bugün

daha önce ekşi sözlük'te düzenlenmiş ve sonrasında (klon olduğumuzdan mıdır bilinmez) bizde de denenmiş heyhat hiçbir şekilde ilgi görmemiş olan böyle bir uludağ sözlük istemiyoruz protestosu'ndan farklı bir şekilde, direkt olarak uludağ sözlük moderasyonu ve bu moderasyonun içinde 'kafasına göre kararlar veren, yazarlarla yılışık bir şekilde dalga geçen' verdiği kararlar hakkında çoğu zaman geçerli sebepler göster(e)meyen, kısacası görevini layıkıyla yerine getir(e)meyen moderatör veya moderatörlere yönelik bir protestodur.

daha önce de birçok yazarın dillendirdiği gibi, belki dikkate almayacaklardır, belki yine aynı tas aynı hamam saltanatı devam edecektir lakin yine de biz yazarlar olarak, üstümüze düşeni yapmakla yükümlüyüz, en azından aklı başında olan ve eğriyi doğruyu iyi kötü ayırabilenler için bu böyle!

tüm dünya genelinde, tepkisiz bir toplum olarak ün yapmışken, sözlük ortamında bu gerçeği ne kadar değiştirebiliriz bilmiyoruz ama en azından denemek niyetindeyiz.

kiminin bilgi içerikli, kiminin provokasyon ve kiminin de sadece eğlenmek amaçlı yazdığı ama sonuç olarak 'el emeği göz nuru' sıfatını hak eden yazılarla (enty'lerle) çarkını döndüren bu sözlük, birilerine yüklü miktarda kazanç sağlarken, bu kazancın en büyük müsebbiplerine 'en azından' insan gibi muamele etmeyi öğrenmelidir, saygı göstermeyi bilmelidir! aptal yerine, gerzek yerine, cahil yerine koymamalıdır! koyamamalıdır!

bugün itibariyle ( 5 temmuz 2010 ) yazısında 'hiçbir hakaret veya küfür' barındırmadığı halde, sadece sözlük yönetimini eleştirmek amaçlı 'moderatör sikmek' şeklinde bir başlık açtığı için, kapital karl nickli yazar arkadaşımız tam 120 gün çaylaklık cezasına çarptırıldı (o kadar değil diyenler de var, tam olarak emin değilim ama zaten işin önemli kısmı burası değil) belki başlıktaki üslup yanlıştı ama tekrar ediyorum, yazıda hiçbir hakaret veya küfür yoktu, yani bu kadar ağır bir cezayı hak eden bir yazı değildi, kaldı ki sözlük içersinde, kimlerin nelere küfrettiğini ve bu durumla baştan başa tezat bir biçimde hala yazar kaldıklarını hepimiz çok iyi biliyoruz.

bu bize, moderasyonun eleştiriye kapalı olduğunu ve tabiri caizse -ki bence caiz- 'beni eleştirecek adamın amua goruummm!' şeklinde bir düşünceye sahip olduğunu gösterir.

mesele sadece kapital karl meselesi değil, bu konu sadece, hani derler ya 'bardağı taşıran son damla' oldu...

her neyse, sözü uzatmaya gerek yok hanımlar beyler, herkes ne demek istediğimi anladı, sözlük yönetiminden ( ve özellikle bir derdim var'da, nickinin görünmemesi rahatlığıyla, yazarlarla taşşak kıvamında dalga geçen o moderatörden!) hiçbir şekilde memnun değilim ve bu durumu, 2010 temmuz ayı boyunca kafa izni almak suretiyle, sözlüğe hiçbir şekilde üye girişi yapmayarak protesto ediyorum.

bir devlet bahçeli hesabına girip, protestonun sayısal faydalarından bahsetmeye lüzum yok; ben girmezsem bir başlık eksilir, sen de girmezsen iki başlık eksilir!

benim gibi düşünenler, en azından birazcık inancı ve cesareti olanlar (asla gaz vermek için söylemiyorum, sonuna kadar samimiyim) elbet peşimden gelecektir, bir ay (hatta daha da az bir süre) sözlüğe girmemek kimsenin ömründen bir şey götürmez ama sözlük ve sözlük yazarlarının iyiliği açısından çok şey katabilir.

bilmeyenler için:

ayarlarım > kafa izni > süre > 1 ay... (korkmayın ölmezsiniz)

1 kişi 1 kişidir

sadece dağdaki bir çoban olarak ilk adımı atıyorum ve bugünden itibaren 1 aylık kafa izni alıyorum.

saygılar sevgiler ve diğerleri...
böyle protestolara gerek yok. sözlük moderatörlerinin özellikle bir derdim var kısmındaki yavşak tavrına çoğu kişi katılıyor. her ne kadar zall ile ne zaman iletişime geçsem** gayet düzgün konuşsa da, o iyi ama çevresi kötü noktasında tıkanıyor. sikimde mi? değil. adamlar kurmuş, parayı da götürüyorlar, bundan gocunan yazmaz hiç olur biter. ben gocunmuyorum, ama moderatörlerin de çok yavşak hareketini gördüm işte. eğer bir grup varsa, çok daha iyi olduklarına inanan, adam gibi bir yer açarlar sıfırdan daha mantıklı, eh geliriz de ne olacak burası zaten okunmuyor pek.* bu biraz gereksiz olmuş.
(bkz: bunu bulamayan da var)
moderasyon dediğin karpuzu, rakıyı soguk getirir. içine de buz katmaz.
oldukça haklı bir protestodur.
içinde bulunmadığım moderasyon olmaz olsun.
haklı protestodur. yazarların eli cebinde tavırları sayesinde moderatörler hep böyle kalacaktır. reklam gelirlerini ceplerine indirmeleri ap ayrı bir ayıptır ki yazarlarımız bunun farkında değil. araba ferrari muhabbeti yapıyorlar.*
(bkz: reklam gelirlerinin akıbetini yazarlar belirlesin)

düzen: kafa iznine çıkarak protestoya katılmayı ciddi ciddi düşünüyorum.
birilerinin, birşeyleri düzeltmeyeceğini bilmekle beraber gene de içerisinde bulunacağım protestodur.

(bkz: varım diyor)
yanlış bir protestodur. pireye kızıp yorgan yakmaya benzer. sorun moderasyondan ziyade, zall'da. ilk evvela gammaz-moderatör şeklinde kurulmuş bu sistem artık sağlıklı bir biçimde işlememektedir. zaten moderatör sayısı yetersiz. bütün yetkileri de onlarda toplamışsınız. sonra olmaz olsun böyle moderasyon kolpacılığı başlıyor.
kur bir ara birim, ne bileyim belli moderatör yetkileri ile donat. hatalı başlık, küfür gibi olaylarla onlar ilgilensin. hem moderasyonun yükü hafiflesin, hem sistem sağlıklı işlesin.
algı sorunları yaşamakta olan kimi yazarların "abilik iç güdüsü ile olduğundan şüphe edilmeyen" eleştirilerine maruz kalan protestodur.

burada aslolan şudur ki "iş arkadaşını sikmek" başlığı ne ifade ediyorsa "moderatör sikmek" başlığı da en fazla(altını çizeyim mi abicim anlaşılır olması için) aynı şeyi ifade ediyordur. birisinin ucu götüne değdi diye 120 gün çaylaklık veriyorsan ötekisini de hiç birşey değilse "adiliz" diyebilmek adına sil bari... olmaz mı?

ama gene de şaşırtmıyor yaşı büyük bazı abilerin, bu konudaki "gecikmeli" ve bir tarihçinin titizliği ile kurduğu "miş" eki ile çekimlenmiş cümleleri andıran ikaz ve telkinleri. dünya görüşünde var bu cenahın, böyle bir durum. kendileri gibi biliyorlar herkesi, napsınlar... hatayı kabullenmemek ve savunmak, çok sık başvurdukları bir yöntem olduğundan herkesi öyle yapıyor sanıyorlar. ve lakin kapital karl, olayından önce de sabaha karşı küfür etkinliklerinde de aynı hassasiyet hakimdi kendi payıma.

he bir de bilirim ki; cevap yetiştirip en sonunda "ben erkeklerle muhattap olurum" derecesinde dansözlüğe de girişir bu abi kişileri...

düzeltme: çaylaklık süresi 120 gün değilmiş. bilgilendirme için zall'a teşekkürler...
herkes her ne kadar işe yaramıyacağını düşünürse düşünsün, desteklediğim ve entry bittikten sonra 1 ay kafa iznindeki yerimi alacağım protesto. sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?

astala vista!
daha önceki türevleri gibi bu da haklı bir protestodur.

bu sözlükte daha önceki nesillerde de yazarlık yapmış biriyim. benzer hususlarda birçok defa moderasyonun protesto edildiğine şahidim, değişen bir şey olmadığı için bu gibi protestolar hep olacak, olmalı, ta ki bir şeyleri az da olsa değiştirebilene kadar, kafaları dank ettirebilene kadar.

şunu bi açıklığa kavuşturalım öncelikle, inci sözlüğün yaptığı devrim küfür devrimi değildir. yani inci sözlük var olmadan önce de bu sözlükte insanların birbirini sikmişliği vardır, hayatı sikmişliği vardır, kız sikmişliği vardır, göt sikmişliği vardır vs uzar gider. (yazar burda ''sikiş'' eyleminin olağanlığından dem vurmuş)

lakin iş ''moderatör sikmek'' husuna gelince bunu ayıp olarak algılamak abesin göbeğini yarmak gibi geliyor bana. çünkü içerdiği entryde hiç bir ulu sözlük moderatörüne alenen hakaret edilmiş değildi. bunu kendi üstüne alıp kişisel mevzu haline getiren ise moderatörlerden biriydi. bu çok açık değil mi?

zaten söz konusu yazarların veya herhangi bir yazarın uludağ sözlük moderasyonuyla ilgili fantezileri varsa bunu kendilerine saklamaları gerekir. bu konuda da hemfikiriz sanırım. belki akıllarından geçen harbiden ''bir ulu sözlük moderatörünü sikmek'' idi. ama bunu beyan etmedikçe kişiyi suçlayamazsınız. kanıt yoksa, suç yok.

dolayısıyla bi ulu sözlük moderatörünün ''yazar sikmek'' diye başlık açması herhangi bir yazarın sikinde olacağını sanmıyorum, olmamalı. banane abi ister yazar siksin ister göt siksin, kime ne? başlıkta veya entryde seni zan altında bırakan bir şey mi var, yok, ee o zaman, milletin uçkuruyla uğraşmak niye?

iki, üç geyik uğruna sağlam yazarları saçmasapan sebeplerle çaylak yapmak adil bir durum değil. hiç değil. ulu sözlük gibi bir oluşum, hala bazı şeyleri aşamamış vaziyette.
katılımın gerekli olduğu bir protesto...
(bkz: #8588961) başlar artık benim için. haydi eyvallah sözlük, görüşürüz...
yazarlar burda moderasyon nerde.
gammazladığım entryler çocuklarıma miras kalacaktır.. aman ha silmeyin, sakın sakın.. bekletmeye devam edin, ha bu arada çay var mı çay?
yazarın moderasyona hitaben yaptığı protestodur.

acil olarak kan ihtiyacı başlığını dimdik ayakta tutmaya çalıştığımız şu günlerde kafa iznine çıkmayı en az saipsiz kadar istesem de ne yazık ki 15 temmuz'a yani kan aranan kişinin ameliyat gününe kadar çıkamam.
ama saipsiz'e sonuna kadar hak vermekle beraber; bayan yazarları özel mesajdan rahatsız ettiğini defalarca belirttiğim, hatta ve hatta kendi itirafı olan entry'sinin dahi numarasını bir derdim vardan gönderdiğim, ergen bir sapığın hala buralarda at binip cirit oynamasına göz yuman bir moderasyonla karşı karşıyayız.
evet hak edilen tavır bu değil, eşitlik deyip herkesi gammaz yaptınız; bir kişinin canı kurtulsun diye yazdığımız çoğu zaman copy - pest yapmak zorunda kaldığımız ( ki sırf başlık aktif kalsın diye ) entry'ler gammazlandı ve modlar bunu onayladı.
evet başarılı şikayetleriniz kısmında cayır cayır yanan bir yardım başlığı ve o başlığa girilmiş tek derdi bir hastaya istenen kanın bulunması için başlığı aktif tutmaya çalışan yazarın entry'si var kendinizi ayakta alkışlayın.
ne acı ama; allah, kuran, din, gibi kutsal değerlere hakaret, küfür gibi ağır ithamlar içeren bir çok entry dimdik ayakta dururken saçma sapan bir gammaz hareketi ile gammaz yaptığınız kişiler o entry'i gammazlamıyor ya da gammazlasa dahi silinmiyor ama siz size bildirilmesine rağmen bu başlığa girilen entry'leri gammazlanınca onaylıyorsunuz.
ne olur biraz adil olun ya da işinizin hakkını verin.
15 temmuzdan sora kafa izni bekle ben geliyorum...
garip bir protesto.

moderasyondan kimseyi tanıyor muyum? hayır! yani muhabbetim yok. zall ı tanır mıyım? onu da tanımam hatta özel olarak sevmem de... moderatörlere nötrüm zallı sevmem... sevmek zorunda da değilim ki kendisi de bana bayılmıyordur zannımca...

şimdi hafız; kendi adıma söyleyeyim kimse bana zorla gel yazar ol demedi... ben kendim 'üye olmak istiyorum' diye form doldurdum. kimse abi noolur yaz, saatlerini burada geçir de demedi... kendi isteğimle yaptım bunları hep... adam çıksa bütün entrylerimi tek tek silse hiçbir bahane göstermeden, eyvallah diyeceğim, site elemanın, hiçbir hak iddia edemezsin çünkü kimse sana yalvarmıyor... zaten ben buraya zall para kazansın diye de yazmıyorum, öyle bir amacım yok... kazanıyorsa da skimde değil, benim buraya yazma amacım çok farklı... umrumda olmaz yaptıkları ve yapacakları...
top zall ın ve top un kullanım hakkını da istediğine istediği şekilde vermek tamamen kendi isteğidir. ona karışamazsınız... beğenmiyorsanız, bir aylık falan kafa izni almayın, direkt bırakın sözlüğü...

derdim var daki yavşak tavır... bana entry silinmesinde oldu öyle bir şey... küfürlü bir şekilde silinme sebebi vardı 'yok biz ailecek egzoz sikiyoruz' gibi bir şeydi silinme sebebi... bildiğin sikişli sokuşlu bir şey... hayır mısınız hafızlar, siz ne sanıyorsunuz kendinizi diye geri döndüm, gammaz notu olduğunu, gözlerinden kaçtığını söylediler ve özür de dilediler... onun dışında gayet resmiyiz dertlerimde...

bir de reklam gelirlerinin akıbetini yazarlar belirlesin diyen de olmuş... ahahaha ne komiksiniz lan siz... oturup adamla mı yazdınız kodları, size ne lan... beğenmiyorsanız çekin gidin, yazmayın...

provokatif başlıklar, dalga geçen bilmem neler... siz adamın açtığı başlığa bir şey yazmazsanız zaten o başlık kendiliğinden kaybolur gider... oltaya geliyorsunuz hemen, yazmayın arkadaşım! sen adamın egosunu tatmin et, sonra vay efendim niye böyle başlıklar açılıyor. eğer kılıfına uyduruyorsa, her şeyi yazar adam, kimse de bir şey diyemez...

