutkundan sonra sürekli ön dişlerden bir çekiş geliyor ve acı çekiyorum hali ile.
pizza yerken kırılan dişi de ilk defa gördüm. pizza bittikten sonra farketmek de ayrı bir ayılık olmalı. dilime batıyor çok rahatsızım sözlük.
Erken müdahale edilmezse dolguyla bile telafi edilemeyecek fiildir. Dişim kırıldıktan neredeyse bir yıl sonra dişçiye gittim. Tabi o arada bi güzel iltihap kapmış diş. 3 kutu antibiyotik bitirdim bana mısın demedi. En sonunda çektiler mecburen. Enayiliğime yanayım emi!
Kardeşim küçükken demirden oyuncak tabancayı suratıma atarak bunu başarmıştı.
2006 yilinda 3 metrelik bir duvardan yuzustu dusmem sonucu sol kolumun kirilmasiyla birlikte ondeki uc disimin basina gelmis olan hadise. daha sonra dolguyla duzelttiler tabi.
kanal tedavisi sonrası başa gelmesi olasıymış. bu yüzden ağrı yapmıyor ama dişinize bişey kaçmış sanıyorsunuz. kurcalayınca dişinizin yarısı kırılmış oynuyor çekilmeye hazır süt dişi gibi. tedavisi nasıldır acep.
aduket yiyerek gerçekleşmemişse kendi düşen ağlamaz hesabı acı hissettirmeden yol alır bi yere düşer.
iyileşince bir şeyi kalmaz.
Az önce başıma gelen hadise, 2 sene önce yaptırdığım kanal tedavili olan dişimin arkası komple kırıldı parça hala yerinde duruyor ama sallanıyor damak tutuyor sanırım. Ulan çorba içerken diş mi kırılır.
az evel çay içerken ağzımdan çat diye ses geldi, başta aldırış etmedim, sonra aynaya baktığımda ön dişin kenarında ince bir çizgi fark ettim, çatlak gibi duruyor arkasında falan hiçbir kırık çatlak vs. yok, bu nasıl iş amk. tahminim 2-3 ay sonra o diş iyice kırılacak. nedir tedavisi nasıl neler yapılır merak ediyom, ön dişe olur mu amk bu ya. bütün moralim bozuldu.
dwfedfe 3rhfberıjeıjffı3f3jıfhwu nweudnwe nwdıjdn wıdfhwpfwfhjw.
dwfedfe 3rhfberıjeıjffı3f3jıfhwu nweudnwe nwdıjdn wıdfhwpfwfhjw.
düş kırılmasından daha az acı veren bir olaydır.
En az 10 kere kırıldı. Soru varsa alayım.
Rahmetli babaannem o zamanlar 60-70 yaşlarındaydı.
Bir akşam salonda otururken, gündüz mevlitten aldığı akide şekerlerinden bize de verdi.
Ben pek sevmezdim, yemedim. Babaannem ise iştahla ağzında döndürüyordu ki birden yüzü buruştu. Ağzındakini eline aldı ve "şekerin içinden diş çıktı. " dedi. Hakkaten elinde bir köpek dişi duruyordu. Ben o dişin o şekere nasıl girdiğini düşünürken öğürmeye başladım. babaannemi ise aldı bir gülme.
O zaman anladım ki şekerin içinden diş çıkmadığını, babaannemin dişinin kırıldığını.
Çatlaksa hangi seviyede ve muhtemelen vertikal çatlak mine çatlakları kompozitle çatlak hattının kapatılması suretiyle tedavi edilir benim tavsiyem suretle bir restoratif diş tedavisinden randevu almanız gelen kuvvetlere daha zayıf kalıp çatlak ilerleyebilir.
(bkz: insanlığın ortak rüyaları)
Sızlaması hayatı cehenneme çevirir.
kırılan diş yaprak diş diye tabir edilen öndeki 2 kesici dişse ben gibi işiniz hayli zor olabilir.Küçükken bisikletten düşmem sonucu sağdakinin biraz ucunu kırmam sonucu her 10 yılda bir estetik kompozit dolgu yaptırmamla sonuçlanıyor.Çok sevdiğim diş hekimim yine kırılacak zirkonyum kaplama yapalım demesine rağmen ısrarla dişi kesmeyelim deyip estetik dolgu yaptırdım sonuç gayet güzel olmasına rağmen elbette ömrü oldukça kısa buna karşılık ödenen rakam zirkonyum yada normal porselen kaplamaya göre düşük ortalama ömrü de yine kaplamaya göre düşük en nihayetinde dişiniz kesilmiyor ve dolgu yapılıyor.Tabi teknoloji de gelişti bunun lamina sı var kaplaması var v.s. bir çok yolu var.
günler sonra gelen edit:diş kırıldı zirkonyum yaptırıyorum.
burada bir arkadaş plastikten diş dolgusu yapma tarifi vermişti.
qsetona plastik mi koyuyordu bir gece bekletip bir şey ediyordu.

bulursam link atarım.
bilgi paylaştıkça çoğalır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar