bugün

akepe denen güruhun akıl almaz işgüzarlığı sayesinde gerçekleşmiştir.
(bkz: söz konusu vatansa gerisi teferruattır)
chp'nin şov yaptığının göstergesidir.

zaten o kurula giderken kafalarındaydı bu tarz bir hareket. başbakanın ne söyleyeceği önemli değildi. istiklal mahkemelerinde katlettiklerinin torunlarının kendilerini ebediyen yönetme fikri çıldırtıyor zira onları.

böyle bir açılımı 50 yıl boyunca hor gördükleri bir tabakanın yapması fikri delirtiyor zira onları.

kan ve savaşla kendilerini ifade etmeye o kadar alışmışlar ki, birilerinin karşılarında bu denli siyaset yapması sistemlerini çökertiyor çünkü.
"gerekirse sine-i millete döneriz"in provasıdır.
hiç şaşırmadığım sözde muhalefet partisinin hareketidir. ne olursa olsun o oturdukları koltuğun manevi ağırlığına saygılı olup yerlerinde oturmaları gerekirdi.
''kürt açılımı anlatacağım'' diye çıkıp, atıp tutan birini dinlemek ne kadar mantıklı... aslında tebrik bile etmek lazım son 5 dk kadar konuşmaya dayanabilmişlerdir.

(bkz: kürt açılımının boş çıkması)
başbakan sıfatını taşıyan şahsın hiçbir somutluk taşımayan bomboş konuşmasında işi artık edepsizliğe dökerek "bunlar şehit cenazesi gelsin isterler" demesi karşısında chp meclis grubunun gösterdiği haklı tepkidir. chp'ye oy veren bir seçmen olarak ben, seçtiğim vekillerin başbakan kürsüye çıkarken daha lafa başlamadan tbmm genel kurulunu terketmesini beklerdim. kürsüde hamasi nutuklar atıp çiçekten böcekten bahseden ve ne kadar boş olduğunu bir defa daha ispat eden şahsa yapılacak en iyi şey budur çünkü. çok iyi yapmışlardır, helal olsun verdiğim oylar chp'ye.