ulan gören de burada o boş boş şeyler yazanlar dışında herkes nobellik yazıyor sanacak... ahahah dinime küfreden müslüman olsa bari... bak burayı ne çok sağlam yazarlar (ki şu an baktığım kadarıyla onların ayarında çok fazla yazar yok) bıraktı ama hala sözlük kendini bir şekilde döndürüyor. giderseniz ekime, kalırsanız skme kadar yolunuz var diyeceklerdir ki onu demeleri gerekiyor zaten... üç beş yazar hadi üç yüz beş yüz hatta üç bin beş bin kiş istiyor diye bir sürü kişinin girip çıktığı yerde köklü değişiklik yapılmaz... top benimse ben yapmam hafız, zallı bilmem...

valla bu sözlük ne protestolar ne eylemler ne grevler gördü de bi s*k olmadı... kasmayın gençler boşuna... çıkın bi' hava alın, dışarıda elbet vardır kıyıda köşede gerçek olan arkadaşlarınız, sahile gidip bi' çay için... fazla anlam yüklemeyin buralara...
çok anlamsız bir protesto. şahsen ben 1 aylık kafa iznimi moderasyonu protesto etmek için almam yane.

noldu şimdi? çok mu anarşistsiniz? başınız göğe mi erdi? siz mi kurtaracaksınız memleketi yaa?

gençler, heyecanlılar böyle fevri çıkış yapıp meyile yatkın kesimi etkiliyorlar. gerek yok ya. moderasyon bence çok iyi işliyor. bi kere adamlar beni silik yapmıyor. bu über-olumlu bir hareket ve moderasyonun ne kadar objektif ve sağlam olduğunu gösteriyor.

bu kampanyayı başlatmışlar falam, yahu burası parti mi? içtüzük mü yazıyorsunuz? alt tarafı geliyorsun, 2 yazı yazıp kapatıyorsun. zirve mirve yapanlara karışmam, o zaten kafadan saçma birşey.

hem kafa izni almak nedir? girme kardeşim sözlüğe. kolundan tutup çeken mi var? girme yaa, ay bak sinirlerim laçkalaştı yine. uhuh.
gereksiz, çok gereksiz bir protesto.

çözüm öneririm, moderatör olayım. sözlüğün gerilimini, terini tek lifte alayım. bence bu daha mantıklı. hem bu değişiklik ile sözlük farklı bir hava yakalar.

denemekte fayda var en azından.
haklı, yerinde, katınılması konusunda şiddetle tavsiye edilen bir protestodur.

ben katılmazsam ne olur ki onca yazar var demeyin bir kişinin bile değeri çoktur bu protesto da sen katılırsın senden gören bir başkası katılır ve böyle çok kişi tepkisini cesurca gösterir.

özgür ve daha kaliteli bir sözlük olana kadar protestoya varım diyor.
katılmayan mod olsundur.
lastik yakmakla devlet kuracaklarını zannedenlerle "valey valey" diye bağıranlarıN protestolarıNı hatırlatan eylemlere sahne olmakta. bir allah'ın kulu da çözüm öneremiyor ya, ben ona yanıyorum.
bdv den muhtemelen iyi niyetli bir moderatöre denk gelmişlerin "şahsen ben 1 aylık kafa iznimi moderasyonu protesto etmek için almam yane." dedikleri kampanya.
ulan düdük, yalakalığın sırası mı?
not: çok büyük ihtimal katılacağım kampanyadır.
sonuna kadar destekçisi olduğum protesto.
aktif olarak katılmadığım ama katılanları da yadırgamadığım kampanya... ben yazar eğlenirim hacı sözlükten bir şekilde çıkar sağlayan adam kaliteyi düşünmezken, en güzel yazarların bir bir gitmesine sebep olurken bu sözlüğün bekasını korumak benim görevim değil hem de hiç... ulu biter itü gelir o olmazsa başkası gelir... ama yine de umarım bir nebze de olsa isteddiklerini alır protesto eden arkadaşlar...