bugün

dinci risale okur, dindar kuran.
dinci örneği,

- gel seni cinler basmış kızım, geç şu odaya iyi edeyim seni. soyun geliyorum.*
dindar örneği,

- kardeşim ben siftah yaptım şu yan taraftan alışveriş yapıver. o daha siftah yapamadı.*
dindar uyar.
dinci uymayanları uyarır.
oyle bir fark yok ikisininde ortak oznesi dindir. (bkz: ayni yolun yolcusu olmak)
dinci deniz feneri vakfı'nı kurar, dindar bu vakfa bağış yapar.
tdk'ya göre
dinci: Dinî görüşleri her alana yaymak isteyen kimse

dindar:Din inancı güçlü, din kurallarına bağlı (kimse), mütedeyyin
Allah'a inanmış ve bağlanmış kimse

tanıma göre her dindar dinci olmalıdır ama her dinci dindar olmaya bilir..
Ancak, iman edip ameli salih işleyenler, hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadırlar.(asr3)
hangisi olursanız olun, gene de üzerinize bok atılır.
dinci kişi şirketimi geçen ay tam dört bin lira dolandıran ve pişkin pişkin bahanelerle telefonlarıma çıkmayan, işyerinde fetoş hocasının resmi ve saidinin sözünün yer aldığı bir tabela olan ahlaksız, nasipsiz ve helal paranın üzerine yatan bir kişidir.

dindar ise asla kendini bu tür kılıfların içine sokmadan ticaret yapmaya çalışan dürüst ahlaklı kimsedir.
dindar insan; dininin gerektirdiği gibi yaşar kendi inandıkları ölçüsünde, kimseye karışmaz diğer insanlara saygı duyar.
dinci; yeri gelir dini kullanır başka insanlara karışır kendi inandıklarına herkes inanmak zorunda sanır, dar kafalıdır.
dinci herşeyi kendi kitabına uyduran, dindar inandığı gibi yaşayıp herkese saygı duymayı öğrenebilen kimsedir.
biri hoca ali diğeri ali hocadır. ne büyük farkmış mübarek.
dinci islami kullanarak, dini istismar edendir. din konusunda samimi olmadigini belli eder. ne yazikki bu tip insanlar var...
dindar ise inandigi gibi yasamaya gayret eden, sorumluluklarinin farkinda olandir.
dinci=din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni.
dindar=dini bütün insan.
edebiyat hocamın sözünü düşünerek anlaşılabilecek ayrımdır.
''ben dinden önce dindarları tanısaydım dinsiz olurdum''
neymiş sırasıyla, önce dini tanımak, sonra yaşamak, yaşa(ya)mayanı umursamamak.
Dinci , çoğu yerde dini öğreten kişiler için kullanılan bir belirteç , hatta bir lakap.
Dindar , herhangi bir kutsal kitaba mensup inanan kişi.
dindar, dine düşkün demek iken; dinci, dini kullanan sahtekar demektir.
dinci, dinini götü sıkıştığında dindara dahi silah olarak doğrultabilen bir sefildir.
biri adı üstünde dindardır diğeri yobaz..
dinci din satan, dindar dinini yaşayan .
dindar dinine bağlı ve hayatını onun gereklerine karşı düzenleyen insan. dinci ise dini anlamadan bilmeden onu çıkarları için kullanan yobaz , şakirt.
dindar, inançlı insanlar için önyargısız olarak kullanılan söylem.
dinci, din karşıtı fikre sahip olanların ayrıştırması sonucu çıkan söylem.
dindar da dincide aynıdır. arasında fark bulmaya çalışmak ancak orospu çocukluğudur.
misyonerler dincidir. "Hristiyanlık dinini yabancı toprak halklarına satmaktadır.beyaz adam ilk geldiğinde onun elinde incil bizim ise topraklarımız vardı, bir süre sonra bizim elimizde incil vardı, topraklarımız ise beyaz adamındı" sözü yeterince açıklayıcı olacaktır.
dindar ise bir dine inanan kişidir.
dinci örümcek kafalıdır, düşünmez, sorgulamaz koyun gibi inanır. dindar kutsal kitapları okumuş, kendini modernize etmiştir.
dinci denen tiplerde para menfaat koltuk mevki makam yalama yalaklık ilgisi yoğundur.