bugün

(bkz: gülünün solduğu akşam)
Şarkışla'ya düşürmesin oy oy!
Halkın sevdiği kulunu
Gemerek'te çevirmişler
Deniz Gezmiş'in yolunu.

Gece Elmalı'da kalmış oy oy!
Hamamcı Ali'yi sormuş
Uzatmalı itin biri
Yusuf'u gafletle vurmuş.

Vay paşaların ordusu vay vay!
Dünya şaştı böyle işe
Ordu madalya göndermiş
Yusuf'u vuran çavuşa.

Olaydım olaydım oy oy!
Okur yazar olaydım
Deniz mahkemeye düşmüş
Avukatı ben olaydım....

genc devrimci...
ipe giderken ailesine "devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım sizleri" sözlerini miras bırakan idealleri üzerine taviz vermeyen insan.
a.b.d. ye yalakalık olsun diye idam edilmiş zat.kimileri bu idamı "adnan menderes'e karşılık verilmiş bir cevap" olarak tanımlar.
Türkiye'nin bağımsızlığına kendini adamış 68 kuşağı devrimci önder Deniz Gezmiş.Kararlılığı,yeşil parkası,umudu,gözlerindeki pırıltı,inandığı düşünceler uğruna yaşaması,halkların kardeşliğini savunması onu Deniz yapan özellikleri..Hayatımda hiç unutmayacağım bir sözü ailesine yazdığı mektubun sonundaki cümle:Hepinizi devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklıyorum....
idama gitmeden önce yazdığı mektubunu her okuyuşumda gözlerimin dolmasına sebep olan,uzun boylu,sürekli parka giyen istanbul üniversitesi öğrencisi..
bir sürü katilin elini kolunu sallayarak gezdiği bir ortamda hiç adam öldürmemesine rağmen idam edilmiş,kendisiyle ilgili aşağıdaki şiir yazılmış olan 6 mayıs 1972'de idam edilen devrimci genç.

Şarkışla'ya düşürmesin oy oy!
Halkın sevdiği kulunu
Gemerek'te çevirmişler
Deniz Gezmiş'in yolunu.

Gece Elmalı'da kalmış oy oy!
Hamamcı Ali'yi sormuş
Uzatmalı itin biri
Yusuf'u gafletle vurmuş.

Vay paşaların ordusu vay vay!
Dünya şaştı böyle işe
Ordu madalya göndermiş
Yusuf'u vuran çavuşa.

Olaydım olaydım oy oy!
Okur yazar olaydım
Deniz mahkemeye düşmüş
Avukatı ben olaydım....
genç yasta haksız yere idama mahkum edilen, teroris muamelesi görüp babasına yazdıgı son mektuba el konulan, hatta arkadaşlarının yanına gömümesine bile izin verilmeyen devrimcimizdir. tek suçu düşünce özgürlüğünü savunmasıydı!
göz göre göre saçma bir sebep sunularak idama gönderilen gencecik bir devrimcidir... son arzusu sorulduğunda bir bardak demli çay ve bir sigara istemiştir...
Hayatımda okudugum en içten yazılardan birini yazmış...O dönemde ölüme zorla mahkum edilen kişilerden sadece biri...Tüm misyonun Deniz Gezmiş'e yüklenmesini sevmiyorum sonuçta ölen sadece Deniz Gezmiş'ten ibaret değil...Onun içinde insan sevgisi vardı herşeyden önce... (bkz: gençlik ve anti-emperyalist kavga) Deniz Gezmiş'in yazdığı bi yazı...
amerikancıların,işbirlikçilerin,sermaye yanlılarının,gericilerin,yobazların,faşistlerin ölümünden yıllar geçmesine rağmen hala türlü iftiralar attıkları(yazılara bakın göreceksiniz),hala ilerici insanların kalbinde yaşayan,yürekten devrimci insan.
''profesyonel devrimci bu günün Türkiye'sinde kendisini hayatı boyunca Türkiye'nin bağımsızlığına adayan kimsedir.''sözüyle asıl amacının ne olduğunu açıkca söylemesine rağmen asılmaktan kurtulamamış büyük devrim adamı.
dar ağacında üç fidan adlı kitabın baş kahramanı. nihat behram ' ın kitapdaki şiirde dedigi bir söz gibi; " ölebilmekten zordur öldürebilmek ".
düşlerde özgürleşebilmenin kahramanı..
babam ve oglum filmindeki küçük çocuğun adının deniz olmasındaki etkili kişi sanırım. bir donem dogan çoğu erkek çocuğa "deniz" ismi verildiği söylenir.
başka türlü bir şeydi onun istediği, ağaçları daha yeşil, bulutları daha mavi...bizim bildiğimiz memleket değildi onların kuracakları memleket, deniz'i daha yeşil, havası daha temiz, toprağı başka bir kahverengi... yaşadıkları görmek istemediği, hiç tatmak istemediği şeylerdi. umutları başkaydı, farklıydı ama tüm insanlar için düşlemişti o!

bir başka yaşam hayal ediyordu elbette, daha uzun ve özgür... renkleri başka, tadı bambaşka!
devrim=deniz gezmiş kendini bu yol uğruna feda eden insan.
Delikanlım!
iyi bak yıldızlara,
Onları belki bir daha göremezsin.
Delikanlım!
Senin kafanın içi
Yıldızlı karanlıklar kadar
Güzel,korkunç,kudretli ve iyidir
Yıldızlar ve senin kafan
Kainatın en mükemmel şeyidir.
Delikanlım!
Sen ki ya bir köşe başında
Kan sızarak kaşından
Gebereceksin
Ya da bir darağacında can vereceksin
iyi bak yıldızlara
Onları göremezsin belki bir daha...
Sevmek mükemmel iş delikanlım
Sev bakalım
Madem kafanda ışıklı bir gece var
Benden izin sana
Sev...
Sevebildiğin kadar ...

nazım hikmetin yazdığı bu satırlarla aklıma kazınmış olan isim. neden mi? öyle işte..
idam edilerek genç yaşta öldürülen yüce insanlardan biridir.Savunduğu fikirleri korkusuzca son dakikasına kadar götürmüştür.Ve korkmadığını bütün yoldaşlarına ve gelcek nesile bildirilmesini istemiştir.Deniz Gezmiş bir dönemin karanlığına almaya çalışıp alamadığı ışıklarındandır.
marjinal değildi, sıradışı da değildi.Deli dolu, yürekli, onurlu bir delikanlıydı.
idam edilmeden önceki son sigarasını içerken içeriye giren erdal öz'e utanıp, sıkılarak 'abi son sigaram, birinci bulamadılar samsun içiyorum' diyen, ölüme giderken bile davasına dair mesajını vermeyi ihmal etmemiş cesur insan...
boynuna yafta geçirilmiştir, üzerinde kefeni ile azraile selam etmektedir deniz ve yoldaşları. cellat tabureyi tekmelemek için infaz memurunun komutunu beklerken, deniz belki de son aldıgı nefes ile son kez haykırır :
-kahrolsun amerikan emperyalizmi, yaşasın tam bağımsız türkiye-...

Bundan 25 sene önce bunları söyledi diye asıldı darağacın da 3 fidan, bugünse hepimiz onun ve onların söylediklerini söylüyoruz : -kahrolsun amerikan emperyalizmi, yaşasın tam bağımsız türkiye- diye...

işte biz böyle bir ironiler ülkesiyiz, biz herşeyi yapmaya tam ehliyet sahibiyiz.
ülkenin yazıklarından ülkenin keşkelerinden.
http://rapidshare.de/files/33722717/denizlere.rar *

(bkz: mustafa kemal sağ olsaydı bugün çok şaşırırdı)
alt populer kulturun mundar ettigi kişi.
che gibi...
devrimci devirmek istediği şeyle savaşan insan olduğuna göre, akıbeti şaşırtıcı olmayan aktivist. kendisini idama götüren yoldan pişman olduğunu sanmıyorum. ama bugün çoğu insanın onun hakkında düşündüğü gibi düşünmeyip, nasıl beni asarsınız diye feryad etme saçmalığına imza atmamış olmasıdır onu unutulmaz kılan. herhangi bir siyasetçi, sivil toplumcu, lider, sendikacı vs. mücadelesinin sonunda ölümle karşılaşacağını ummaz. ama bir devrimci bilinçli bir savaşın içine sokmuştur kendini ve sonunda ölüm olabileceğini bilir. tıpkı bir karşı devrimcinin devrimcilerin eline düşerse başına gelecekleri bildiği gibi.