bugün

elektro gitarınızı bağladığınız anfiden aldığınız sesin biraz daha karışık,uzun ve cızırtılı çıkmasını sağlayan mekanizmanın adı.Rock müzik için vazgeçilmez bir olaydır...
(bkz: boss metal zone)
elektro gitarlarda kullanılabilen bir ses türüdür diyebiliriz belki. Mekanizma sayılamaz bana göre.
Bu ses türü gitardaki clear modundan çok daha cızırtılıdır. Nirvana çoğu şarkısında fazlasıyla kullanır, hatta ne bastığını, ne çaldığını anlayamıycak konuma getirebilir.
bazı anfilerin özelliği olan overdrive seçeneği ile gitarınız için bu ses türünü elde edebilirsiniz.

(bkz: breed)
Gitarlarda, ses dalgalarının metalikleştirilmesi sonucu ortaya çıkan yeni ses.
rock muziğinin yaratıcı manyetiklerin verdiği o müthiş sound.hayatın anlamı dedirtmiştir bu ses çoğu insana.
seste oluşan her türlü bozulma durumu.
bunu baslarda çıtırtı ve patlama,tizlerde de yanık yağ cızırtısı gibi çıkan seslerden anlayabilirsiniz.

windows media player da dinlediğiniz şarkıda bozulma olup olmadığını ana ekranda sağ tıklayarak seçeneklerden çubuklar ve dalgalar/kapsam seçeneğini aktif ederek anlayabilirsiniz.karşınıza bir dalga çizgisi gelecektir.bu dalganın bir alt ve üst sınırı vardır.bu sınırı geçiyorsa seste bozulma var demektir,sınırı geçiyorsa üst veya alt sınırda düz çizgiler çıkar. (örneğin,güzel bir bozulma örneği için grafik equalizer da 31 hz çubuğunu 12-14 arası ayarlayın.)
ing. carpitma

mesela gercekligi* de carpitip, sinirin obur tarafina, psikotik kulvara gecebilirsiniz.
(bkz: devlet bahçelinin ses tonu)
david guetta'nın guetta blaster albümünden hoş bir şarkı.
esasen bozukluk anlamına gelen , fekat bas gitardaa * olmazsa olmaz olan , basan kardeşimizin * ayacığıyla yapışık bir görüntü çizen minik sevimli kutucuk.
binlerce değişik türü olan gitar tonunun ismi.. tok ve melodik distortionlar tercih edilmelidir.. sağlam bir gitar ve güzel bir gitaristle kombine edildiğinde zevkle dinletir kendini..

genelde marshall performans amfisi ve güzel bi ibanez jem ile orgazmı yaşatma ihtimali olan sestir.. ekipman seçimi önemli rol oynar distortion kalitesinde.
(bkz: biçim bozma)
mükemmel bir forbidden albümü...
(bkz: disstortion ep)
rock ve metal müziğin vazgeçilmez öğelerinden biridir. amfinizdeki overdrive ayarıyla bu sesi arttırabilir veya azaltabilirsiniz.
Burcu Güneş'in 2004 yazında çıkardığı "Ay Şahit" albümünden bir şarkı.

Sözleri;

Ne yaptığımı bilmiyorsan
Bana zaman ayırmıyorsan
Maça benle gitmiyorsan
Attım gitti seni

Benim için giyinmiyorsan
Gözün saatte beklemiyorsan
Artık bir çiçek getirmiyorsan
Attım gitti seni

Yapma değil avrupa
Zorla değil zorlama
Zaten halimiz nanay
Distortion yapma bana

Her şey batıyor bana
Ben de dahil buna
Zaten halimiz nanay
Of dedirtme bana

Gözyaşımı kullanıyorsan
Derdimi dert etmiyorsan
Şu kadarcık düşünmüyorsan
Attım gitti seni

Beni görüp coşmuyorsan
Çocuklar gibi koşmuyorsan
Sıkıntıdan patlıyorsan
Attım gitti seni

Sözlerimi duymuyorsan
Şakalarıma gülmüyorsan
Beni yanlış anlıyorsan
Attım gitti seni
rock ve daha sert olan tarzları için vazgeçilmez bir efekttir .

(bkz: metal muff)
rivayete göre rus bir gitarist blues yaparken fazla gaza gelip kolonları patlatmıştır. bunun üzerine patlak kolondan çıkan ses hoşuna gitmiştir. aynı olayı sağlam bir kolonda, bağlantıları ters çevirerek yani yine bozarak yapmıştır, distortion böylelikle gelişmiştir.

(bkz: kötü bir müzik setinden distortion sesi almak)
rock müziğin temel taşı,vazgeçilmez efekti.distortion amfiye ve gitarına göre farklılık gösterir keza kötü bir gitara sahipseniz distortion ı da o kadar kötü olur çalarken asla size zevk vermez veya amfiniz yeterince kaliteli değilse ama bir gitardan iyi bir distortion bekliyorsanız paraya kıyıp her şey den önce iyi bir gitar ve iyi bir amfi edinmek zorundasınız.dünya bu ton en güzel david gilmour un gitarından çıkmaktadır kanımca ama tabi david gilmour un kaliteötesi ve pahalı ekipmanları da cabası.
Distortion efektinin bulunuşu ve yaygınlaşmaya başlaması kendiliğinden gerçekleşen bir olaydır.

Elektrogitar amplifikatörlerinin gücü ilk başlarda oldukça sınırlıydı bu durum sonucunda sesi çok açıldığı zaman amplifikatörden çıkan ses bozuluyor ve gürültü olarak adlandırılan gitar soundu elde ediliyordu.

Kazara oluşan ve önceleri kesinlikle istenmeyen bu ton daha sonra Hendrix gibi bir çok öncü gitaristin kayıtlarında yer edinmeye başlayacaktı.

Kayıtlarda kullanılmaya başlanmasıyla popülerleşen bu tonu herkes kullanmak istedi.

Bu yıllara kadar bu sesi yok etmek için yüklü paralar harcayan ses teknisyenleri ve mühendisleri birden tam tersi durum için paralar harcamaya başladılar.
sesi bozarak güzelleştiren rock sound'unun temeli gitar efekti.
annem için kuru gürültü, benim için olmazsa olmaz.

komşularınıza gıcık mı oldunuz? geçin distortion moduna, sesi sonuna kadar kökleyin ve gitarın tellerine vurun.

(bkz: al anuğa koduğumun)
(bkz: ben değil bir arkadaş)
demek ki neymiş her bozulma kötü, her kötü bozulmuş değilmiş..

buyrun, buradan yakın bakalım bir de..