bugün

Hukukçuların, üniversite öğretim üyelerinin, din adamlarının, mezuniyet törenlerinde öğrencilerin elbise üstüne giydikleri uzun, yanları geniş, düğmesiz giysi.*
akademik hayalet de diyebiliriz.
(bkz: cübbeli ahmet hoca)
cüppenin doğru yazılımıdır.
en üste giyilen geniş ve bol bir elbise. Yakası iki parmak yüksekliktedir, kolları geniştir. Etek boyu dizkapağı altına kadar iner. Düz ve yumuşak kumaşlardan hazırlanan cübbe, sarıkla tamamlanır. Genellikle alimlere ve dini görevlilere has bir giyim şeklidir.
Orta Çağ' da sıkça giyilen elbise.

*fantastik dünyalarda büyücülerin giydiği elbisedir. Giyebildiği elbisedir aslında, büyücü zayıftır, zırh giyecek hali yok ya, gerek yok bir kere.

*Ayrıca üzerinde ki işlemelerle çok karizmatik bir elbise olabilir. Kumaşı da önemlidir. Son derece rahat bir elbisedir. Kukuletalıdır bazıları. Günlük hayatta giyilirse gülünç olabilir nedense. ***
dizlerin altına kadar uzanan kolları bol, düğmesiz, yakası 3-4 cm uzunluğunda hakim yaka şeklinde, giysilerin üstüne giyilen bir giysi.
akademik olarak bir nişanı temsil eder.
mezunlar giyerler. geçen ben giydim mesela kalan 5 dersimden utanmadan. kendimi mezundan çok superman gibi hissettim. canım okulum 2 beden verip "standart, küçüğü-büyüğü yok bu var" diye kakalamayaydı;1 beden alaydım. böyle mi olurdu? o kadar kolunu, enini, boyunu kestirdim. yine superman yine superman. peh bre. uçuşa hazırım...
alta tayt giysem daha mı iyi olurdu lan?
avukat, hakim giyince modern, müslüman giyince ortaçağ elbisesi olan bir elbise cinsi.

namaz kılarken (özellikle sabah namazlarında) kişinin üzerinde belinin açılabileceği bir pantalon veya kazak var ise alt ve üst kısmın arasını kapatarak, vücut hatlarını belli etmeyerek namazın farzı olan setr-i avreti korur.

ama avukatların neresini koruyor onu bilemiyorum.
harry potter'ın giydiği elbisenin de ismidir ayrıca.
gotik edebiyatının değişilmez unsurlarından birisidir, görünüm olarak siyah kapşonlu cübbe çokda sevdiğim bir kıyafettir ama tabi orta çağda yaşamadığımız için giyen yok. (bkz: dracula)
sakallarımın sınav dönemi bahane olarak zaten uzatmayı severim sultan sülüman olması nedeniyle giydiğimde aynı sülüman olmama neden olan giysi. ulan bi yapmış 3 kişi sığar bu ne.
cübbe genelde avukatların yargıçların din adamlarının görev sırasında giydikleri geniş ve uzun giysi. osmanlı döneminde cübbe ve beyaz sarık, ilmiye sınıfının ve medreselilerin simgesi olmuştu.

ilmiye sınıfından olmayan divanı hümayun çavuşları, yeniçeri çuhadarları da cübbe giyer. ancak sarıklarıyla ilmiye sınıfından ayrılırlardı. ülkemizde cübbe kelimesi çok popüler değildi. cübbeli ahmet hocadan sonra meşhur oldu
ortaçağ mortaçağ kıyafeti denilse de sevenlerinin vazgeçemediğidir.
pelerin işte yahu. bi mertebeden diğerine atlıyorsun, tören yapıyorlar aksiyon filan, o törenin kıyafeti de bu. *
kıyafet kanunu ile giyilmesi yasaklanmış, peygamber efendimizin sünneti olan kumaştan biçilmiş elbisedir.
türkiye standartlarında ve kültüründe gereksiz olan bir kıyafet türüdür. arap adetidir. islam farklıdır. arap kültürü farklıdır. müslümanım ancak arap değilim. mantıklı olunması gereken durumdur.
bazı cühelaların "arap kıyafeti yeaa" dedikleri giyecek. aklınıza islam düşmanlığından başka bişey gelmez zaten. avukatlar hakimler falan hep arap düşkünlüğünden giyer bunu. ayrıca yüzlerce lira domalıp aldığınız trençkotlar da cübbeye hiç benzemez. çünkü o modern bir kıyafettir. sherlock giydiğinde "ayy çok tatlıdır" müslüman evladı giydiğinde "arap düşkünüdür".
Hakim cübbelerinde, kimsenin karşısında önlerini iliklemek zorunda kalmasınlar diye düğme, rüşvet almasınlar diye de cep bulunmaz.
Türklerin ve osmanlı ahalisinin geleneksel milli kıyafetidir.

Üç takımım vardır: Mor sarı ve yeşil.
Bugün yeşilini giydim. Ve de kahverengi sarık ile kombinasyon yaptım.
Fiyatları Çok pahalı olan örtü.
islam dininde sünnet olan elbise, kıyafet. Bazı şahıslara göre bunu giyen yobaz oluyor...
görsel
Her mesleğe ait bir giysi.