bugün

öncelikle şunu belirteyim karakter sınırından kısalttım başlığı..
orijinal olanı şöyledir. bir cümlede ama varsa bir önceki yargının hiçbir hükmü yoktur

olası örnekler ;
- seni seviyorum ama ayrılmalıyız.
- çok iyi birisin ama bana göre değilsin.
- kariyerinin doruklarındasın başarılısın ama aradığımız sen değilsin.
vb.
yerinde ve doğru tespite ancak alkış tutulur ama benim elim sargıda olduğu için alkışlayamadım.
istisnalar kaideleri anında yerle yeksan eder.
cümlede ama varsa bir önceki yargının hükmü yoktur, 'ama' istisnaları da gözardı etmemek gerekir.
Ne yazıktır 'ama' demeden önce kurulan tüm cümleler ki bazen saatlerce yapılan bir konuşmanın ardın da tek bir ama ile kurulan o son cümle karşınızdakine;

-5 saattir bahaneler sayıp duruyosun, he şöle sadede gel!
dedirtir de o 'ama' kurbanımızı hayal dünyasından çıkardıktan sonra.

_Ömrüm boyunca seninle olmak isterdim ama ölüyorum(iyiki)...
doğru tespittir de neden herkes bunu ilk kez duymuş gibi davranmaktadır onu anlamadım.

"ama" olumlu yargıyı olumsuz yargıya bağlayan bir bağlaçtır. bu 6. sınıftan itibaren herkese öğretilir. "ama"dan sonra kurduğunuz cümle "ama"dan önce kurduğunuz cümleyi destekleyici nitelikte olamaz. bu tamamen teknik bir durum. duygusallığa bağlayınca daha mı etkili oluyor nedir!
tespit doğru ama tam da açıklayıcı olmamış sanki.
ama ile başlayan cümle bir öncekini açıklamaya da yardımcı olabilir bazen. güzel tespittir her ne kadar da istisnaları olsa.
beni sevindiren bir tespit.lisede bi hocam bana "malsın ama orjinalsin" demişti.
bir çok siyasetçinin ve siyaset yapanların kullandığı yöntemdir. iki yüzlülük için kullanılır. ör; "bunları biz de destekliyoruz, 12 eylül anayasasını biz de red ediyoruz ama akp tarafından kötü niyetle yapıldığını biliyoruz."

türbana karşı değiliz ama siyasi simge olmasından dolayı karşıyız.
terörün daha çok demokrasi ile biteceğine inanıyoruz ama teröristler demokrasiyi kullanmaya başlıyor.

"ama" kelimesine haksızlık etmeyelim. geçmişte yapılabilirliği olan ama yapılmayanları da bildirir.

iyi çalışsaydım sınavı geçebilirdim ama çalışmadım.
terörün azaldığı dönemde öcalan ölüm korkusuyla terörü durdurmuştu. o dönem terör olayları sürseydi mecburen asmak zorunda kalırdık. demokratik açılım yapabilirdik, hatta el altından yapmaya başladık ama o kadar cesaretimiz olmadığından açık açık yapamadık. sonrasında öcalan asılamayacağı kesinleşince dışarı çıkmak için terörü artırdı. adamın şimdi kaybedeceği bir şey yok. başında dönüp duran bir idam cezası olsaydı terörü destekleyemezdi...
turkce'yi cok basite indirgeyen bir yargidir. buyrun tdk'da "ama" baglacinin bazi anlamlarini sunalim.

3. beklenmeyen bir sonucu anlatan iki cümleyi onun sebebi durumunda olan cümleye bağlayan bir söz: “gerçi miralay bey bu suretle tekrar hatıralarına dalıp derdini unutur ama onu gece yarılarına kadar dinlemek fedakârlığı da yine bize düşer.” -h. taner. 4. bir yargıyı veya bir buyruğu pekiştirmek için de kullanılan bir söz: güzel ama güzel bir söz söyledi. 5. bazen dikkati çekmek için cümlenin sonuna getirilen bir söz: “gerçi, vekillerden bazıları yerli yerinde duruyordu ama!” -y. k. karaosmanoğlu.

hatta Abdurrahman gulec isimli bir sairin antoloji.com'da yayimlanan bir siirinden de ornek verelim:
(http://www.antoloji.com/i...an_gulec__36744_18246.pdf)

"karanlik zifir ama seffafti geceler" (karanlik ve zifir ozelligi olumsuzlanmamis ve fazladan bir bilgi verilmistir)

Ya da yine ayni sairden:

"seni sevdim ama gercekten sevdim" (sevmek fiili guclendirilmistir, "ama" bir vurgu olarak kullanilmistir)
+offf necati şu ama bak lan.
-offf necati şu nun hükmü yok, o zaman bak şuna ne oluyordu..
+ne diyon lan, kafayı mı yedin napıyon amk?
-he sözlükte okudum abi, bu ama dan sonra gelen, eee.. yok yok ama dan önce gelen yargının hükmü yokmuş.
+eeee yani a.k.
- yani off necati şu söylenmemiş farzediyoruz öyle bişey yok yani, anladın mı abi?
-yaaa bi s.ktir git necati. sana kaç kere dedim git incide takıl diye, seviyeyi yükseltme piç!!!
hıncal uluç mantığı ile dünyayı siyah beyaz görmenin ve ara tonların farkında bile olamamanın sonucudur.

yenildik ama ezilmedik sözünde ama'dan sonraki kısım hükümsüzdür mesela.

kesin yargıların tümü az da olsa hatalıdır , aynen hemen soldaki virgülden önceki kesin yargı gibi.
köy elden gitmiştir ama akşam yemeğimiz hala var. cümleyi dengede tutmaya yarar aynı zamanda hükmün ağırlığına göre yer değiştiren bir hali vardır.
en güzel örneklerini aslında amayasa olan anayasamızda ve faydalı bir şey söyleyecek zannettiğim açıklamalarının sonunda yine klasik muhalifliğe bağlayabilen kılıçdaroğlu'nda sıkça görebildiğimiz durum.*
bizim ergenler için en az "varlığımda kıymetimi bilmeyeni yokluğumla terbiye ederim" sözü kadar kıymetli bir sözdür.

"atara atar gidere gider artık herkes ederi kadar" ı da unutmamak lazım.
söz biliminin de onayladığı bir önermedir.
asıl söylemek istediğimiz ama' dan sonraki kısımmış.
"bardağın yarısı boş, ama diğer yarısı dolu."

E ne oldu simdi?
+beni seviyor musun?
-hayır ama ayrılmayalım.
+amadan öncesi önemsiz ne olsa aşkım *
-evet hadi sevişelim.
seni siktim ama igrencti. bu cumle tezi curutmektedir. evet önemli kisim amadan oncedir. yani eger sikilmeyi degil de bunun iğrenç olmasini kafanıza takmiyorsaniz bu gecerli tabii.
"ben seni arkadaş olarak görüyorum fakat versen koyarım senin ama." cümlesi örnek gösterilebilir.
her cümle için geçerliliği olmayan tespittir.

şöyle ki;

"evet! sonuçta kazandın ama rakibinden çok üstün olduğun da söylenemez."
Her zaman geçerli değildir.