bugün

hep 25 yaşında kalacak, ölümünün ardından, pardon idamının (!) yıllar geçmesine rağmen devrim deyince akla gelen ilk isimdir. bugün dışarda gezen mafya, katil, tecavüzcülere bakınca adalet denen şeyin bu ülkede çok ama çok sorunlu olduğunu hatırlatan devrim kahramanıdır.
kim olduğunu, neler yaptığını ve sonunun nasıl olduğunu ilk öğrendiğimde müjganla benim ağlamama neden olmuş büyük kişiliktir.
alman sevgilisini devrim ilkelerine ters geliyor diye otele götürmeyip , üniversite kampüsünde sevişmiş devrimcidir.
ayrıca devrim için banka soyduğu da görülmüştür.
--spoiler--
Hangisi güzel bilmem,
Marmara mı , ak ya da karadeniz, yoksa ege mi?
Benim en sevdiğim denizi, astılar yıllar önce..

--spoiler--
asıl milliyetçiler biziz diyen, vatanseverliği dilinden düşürmeyen, elinde türk bayrağıyla m. kemal yürüyüşü yapan, türk usulu solcu.

türk usulu sol diyorum; gayet milliyetçi( kendileri yurtseverlik diyor), yabancı düşmanlığını antiemperyalizm zanneden, devletiyle, hele ordusuyla hiç bi sorunu olmayan bi sol anlayıştan bahsediyorum. böylesine çarpık bir sol anlayışın yerleşmesine katkılarından ötürü kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.
tabi milliyetçi damarı kabaran süpersolcularımız eksi butonlarına zaman kaybetmeden davranacaktır şimdi. eksileyeceğinize gidip biraz marx okuyun, bakunin okuyun bebişlerim. belki bi faydası dokunur.

edit: tahmin ettiğim gibi milliyetçi pardon yurtsever( ne farkı varsa artık teyallahım ) kardeşlerimiz eksilerini ve sloganlarını esirgememişler. azcık kitap okuyun be kardeşim, sağcı adamdan az bi farkınız olsun amk.
(bkz: darağacında 3 fidan)
ahmet yılmaz bir şiirinde der ki ;

Deniz türkiye'li, önkuzu türk'tü.
Ak yıldızlı bayrak en büyük fark'tı.

Şiir uzar gider ama ne demek istediğimi bu iki mısra çok net anlatıyor uzatmaya gerek yok. Üzerinde durmaya değmeyecek kadar ehemmiyetsiz bir canlı idi işte.
keşke yaşasaydı dediğim solcu kişi. çok iyi bir muhalefet olurdu.
her şeye rağmen, allah (inanmadığı) rahmet eylesin.
ülkemizi sömüren emperyalist güçlere uşaklığı reddettiği için idam edilen onurlu,güzel yüzlü insan.kendisi ve iki yoldaşının idamının ardından geçen 39 yıla rağmen emperyalizmin uşakları,gericiler,faşistler,eli kanlı katiller ondan ve yoldaşlarından korkuyorlar.çünkü deniz gezmiş in sembolize ettiği aslında bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesidir.egemen güçlerin ve onların uşaklarının korkusu da bundandır.
Ben Amerikan emperyalizmine, Sovyet revizyonizmine, Romen soytarılığına, Bulgar dalkavukluğuna karşı bir Türk devrimcisiyim diyan kişi dir .
boyu uzun oldugundan asıldıgında tam 1 saat yaşayan ve o şerefsizlerin bunu bilerek sonlandırmayıp,izledikleri insan.
huzurula uyuyorsundur umarım
gezmiş gezmiş ve son durakta inmiş adam.
" Ve ben 24 ya$ındayken,kendimi Türkiye Cumhuriyet devleti' nin bağımsızlığına armağan etmekten Onur DUYUYORUM. " dar ağacında açan son olmayan gülün savunmasındaki en son sözü.
keşke öldürülmeseydi..
keşke hala yaşıyor olsaydı..
şuanda türkiye cumhuriyeti'nin başına geçecekti belki..
türkiye bu durumda olmayacaktı..
ama ne yazık ki böyle olmadı..
darbe heveslisi generallerce kullanilan kemalizmi anti emperyalizm sanan ,hayellerde yasayan pisi pisine oldurulen yitik insan.
(bkz: piyon)
kemalistler ve ulkusalcılar bu adamı neden sever anlamış değilim. adam üniter yapıya karşı silahlı eyleme girişmiştir. ulus devleti yıkmak istiyordu yani. sen nasıl bi ulusalcısın ve ya kemalistsin ki üniter yapıya top yekün karşı olan bi adamı hunharca savunup, onu sanki halk kahramanı gibi gösterebiliyosun. kavram kargaşasının bu kadarına da pes doğrusu.
(bkz: deniz gezmiş in banka soymuş olması)

(bkz: deniz gezmiş in aslında balon olması)
komünizmi dönemin rus-sscb'sine endeksleyenlerin varlığını öğrenmemizi sağlayan önderimiz.

deniz in silahlı eylemi "tam bağımsız türkiye" içindi. üniter yapı için de türkiye cumhuriyeti kardeş halklardan kurulmuş bir devlettir sözü birileri için bir şey ifade etmese de türkiye'li devrimciler için çok önemlidir.
can yücel'in deniz gezmiş e yazmış olduğu şiir.

mare nostrum(bizim deniz)

en uzun kosuysa elbet
turkiye'de de devrim
o, onun en guzel yuz metresini kostu
en sekmez luverin namlusundan firlayarak ...
en hizlisiydi hepimizin,
en once gogusledi ipi...
aciyorsam sana anam avradim olsun
ama ask olsun sana cocuk,
ask olsun

can yucel
kendi yorumundan dinlemek isteyenler için[http://www.youtube.com/watch?v=56bnf53M8js&feature=related ]
deniz gezmiş amerikan emperyalizmine karşı sovyet boyunduruğu altına girmenin daha makul dolduğunu savunurken ; silahlı çete oluşturup liderliğini yaparak ve devrim adı altında illegal faaliyet ve icraatler gerçekleştirmiş bir vatan hainidir. bu eylemlerden birinde bir polis memurunu öldürmüş bir diğerini de yaralamış şehir gerillasıdır. şimdi onu cesur yürek, yiğit devrimci diye tanımlayıp şimdi ortalık soytarılara kaldı diyen arkadaşlara ; sizde alın elinize silahı çıkın sokaklara, üniversitelerde örgütlenin, o yapmışta sizin neyiniz eksik ondan. madem devrimci böyle oluyor car car konuşacağınıza iki el ateş ediverin bir tsk görevlisine. hadi bakalım kolay gelsin.
(bkz: pabucumun devrimcileri)
d ar ağacına giderken bile geri adım atmadın...
e llerin zincirliyken bile devrim diye bağırdın...
n e olursa olsun çıkmaz adın akıllardan...
i nanarak koşmalı senin koştuğun yoldan...
z afer halkın olacak, çünkü gücümüz gelir adından...
tüm siyasi düşüncesi bir yana 25 yaşındaki bir genç düşünceleri uğruna 6 mayıs 1972'de idam edilmiştir.
bildiğin terörist. bir nevi ogün samast .
Cesur halk eşitliğini savunan, gençler tarafından örnek alınması gereken insandır. Unutmadık.

devrim kağittan bir gemidir, kim bilir kaç deniz gezmiş' tir.
güncel Önemli Başlıklar