edit: imla
chp'nin uzlaşamcı değil uzaklaşmacı tavırlarından birisidir. bazen terk etmek en iyi cevaptır ama ulan ben seni her boku terk edesin diye mi oraya gönderdim. tartışsanıza, bağırsanıza, söz isteyip konuşsanıza. genel kurulu terk edin diye mi benim oyumu hiç ettiniz ibneler. ah chp birisi de çıkıp alın ulan belge işte diyemedi ya hepiniz terk ettiniz meclisi bıraktınız.
gercekten kendilerine yakisani yaptilar, iyi de yaptilar, adabin ile dinlemeyi bilmiyorsan siktir olup gideceksin. akp senin genel baskanini efendi efendi dinledi mi ? dinledi ayni saygiyi sende göstericeksin, elestirin varsa tekrar söz alip cikacaksin kürsüye elestirini yapacaksin. ne demisler insanlar konusa konusa anlasir, tabi bu insan olan icin gecerli, seni insan yerine koyupta o meclise yollayan insanlara yaptigin bir haksizliktir bu. cumhurbaskani secimlerinde de ayni halti yediler, demokratik acilimda da ayni halti yiyorlar, halkin gercekten iyi bir ders vermesi gerekiyor artik bunlara. tayyep'ten nefret eden birisi olarak ben dahi bu tavri elestiririm, bir planin yok ise bu is ile ilgili en azindan bir plani olani dinleyip kararini vereceksin, yanlis gördügün durumu elestireceksin, ama nerde ? kac kurtul bunlar ki ? mecliste pankart ac, provakatörleri getir meclise, böyle siyaset olmaz efem olmazzzzz. malesef böyle yaparak türkiye'yi alternatifsizlige sürüklüyorlar, italya'da nasil berlusconi'nin alternatifi yok ise suan icin turkiye'de de akp'nin alternatifi yok, bir kac sehire hakim olmak, yahut kiyi boyuna hakim olmak ile olacak ise degildir devlet yönetmek. iste akp'nin oy kazanma nedeni tamamen yapilan yanlis muhalefettir !
biz kalıp mücadele etsin diye gönderdik onlar mekanı terk etmeyi mücadele sanıyorlar. halbuki tek kişi de olsan inandığın, doğru bildiğin yolda yürümen erdemdir. bir de bunu oy eksenli yapmıyorsan senden iyisi yoktur. ancak bugünün chp'si ikili ilişkilerdeki kız tarafı gibi davranmaktadır. umarım onlara güvenenler bu tavırlarından memnunlardır.
kusura bakmayın biz konuşmaktan en önemlisi uzlaşmaktan sorun çözmekten anlamayız bu bizim tarzımız değil biz sadece bozmayı içine etmeyi(buna muhalefet deriz) biliriz demektir. *
uzun yıllardır türkiyede yaşanan siyaseti tek hareketle anlatan olay olmuştur.
bir memleket düşünün ki; ekonomisi berbat, başı sefil, sonu sefil, yıllardır nereye elini atsa tutturamamış, 60 yıldır; töre cinayeti gibi, 15 yaşında kızların zorla evlendirilmesi gibi, emeklisinin karın tokluğuna bile denk gelmeyen maaşlarla yaşaması gibi, çalışanının ay sonunu zorla getirmesi gibi, terör gibi hayati sorunları konusunda bir adım bile öteye gidememiş olsun.
bütün bunların üstüne de; bu durumun 60 yıllık mimarlarından birisi kürsüye çıkıp, pişmiş pişmiş kendini ve trenlerini anlatıp ayar verip sırıtıyor, bir diğer grup da sıralara vurup meclisi terkediyor. güzel ülkemde hiçbirşey değişmiyor; aşağıda ne olursa olsun, yukarıdaki it dalaşı devam ediyor.
ne pişkinlikmiş, ne rahatlıkmış, ne utanmazlıkmış be arkadaş;
samimi söylüyorum ki, ben bu ülkede bir dönem milletvekilliği yapayım, utancımdan ne bir kişiye mesleğimi söylerdim, ne ortada gezecek yüzüm olurdu.
pek alıngan olmuşlar şimdilerde. ne dense bunalıma giriyorlar.
(bkz: küstüm oynamıyorum)
bi çıkıp hava almak istemelerinden ötürü olmuş olabilir.
bugün demokratik açılım görüşülürken mecliste chp nin yapmış olduğu harekettir. arkadaşına küsen ilkokul çocuğunun grubunu terketmesi gibi bi durumdur. kardeşim sen siyasetçisin millet sana salonu terket diye mi oy verdi. beğenmiyorsan alternatif sun, kaçma. iki gün sonra bu açılım bi sıkıntı doğurduğunda ama biz salonda yoktuk ki, biz onaylamadık diye yırtmak için komik durumlara düşme. hoşuna gitmediyse çık delikanlı gibi fikrini söyle ama alternatif çözümünü de söyle. o yaptığını herkes yapar. salonu terketmek için ekstra bir yeteneğe gerek yok. ülke yönetimine katkın olsun diye o salondasın, uyuyup uyuyup terketmek için değil. başka bir meslek grubunda var mı bu ya ben sevmedim sınıfı diye öğretmen ya da hastayı sevmedim diye doktor ortamı terkediyor mu?
Cumhuriyet Halk Partili vekillerin zora gelince yaptığı geleneksel davranışlar.
"milletin başbakanına saygı duymuyorlar" başbakan benim milletvekilime saygı duyuyor mu? sadece başbakana mı saygı duyulması gerekiyor? başbakan benim oy vererek seçtiğim, beni temsil eden milletvkillerinden "bunlar" diye bahsetmiyor mu? hangi saygı, hangi görgü kuralına uyar, hangi siyasi etiğe uyar bu konuşma?

"kürsü dokunulmazlığı bla bla" kürsü dokunulmazlığı kürsüdeyken söylediklerinden hukuki olarak yargılanamama anlamına gelmektedir. cahil güruh bu konuda bilgi sahibi olmadığından atıp tutmaktadır.
sonsuza dek daim olmasını temenni ettiğimiz olaydır. böylesi harbiden daha hayırlı. uçmayı bilmiyorlar en azından ibnelik yapmamış olurlar.
akpliler kendileri çalsın kendileri oynasın diyedir.
toplu halde çay koymaya gitmişlerdir.
gerçekçi ve idealist siyaseti terk etmesinden sonra yapacak birşeyi kalmadığı için bu ara sık sık gerçekleştirdiği eylemlerden bir yenisidir.
eğer demokrasiye inanıyorsanız, demokrat olduğunuzu söylüyor, yaptıklarınızı demokrasi adına yaptığınızı dile getiriyorsanız, oturup dinleyeceksiniz. kendi egonuz, kendi gocunmalarınız, kendi istek ve arzularınız doğrultusunda hareket edemezsiniz. Eğer her fırsatta bizi buraya millet gönderdi biz milletin vekilleriyiz, onları temsil ediyoruz diyorsanız, onlar adına orada oturmayı, o milletin sizi oraya küsüp oynamayan çocuk edasıyla çekip gitmek için göndermediğini de bileceksiniz. Eğer demokrasiye inanıyorsanız, dialog, anlama ve eleştirinin demokratik bir ortamın temel birleştiricileri olduğunu da bilmelisiniz. Yoksa, birkaç gün sonra çıkıp, bunlar otoriter, bunlar totaliter, bunlar dediğim dedik çaldığım düdükçü, bunlar astığım astık kestiğim kestikçi diyemezsiniz. Hemen gelip fısıldarlar kulağınıza bu işin başını sizin çektiğinizi.
Bu milletin hala vatanını seven vekillerinin olduğunu gösteren gelişmedir.
Kalktılar çünkü bölücülere yer kalmadı. helal olsun sana chp