bugün

fikret kızılok ve bülent ortaçgil' in 20 yıl önce yaptığı 12 şarkıyı kapsayan -yeni pyasaya sürülmüş- albümü.
fikret kızılok ile bülent ortaçgil'in 23 Nisan'da 20 yıllık bir gecikmeyle yayınlanabilmiş olan, beraber kurdukları çekirdek sanatevi döneminden çok başarılı bir albüm. trt için hazırlanmış olan bu şarkılar, halk evleri ve klik müzik yapım'ın desteğyle izleyici ve dinleyicilerin beğenisine sunulmuştur.

01. Küçük Ressam -- 03:13
02. ister Misiniz? -- 03:07
03. Gölgem -- 03:10
04. Do Re Mi -- 03:24
05. Anlatabilsek -- 02:40
06. Ama Babacığım -- 03:15
07. Sıfır Olmaz -- 02:27
08. Beyaz Balık -- 04:19
09. Farkında Mısın? -- 02:43
10. inanmayın Çocuklar -- 02:51
11. Bilmece -- 03:14
12. Denizi Seviyorum -- 02:44
Bize sadece dinlemek ve sevgiyle gülümsemek düşüyor; hem büyükler hem de küçükler olarak...

--spoiler--
Bülent Ortaçgil Büyükler için Çocuk Şarkıları albümünün hikayesini şöyle özetliyor;

Aşağı yukarı 20 yıl önce, Çekirdek Sanatevi nin en hızlı zamanında bize TRT tarafından çocuk şarkıları yapmamız önerildi; Kabul ettik ve bir iki hafta gibi (hafızam beni yanıltmıyorsa!) kısa sürede hepsini yazdık ve kaydettik. O sıralar bize yoldaşlık eden Erkan Oğur ve Fahir Atakoğlu; hatta dev rolünde i. Hakkı Demircioğlu da kayıtlarda yer aldılar. TRT de 1 kez çocuk programında yaptıklarımız yayınlandı ve kaldı.

Zaman içinde Çekirdek dağıldı, ben Fikret le ayrıldım ve ortak yaptığımız, kimin neresinde ne kadar payı olduğunu hatırlamadığım bu güzel çocuk şarkıları da ancak Fikret i kaybettikten sonra arşivinde oğlu Yağmur tarafından bulundu. Yılların tahrip ettiği 4 kanallı orijinal teyp bantları ihsan Apça tarafından temizlendi, yayına hazırlandı. Tek bir nokta dışında her şey dinlenebilir durumdadır. Birinci parçadaki o nokta tamir edilemedi, üzgünüz. Ancak bu güzel çocuk şarkılarını dinleyicilere sunmak ve kalıcı hale dönüştürmek üstelik bunu Halkevleri desteğiyle gerçekleştirmek beni keyiflendiriyor. Çok iyi tanıdığımı sandığım Fikret de yaşasaydı o da aynı keyfi alırdı eminim.
--spoiler--

kaynak:halkevleri
içindeki çocuğu hala daha yaşatan bizler için yapılmış gibi şarkılarla bezeli, iki ustanın da birbirinden kaliteli ve dinlendirici yorumlarıyla yüzleri gülümseten albüm. her ne kadar son yıllarında fikret kızılok ile küs olsa da yağmur kızılok'un teklifini kırmayan bülent ortaçgil'in verdiği izin ile yayınlanmış bir çalışma. tıpkı ilhan iremin toz pembe albümü gibi 20 yıl gecikmeli olarak çıktı karşımıza. iki albüm de 80'lerin sonunda çocuklar için yapılmış ama malesef o yıllarda yayınlanamayınca 20 yıl sonra yayınlanma şerefine nail olmuş çalışmalar. şimdinin çocukları da ps3 oynamaktan, internette strateji oyunu peşinde koşmaktan bu tarz işleri göremeyecek duruma geldiğinden pastanın kaymağını da biz büyümemiş dana kadar herifler yiyoruz.

bu albümdeki şarkılardan "ama babacığım" daha önce fikret kızılok'un ölümünün ardından çıkan dünden bugüne adlı toplama albümde yer almıştı, onun dışında şarkılara daha önce hiçbir albümde yer verilmemişti. yapıldıkları trt programında da bir kere çalınmışlar ve "bu şarkılar çocuklara ağır" gerekçesiyle rafa kaldırılmışlar.
albüme katkı sunan müzisyenlere bakınca erkan oğur, ismail hakkı demircioğlu, fahir atakoğlu gibi isimleri görüyoruz ki bu bile yapılan işin kalitesini anlamak konusunda bizlere referans olmaya yetiyor da artıyor bile.

bir de son olarak belirtmem gerekiyor ki ister bu albüm olsun, ister ilhan irem'in toz pembe albümü, o kadar modernist, o kadar çağdaş ve bir o kadar da demokratik düşünceleri çocuklara aşılamak için yazılmış sözlerle dolu ki çocukların bu şarkıları dinleyerek beğinlerini kullanma kapasiteleri bile gelişebilir. küçük asker küçük asker, ne yapıyorsun bana söyle, tüfeğimi siliyorum bla bla bla giden şarkılar yerine sevgiden, dostluktan, sanattan, teknolojiden, atatürk ve demokrasi sevgisinden bahseden şarkılar bunlar..

ne kadar şanslıyız ki ülkemizde böylesine müzisyenler var ve böylesine güzel şarkılar yapabiliyorlar. bize de içimizdeki çocuğu da yanımıza alıp dinlemek düşüyor koşarken yüreğimizin düş bahçelerinde.