bugün

icinde deniz olmayan sehirlerde yasayanların daha fazla hissettigi bir ozlemdir.

aslında sonsuzlugu ozlemektir,
meraklı olmayı,
sakin kalmayı ozlemektir.
martı sesi duymayı,
gunesin batısını denizin ustunden gormeyi ozlemektir.
o kokuyu bile ozler insan,
fecidir.
usumemektir deniz,
karada yasayıp bogulanlar icin.
(bkz: TAKViMDEKi DENiZ)
kenarında deniz olan şehirde yaşayıp yine de özlenebilir bir şeydir deniz. neden derseniz denizin kokusu ve dalgaların sesi ancak yanına gidildiğinde hissedilebilir de ondan.
Huzuru özlemektir.Sevgilinin masmavi gözlerine bakarak,denizin sonsuzluğunu seyrederken kurulan gelecek hayalleridir.Denizi görmeyen şehirlerin çocukları da kurak yaşıyor bana kalırsa.Canın sıkkın dünya başına yıkılmış ve sen çekip arabanı sahile bir sigara bile tüttüremesin maviye karşı.
Denizi ozlemek izmiri ozlemektir.Bi adada yasanızda o deniz farklıdır ,o huzuru dunyanın baska hiçbir denizi vermez deniz izmirle guzeldir izmirde denizle. (bkz: memleket hasreti)
denizi özlemek, rakı - balığı özlemektir...
denizi özlemek, serinliği ve ferahlığı özlemektir..
denizi özlemek, güneşin batışını özlemektir...
denizi özlemek, kumu ve güneşi özlemektir...
denizi özlemek, sporu ve tatili özlemektir...
denizi özlemek, güzelliği özlemektir...
denizi özlemek, karşıyaka'yı, çandarlı'yı, akyaka'yı özlemektir...

denizi özlemek, nasıl derler, anı yaşamayı özlemektir...
engellenemeyecek duygulardandır. hele bir de deniz çocuğu iseniz o uçsuz bucaksız özgürlükte dünyaya gelmişseniz daha da bir yoğun olarak yaşayacağınız duygu.
Denizi Özleyenler için

Gemiler geçer rüyalarımda,
Allı pullu gemiler, damların üzerinden;
Ben zavallı,
Ben yıllardır denize hasret,
"Bakar bakar ağlarım."
Hatırlarım ilk görüşümü dünyayı,
Bir midye kabuğunun aralığından;
Suların yeşili,göklerin mavisi,
Lapinaların en harelisi...
Hala tuzlu akar kanım
istiridyelerin kestiği yerden.
Neydi o deli gibi gidişimiz,
Bembeyaz köpüklerle, açıklara!
Köpükler ki fena kalpli değil,
Köpükler ki dudaklara benzer;
Köpükler ki insanlarla
Zinaları ayıp değil.
Gemiler gecer rüyalarımda,
Allı pullu gemiler,damların üzerinden;
Ben zavallı,
Ben yıllardır denize hasret

Orhan Veli KANIK
hiçbirşey düşünmeden bakmak istemektir denize. denizden esen rüzgarın yüzüne çarpmasını özlemektir.
yalova'nın insanda bıraktığı en güzel duygulardan yanlızca biridir denizi özlemek..
denizi olan bir şehirde yaşayıp sonra başka bir şehirde denizsiz kalmakla ortaya çıkabilecek duygudur. sonuçta denizin manzarası başka hiçbir şey de bulunamaz; canın sıkıldığında, dolaşmaya çıkmak istediğinde, kafa dinlemek için bir deniz kenarı ararsın ama yoktur. nereye bakacağını, gideceğini bilemezsin. martı seslerine bile hasret kalırsın ama yapacak tek şey özlemektir..
gemlik'e doğru denizi göreceksin,
sakın şaşırma!

Orhan Veli
ankara da yaşamak zorunda olmaktır. *
burnuna olur olmaz zamanlarda geliveren sevgilinin kokusu gibi iyot kokusu gelmeye başladıysa, doruktadır, tam zamanı dır.
yılın 9 ayı 1200 rakımda * yaşayan, yaz tatilleri dahil bu rakımda olan, esas memleketi ankara olan kişilerin çektiği hasretin tam karsiligi...
Evrenin sonsuzluğuna inandıran serinliği arama durumudur. Nerede o uçsuz bucaksız derinlik duygusu, nerede dağ taş ova dedirtendir. Gece gece akla düşüp, hayal kurdurandır. Eskişehirde; porsuğun yosun kokusunu alınca; denizin fragmanıymışcasına mutlu edendir.
Özgürlüğü özlemektir.
deniz kabuklarına ve ulmo'nun sözlerine özlemdir...