bugün

(bkz: ruhban)
Bilim adamı kelimesinin artık bilim çevrelerinde bilim insanı şeklinde kullanıldığını gördükten sonra din insanı olarak değiştirileceğini umduğum hede höde işte her neyse..
kendi dünyevi durumunu düzeltmek için, insanların uhrevi meselelerinin idaresi altına almış şahış. ne denir bilmem ki; ticari kaygılar güdülüyor çıkarınca.
herhangi bir din adamı sizin uhrevi meselelerinizi idare altına aldıysa bu sizin sorununuz. yok benimkini almadı da bi arkadaşımınkini aldıydı, diyorsan arkadaşını uyar. islamiyette 'din adamı' olmaz. bu tür uygulamalar ruhban sınıfa sahip batılı ülkeleri örnek almamızdan kaynaklanıyor. din işlerindeki hiyerarşilerini bile dinimize uyarlamış şimdiki sistem.
imam diyelim o zaman bu gerçeği değiştirmez. diyanet işleri memurları belki tanırsın.
tanırım. ülkedeki diğer insanlardan hiçbir eksiği ve fazlası olmayan insanlar.
ülke gerçeğinden bahsettik nereye gitti haydut.82 anayasasıyla ilk ve orta sınıfa zorunlu din dersi, diyanet işleri, her sokakta bir cami, her camide bir imam. bir şeyler çağrıştırıyormu bilemem yoksa farklı bir ülkedenmi bahsediyorduk netekim.
din adamları, tıpkı cadıların gün ışığından korktukları gibi bilimin ilerlemesinden korkar ve benimsedikleri aldatmacaların yok oluşunu müjdeleyen kaçınılmaz sona nefretle kaş çatarlar...
torbacı gibidir. uyuşturuyor dedikleriyle insanları. pes.
aynı tanrı'ya inanan bir topluluktan tanrı'ya daha yakın olduğunu iddia eden kimse. diğer inananları salak yerine koyması bir yana tanrı'nın buna izin vermesi ayrı bir paradoks.
dini çarptırmaması gereken adamdır.
imamdır , din öğretmenidir.
bir zekeriya beyaz değildir.
islamın kabul etmediği karşı durduğu tabirdir. dinin adamı felan olmaz alimi olur. bizde öyle hristiyanların din sınıfı gibi bir sınıf olmaz olamaz. din allahla kul arasında önemlidir. kulla kul arasında bir adım ileri geçmek için zeka, bilgi, çalışkanlık, dürüstlük önemlidir.
bir uhrevi toplumda tanrıya diğerlerinden daha yakın olduğu iddia edilen adam değildir. diğerlerinden daha fazla ilme sahiptir, bu yüzden de din adamı(bana göre din alimi) denir bu muhteremlere.
Genellikle hocanın dediğini yap yaptığını yapma sözüne uyan kişi.
din alimi ile eş anlamlıdır. islam'da sınıf yok diyen ya müslüman değildir ya da en üst sınıftadır. dini daha iyi bilmek diye de bir şey yoktur, her din bildiğin kadardır. dinler ilim değildir, çünkü hiçbir din bütün kültürlere hakim olamamıştır, çıktığı bölgenin ve insanlarının yapısıyla paralellik göstermiş iş bu olay din adamlarını ve din sınıflarını doğurmuştur.
alim ile eş anlamlı olması halinde: tüm kültürlere, tüm dönemlere ve tüm olaylara tamamiyle hakim olan, iş-oluş bildiren her kelimenin karşılığının bulunduğu 'gerçek din'i, okumasını ve anlamasını bilen insandır. çok sayıda kolpa versiyonları mevcuttur..
(bkz: şarlatan)
din adamı yoktur, dininin adamı vardır.
önemli olan adam olabilmektir.
bir bilim adamı değildir.

(bkz: gereksiz insan)
Olmayan kavramlari satarak para kazanan tuccardir. Genelde sorgulamak ve sadece kendi dogrularina inanmak gibi pre-requirement lar olsa da, kendi izole dunyalarinda mutludurlar.
http://www.uludagsozluk.com/e/34372189/
fazlasıyla itici olan tamlamadır.
iyi para alıyorlar.
geçenlerde bir konuşmasına denk geldim, tam olarak bunları söylüyordu;
"biz ne zamandan beri bu duruma düştük ey müminler, biz böyle miydik neden böyle olduk"

ben bu sırada şaşırdım, bir şeylerin farkına mı varıyor diye,

neyse konuşmaya devam etti,
"bizim kadınlarımız kız çocuklarımız ne zamandan beri tanımadıkları erkeklerle yüz yüze görüşür, el ele tutuşur oldu"
diye geveledi, ağlayarak (dinci ağlaması)
kısacası ortalama bir domuzun oturma organında barındırdığı zekadan daha az zekaya sahip kişilerdir, ki zaten dinci olmayı buna borçlular. dinci nin görevi yöneticiler in istek ve arzularını tanrı maskesi arkasından insanlara tanrı isteği şeklinde sunmaktır, dinlerin ve dincinin ortaya atılma sebebi bundan fazlası değildir. bunlara halen tabii olanlara şaşırıyorum.