bugün

Öğrencilere okul dışında para ile ders veren kuruluştur. öss nin getirilerinden biri. yanlış yazımı ise dersane'dir.

sonuna hane eklenen kelimenin son harfi sesli geniş ünlüyle bitmiyorsa ordaki "h" hiçbir yere düşemez efenim..
yer çekimine inat durur yerinde.
hasta-hane..a sebebiyle düşüvermiş hastane olmuş..
fes-hane..s sebebiyle düşememiş feshane diye kalıvermiş.
gidilmeden öss'nin kazanılması çok zor olan ama imkansız olmayan ilim irfan yuvası.
öss denen illeti yenmek için gerekli,bir nevi paralı ve serbest okul..gitmeden de kazanmak mümkündür.kızların ilk ders birbirlerinin ne giydiğine dikkatle baktığı yer.ikinci derste bunun dedikodusu ile geçiyor.önemi kavranıp,düzgün çalışıldığı takdirde gerçekten çok faydalı olabilir.
(bkz: fdd)
türkiyedeki önemli eğitim-öğretim problemlerinden biridir.
ders yapılan yer,derslik anlamına da gelmektedir.
okullarda verilen eğitimin değerinin öğrencinin gözünde giderek azalmasına yol açan, buna paralel olarak öğrencinin okulda verilen eğitime olan ilgisinin de azalmasına sebebiyet veren, eğitim sisteminin içine sıçmış oluşum. öğrenci, " nasılsa dershanede anlatıcaklar", "trickleri kaparım bunların dersanede, salla şmdi oyna" gibi cümleler sarfetmek suretiyle okuldan uzaklaşmakta, okul da buna doğru orantılı olarak gidilip gelinmesi zorunlu ortam olmakla sınırlı kalmaktadır.
türk milli eğitim sisteminin çöküşü sonucu ortaya çıkmış ticaret yuvaları.
(bkz: özdebir) (bkz: güvender)
cuma hariç allahın her günü gitmek zorunda olduğum verimli ders işleyebildiğim tek yerr..çarpık egitim sistemden kazanç sağlayan kuruluşlar..
ünsüz düşmesine uğramadığı halde zorla ünsüzü düşüttürülen kelime.
(bkz: dersane)
yılda 4*milyar doların döndüğü piyasadaki herbir öğretim kurumlarından* herbirisi için kullanılan genel kelime.
gençlerin,eğitim sistemimizde herhangi bir sınav kazanmak için tonla para dökmesi gereken kurumlara verilen addır.
bugünün ve yarının iyi para kazanılabilecek yeridir.
şu sıralar hemen reklam derdine düsen kurumların genel ismidir.
öss de dereceye girmiş öğrencileri maymun eden amaçları sadece öğrenci velisinden nasıl para yolarım olan bir çeşit kurum.
EĞiTiM ÖĞRETiM iŞLEViNi PARA KAZANMA HIRSININ GÖLGELEDiĞi TiCARETHANELER. BU KURUMLAR, NE ÖĞRETMENLERE ÖĞRETMEN OLARAK NE DE ÖĞRENCiLERE ÖĞRENCi OLARAK BAKARLAR. ÖĞRENCiLERi BANKNOT, ÖĞRETMENLERi PARA BASMA MAKiNESi OLARAK GÖRÜRLER. TÜM BU OLUMSUZLUKLARIN YANINDA, HELE Ki YENi SiSTEMDE, YiNE DE ÜNiVERSiTEYE GiREBiLMEK iÇiN ZORUNLUDURLAR.

EDiT: TDK 'NIN DOĞRU KABUL ETTiĞi YAZILIŞI DERSHANE OLDUĞU HALDE, DERSANE KULLANIMI DA YAYGINLAŞTIĞI iÇiN YANLIŞ SAYILMAMAKTADIR.
yaklaşık 15 gün sonra lise öğrencilerinin yazlarını zehir edecek oluşum. *
2. dönemin başlamasıyla çıkma olaylarının inanılmaz arttıgı ortam .bir anda bu ilim yuvası (bkz: ben evleniyorum evi)ne döner
yeteneksiz(!) öğrencilerin para verip daha yetenekli öğrencilerin(reklam öğrencileri) masrafını karşıladığı eğitim kurmu.
Eğitim bakanımız bu kurumun etkisini yitirmek için sınav sistemini değiştirse de ne yazık ki yeni konuları sadece okuldaki değil dershanedeki öğretmenlerinde anlatabileceğini geç anlamıştır.
Ayrıca derhaneler veliler için bir kendilerini kandırma yoludur. Örnek olarak; adam çocuğunu dershaneye vererek "ben dershaneye gönderdim ama olmadı ben elimden geleniyaptım"
psikolojisine girip kendini kandırmasıdır
Eğer burslu olarak gidilmiyorsa ailelerin belini büken kuruluşlar.Bünyesinde kurulan arkadaşlıkların çoğu zaman okul arkadaşlıklarını aratmadığı yer
parayla eziyet çekme merkezi.
burslu gidince daha bir güzel olan özel öğretim kurumu.
sistemsizlikler içinde kurulan insan sömürme merkezleri. lakin dershanelerde para ödersiniz ve karşılığınıda alırsınız okullarda ise ne para verir ne öğrenim alırsınız.
eğitim sisteminin çarpıklıklarını -sayılarıyla doğru orantılı olarak- şapada şapada yüzümüze vuran ayıltıcı.

"ayılan var mı?" diye soracak olursanız, bu sorunun sahibine alişan'ın olay bitmiştir şarkısını armağan ediyorum.
(bkz: milli eğitimin ayıbıdır) *