bugün

(bkz: büyüyünce ne olacaksın)
(bkz: arayınca çok şeker oluyorsun)
büyüyünce ne olacaksın diye soran ilkokul öğretmenime,
'-baba' dediğimde kahkaha atmasına anlam verememem, şimdiyse her aklıma geldiğinde tebessüm ettiğim soru...
Adam.

(bkz: Adam Olacak çocuk)
sorduk, en popüler cevaplardan "sözlük yazarı" cevabının yükselmekte olduğunu gördük.
küçükken doktor denir. büyüğünce
- alo doktor beyi bağlar mısınız lütfen?*
insanın çok büyüyünce toprak olduğu öğrenildiği anda anlamını yitiren sorunsaldır. salın gitsin.
büyüyüp, güzel okulları birer ikişer okuyup hiç bir şey olunamaması sorunsalından küçük bir sorunsal olsa da, ufak yaşlarda gündeme geldiğinde insanı baskı altına alan bir durumdur ve verilen cevaplar uzun yıllar boyunca değişmeye mahkumdur. sorunun ilk gündeme geldiği yıllarda doktor, öğretmen vb. meslekler populerken sonraki yıllarda daha orjinal şeyler bulmak yolunda çalışmlar başlar. Fazla orjinal birşey bulunmadan sonlandırılması gereken bu serüvenin sonu,mezuniyet sonrasında geçen yıllar akabinde büyüyünce iş güç sahibi olacağım cevabıyla biter.
çocukken hepimizin karşılaştığı sorunsaldır.

ben bunu vali olacam diyerek aşmıştım. herkes bak büyük adam olacak vs. laflar ediyordu ama benim gözüm konaktaydı.

ulan anadolunun ortasında s.k kadar memlekette konağı olan tek adam valiydi.gördüğümüz en güzel ev valinin eviydi. çocukken boğazda bi yalı mı gördük de holding sahibi olmaya heveslenelim.
bir de bunun astronot gibi ilginç cevap versiyonları vardır. ebeveynleri bu çocukların zeki olduğunu düşünür.
Vallahi ben bilim adamı olacağım deyip geçiştiriyordum şimdi hiç bir bok olmadım.
büyüdüğünde ne olacak cevabını verdirten soru.