bugün

imam şafii'nin söylediği idiia edilen sözdür.
(bkz: ıstakoz)
(bkz: karides)
(bkz: barbun)
(bkz: kalamar)
köpekbalığı atasözüdür.babaya gerek yok babanın sözlüğü çıksın kanepe takımı çıksın hatta çıkmasın direk yer bu tür...
+baba kusura bakma, seni yemek zorundayım...
-ulan eşşoolu eşek, yüzdüğümü görmüyon mu? ne diye oltayı üzerime üzerime sallıyon??
+boşuna baba, ne desen nafile... ben prensip sahibi bir insanım. denizden sen bile çıksan yerim. beni affet (ısırır...)
-AAAHH!! ulan a.q.duğumun çocuğuuu!!! bıraksanaaa!!!

gibi, olayı abartanlarında çıkabileceği, fazla ciddiye alınmaması gereken söz öbekçiği.
iğrenç bir davranıştır.en terbiyeli haliyle söylüyorum denizden ne çıkar?kaka çıkar,çiş çıkar hadi bilemedin ter çıkar...
- anne babam yok mu?
- yuzmeye gitmisti, cocugum.
- yoksa...
- belki de!

(bkz: dikkat sahan cikabilir)
(bkz: açlıktan ağzı kokan ve pirinci de tükenmiş çinli felsefesi)
şafi mezhebine mensup olanlara denizden çıkan herşey helaldir. sözünü anlatmak için imam şafi nin söylediği sözdür.
annenizin yapabileceği iğrenç espiridir.**

kumsaldaki veled: anne acıktım
deniz anası: baban gelio yavrum
kv: ya görüom ama ben acıktım
da: tamam işte denizden baban çıktı onu yicez keh keh!
deniz mahsüllerinin hiç birini ayırt etmeden severek yiyebilen bünyelerin savunduğu sözdür.
(bkz: http://www.seyvet.com/foto/8903/)
şahin k nın o meşhur görüntüsü bu sözü geçersiz kılmaya yetmiş hatta artmıştır denizden çıkana önce bakmak yemek için uygunsa yemek lazımdır.
(bkz: bosan da semerini ye)
(bkz: hain evlat ökkeş)
kişinin denize ve deniz ürünlerine olan güvenini gösteren cümle;

(bkz: bu devirde güvenilir baba bulmak ayrıcalık)

(bkz: bu devirde denize güveneceksin)
(bkz: yosun mu olsam balık mı yoksa)
(bkz: deniz olunmalı oğlum)

(bkz: babasına bile güvenmeyeni deniz paklar)
babasını yüzerken gören küçük bir çocuğun dediği gibi..anne yüzen her baba yenir mi
"ben bi kez boyle bir baslik acmistim da silinmistu. bu ne simdi kardesim!" dedirten sey.
(bkz: afiyet olsun)
"ey müminler! deniz avı, taze taze yemek ve kurutulup azık edinmek için size ve sefer halinde bulunanlara helal kılındı" maide suresi,96...

"deniz dalgasının sahile attığını, yahut cezir halinde suyun çekilerek sahilde bıraktığını yiyiniz, temizdir... fakat denizde ölüp suyun üstünde yüzen temiz değildir, yemeyiniz..." hadis, buhari aktarması...
(bkz: babanin deniz canavari olmasi)
genellikle denizden babanın postalı çıktığında yarım kalan söz.
imam safii ye dayandirilan lakin kendi kanaatimce imam safii nin bu sozu soyleyecek kadar ciddiyetsiz biri olmadigini hatirlatmak istedigim kelimeler silsilesi.
(bkz: marmara denizi) *
yok ya.
(bkz: şahin k)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar