eski yeni turku uyelerinden.simdinin incesaz mensubu. super baba dizi muzikleri kendisine aittir. makine muhendisidir hem.
Kral müzisyen ve bestecidir kendisi.
albumune bir nefes hayat diyerek ülkem insanına bir parçalık meltem sunan naif ruhun sahibi.

alın dinleyin pişman olmayacaksınız.
1961'de istanbul'da doğdu. Makina Mühendisliği eğitimi alan Onural, mühendis olarak yedi yıl süren çalışmasının ardından 1996'dan başlayarak profesyonel müzisyen olarak çalışmasını sürdürmektedir.
Sanatçı gitar, kemençe, rebap ve cura çalmaktadır.
1985- 1997 yılları arasında besteci, söz yazarı ve icracı olarak Yeni Türkü Grubu'nun bir üyesi olarak dokuz albüme katkıda bulundu.
1985'ten bu yana gerek kişisel olarak gerek gruplarıyla beş film, yirmi altı televizyon filmi, yedi belgesel, yirmi civarında televizyon dizisi ve beş multimedya prodüksiyonu için müzik yaptı. Bu çalışmalardan beşi album olarak yayınlandı:
Süper Baba ( Yeni Türkü Grubu ile), Babaevi ( Cengiz Onural), Deliyürek 1 ( Aria Grubu ile) Deliyürek 2 ( Aria Grubu ile), ikinci Bahar (incesaz Grubu ile)
1997'de incesaz'ı kuran sanatçı o tarihten beri grubun üyesidir.
Sanatçı 1986'dan bu yana Muammer Ketencoğlu ile birlikte müzik yapmaktadır. Ketencoğlu'nun oluşturduğu çeşitli gruplarda yer alan sanatçı albümlerine de besteci, düzenlemeci ve icracı olarak doğrudan katılmıştır. **
sevdiğine aşığın var mı diye soran insan?
ağbi insan o kadar mı güzel sorar ya?
çok aşığın var diyorlar adlı bestesinde insanın içini acıtan bir ahenk, taktire şayan bir sanatçı olduğunun en güzel örneklerinden birisi.
(bkz: kır kahvesi)
(bkz: eve dönüş)
(bkz: sandalım bağlı ayazma ya)

Şarkıları öyle şeyler barındırır ki sözleri olmasa da o atmosfere giriverir insan. Sonra eline kalem kağıdını alıp yazmak ister. Lisede edebiyat derslerinde sorulan "burada ne anlatmak istiyor şair?" sorusunun şarkılı halidir sanki. Ama kimse zorlamaz yazman için, "şarkıdaki hayali, cümlelerde görmek istiyorum" der kişi. sonra yapar da bunu. zamanında birkaç öyküsünün yayınlanmış olduğu dergiye yollar yazıyı. sonra istemediği eleştiriler alır, düzeltip yollamayı bırak, o dergiye bir daha yazı yollamak dahi istemez. işte öyle güzel duygularla yazılmıştır çünkü bu şarkıların yazısı. sonra der "kimse okumayacaksa bunu okumayı en çok hak eden kişi okusun!" ve yollar yazısını Cengiz Onural'a...

Hee, sorulur şimdi "ne umar ki yanıt olarak?"

Belki bir "güzel" belki bir "teşekkür"... dilimizde samimiyetsizce kullanılan nezaket sembolleri.

Ya da hiçbir şey ummaz, yalnız göndermek istemiştir hepsi budur!

ama o güzel insan öyle içten bir yanıt verir ki...

klişelerden uzak, samimiyete yakın.

hayran olunur bir kez daha...

Yıllardır dinlemişim de müziğini, adını bileli şurda bir yıl olmuş.
yazık diyorum kendime, yazık!
Bir insan bu kadar mı geç kalır...
ikinci bahar dizi müzikleri bir ömre bedel olan, Allah'ın Dünyamıza bir lütfu olan sanatçıdır.
kendisini tanımama incesaz'ın vesile olduğu nadide müzisyen. müthiş bir mütevazılığın beslediği müthiş duygularla yüklü tam bir gönül insanı. firar ve çok aşığın var gibi hem bestesini yaptığı hem de sözlerini yazdığı kimi şarkılarını ortaya çıkarırken nasıl bir hisleniş yaşadığını hep merak etmişimdir. şarkı sözlerinin artık iyiden iyiye sıradanlaştığı günümüzde böylesine vurucu sözler yazabilmek herkese nasip olacak şey değildir. enstrumental eserleri de bir o kadar harikadır. bir nefes hayat adlı albümü de kullanıcı adıma isim babası olmuştur. hasılı, sevilesi, eli öpülesi ender insanlardandır.
(bkz: dedemin insanları) filminin müziği cenk erdoğan ile birlikte yapmışlardır.
kemençe için yaratılmış besteci.
şu klipte görebileceğimiz müstesna insan:

http://www.youtube.com/watch?v=YvFmMhnYLBg
harika bir kemeçevidir.

http://youtu.be/LsyNTS5x_vQ
nasıl seviyorum bu adamı, bu müziği...
korkaktır.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandum kampanyasında 'Bana bir masal anlat baba' şarkısını kullanmak istediklerini ancak şarkının bestecisinin buna izin vermediğini belirterek, "O şarkıyı kullanmak istedik. Korktular, vermediler. O nedenle şarkıyı besteleyeni de sahibini de kınadım. Asla onlara da sanatçı demiyorum"

https://tr.sputniknews.co...ana-bir-masal-anlat-baba/

http://odatv.com/secim-sa...-isim-kim-0404171200.html
süper baba için "çengelköy olur masal",
ikinci bahar için "benimle evlenir misin",
ekmek teknesi için "balat" şarkıları harikadır. incesaz ile yapılan albümlerde sanatını konuşturmuş hep.

şarkısını seçimde kullandırtmadığı için sanatçılığı hakkında yorum yapan siyasetçinin siyaset konusunda ne kadar başarılı olduğunu da yorumlamak isterdim ama sanatçı sanatını siyasetçi siyasetini yapmalı. siyasete karışmadan müzik yapmak istiyorsa bırakın yapsın, adamın işi bu.