her maçta ezeli rakipleri celta vigo'nun ''türk gibisiniz'' yakıştırmalarına kale arkalarına türk bayrağı açarak ''ne kadar cahilsiniz, bir türk dünya'ya bedel'' şeklinde bir göndermede bulunmayı gelenek haline getirmiş taraftarlara sahip ispanyol futbol kulübü.
roy makaay gibi bir forveti elinden kaçırmış,sağı solu belli olmayan takım.kimi maç canavar gibi oynarken kimi maçta da sümsük sümsük dolaşıyorlar sahada.
türkleri bağrına basmış bir la liga takımı.her maçında tribünde mutlaka bir türk bayrağı olur.bunun hikayesi de şöyledir:

deportivo la coruna ve celta vigo takımları yıllar yılı birbirlerini hiç sevmezler ve ezeli bir rekabet içindedirler.bundan yaklaşık 20 yıl kadar önce celta vigo taraftarları deportivo la coruna taraftarlarına hakaret etmek maksadıyla türk demeye başlarlar.deportivo taraftarları ise bunu hiç hakaret olarak algılamazlar aksine türk gibi güçlü sloganını benimserler.

yine ligde oynanan bir deportivo la coruna celta vigo maçında 5000 deportivo taraftarı en büyük türkiye tezahuratlarıyla stadı inletirler.celta vigolular da çılgına döner doğal olarak.maçı deportivo 3-0 kazanır ve maçtan sonra tüm şehirde türk bayrakları dalgalandırılır, hem de deportivo taraftarları tarafından. *
her maçta arkada bir türk bayrağının görüldüğü takım.
yıllar önce panathinaikos la yaptıkları bir maçta dev türk bayrağı açarak yunanlara feci ayar vermişlerdir.
panathinaikos'ta şok etkisi yaratan o şov;

http://img137.imageshack..../6349/deportivo2qoeu3.jpg
el turco isminde bir taraftar grubu olan takımdır...
1999-2000 sezonunda ispanya ligi la liga'yı şampiyon olarak tamamlayan takım.büyük oyuncuları vardı o zaman:

(bkz: Roy makaay)
(bkz: Diego tristan)
(bkz: Molina)
(bkz: Djalminha)
(bkz: Victor)
(bkz: Lionel Scaloni)

başlı başına bir takımdı deportivo.Teknik direktörleri ise (bkz: Javier irrureta) idi.Fakat sonra sattılar oyuncularını.Efsane takım dağıldı.
celta vigo karşılaşmasında türklerle omuz omuza maç izleyip, fenerbahçe yi destekleyeceklerini açıklayan taraftarlara sahip takımdır.
(bkz: los turcos)
galatasaray' ın, 2000-2001 şampiyonlar ligi grubunda yer alan, ispanyol kulübü. ali sami yen' de galatasaray' a 1-0 yenilmiş, riazor' da temsilcimizi 2-0 yenmiştir.
bazı faşist rakiplerinin hakaret anlamı yükleyerek kullandığı türk kelimesine karşın; "biz türk'üz" diyerek kavramı sahiplenen ispanyol takım... her maça eşşek kadar türk bayrağıyla çıkarlardı bi ara...

taraftarlarının çoğunluğu ispanyol işçilerden oluşur.. dolayısıyla taraftar kitlesinin gözardı edilmeyecek kadar büyük bir kısmı solcudur... maçlarda ernesto che guevara ve sosyalizmi temsil eden kızıl renkli bayraklar çokca dalgalandırılır..
celta vigo maçındafenerbahçe yi destekleyen taraftarlara sahip futbol kulubü. an itibarı ile kendilerini kardeş kulup belliyorum ve destekliyorum.
türk sempatilerinden dolayı vatan haini gözüyle bakılan taraftar grubuna sahip olan ispanyol futbol takımı
dünya'nın görmüş olduğu en ince, en etkili, ve en kibar ayarlardan birini yıllarca vermiş olan takım. insanın yüzünde ister istemez sıcak bir gülümseme yaratıyor. çok ama çok başarılı.
ispanya'daki türk temsilcisi, güzide futbol kulübüdür.
depara kalkmış takımdır.
birisi muhakkak yapacak. iyisimi ben kimseye bırakmayayım
(bkz: deportivo lan korum ha)
ispanya 1.ligi köklü takımlarındandır. kendilerine -türk kadar güçlüyüz derler. sanki bize birşeyler anlatırcasına. tüm maçlarında türk bayrağı görmek mümkündür. ne yazıktır ki sırf bu nedenden ötürü pek sevilmezler...
sanırım ismindeki hoş fonetik uyumdan dolayı, çocukken kafayı taktığım klüp, sene 1990'ların başları, evde kendi kendime futbol oyuncakları yaratıyorum. çizimler yapıyorum. iki takım olacak ya, biri galatasaray, öteki hep deportivo la coruna.
hatta ilk kez fifa oynadığım zaman kendimi yapıp, deportivo'ya koymuştum.
ha o yaşta, nereden duydum o ismi, nasıl hemen ezberledim onu bilmiyorum.
real madrid'e en ters gelen takımdır.
(bkz: işte böyle her sene böyle)
(bkz: la coruna ülkü ocakları)
deportivo'nun türk sevgisinin kaynağı için;

--alıntı--
1-barbaros hayrettin pasanın kaptan-ı derya olduğu yıllarda osmanlıya vergi vermemekte direnip isyan eden portekizli korsanlarla atlas okyanusunda amansız bir kovalamaca başlar.türk levendleri cebelitarık(septe)boğazını geçerek portekizli korsanlara ve ticaret filolarına büyük kayıplar verdirirler. en son kuzey ispanyada galiçya bölgesindeki la coruna limanına demir atarlar, bu sırada portekizli korsanlar kenti basarlar,türk levendleri kahramanca çarpışarak korsanları kaçırtır. bunun üzerine la coruna halkının büyük sevgisini kazanırlar.

2-bu olaydan yıllar sonra 17.yy da ingiltere tüm korsanlık faaliyetlerini yasaklar,hatta vatikan ın da desteğiyle korsanlık yapanların afaroz edileceği açıklanır. bunun üzerine ingiliz korsanlar cezayir beylerbeyi ile anlaşarak osmanlı tebasına girerler ve atlas okyanusuna açılırlar.yine böyle osmanlı tabiyetindeki bir korsan gemisi atlas okyanusunda fırtınaya yakalanır,ve la coruna limanına sığınırlar. daha sonra ispanyollar tarafından yakalanır ve zindana atılırlar. gemide bulunan ingiliz dönmeler tekrar hristiyanlığa dönerek serbest kalır, fakat yine gemide bulunan türk levendleri her türlü işkenceye rağmen dinini değiştirmez ve işkence altında şehid olurlar. bu olay bölge halkını çok etkiler ve yıllarca hatıradan silinmeyip bugünlere taşınır.
--alıntı--
hajduk split denen mide bulandıran mikroba karşı desteklenmesi gereken şirin takımdır.
taraftarlarının ellerinden ve tribünlerinden düşürmedikleri türk bayraklarıyla her daim türklerin gönlünde ayrı bir yere sahip olacak ispanyol futbol kulübü. umarım eski başarılı günlerine en kısa zamanda yeniden dönüş yaparlar.
galatasaray*ile çok sık eşleşen ve kendini özlediğim ve sempati duyduğum ispanyol futbol kulübüdür.

(bkz: tristan)