bugün

agızlarında mutlaka aga lafı dolaşır
nabion beya??
uludağya ve itle lafları meşhurdur.ittir yahut it şunu demezler asla.
üstünde bıyık olanlarının sahibi erkektir.
içerisinde genelde,''yok be aga be'',''aga'',''be'' ve ''beya''kelimelerini barındıran,buna rağmen kullanıcıları tarafından, oldukça normal görülen ağız..
lise sözcüğünün liiiise şeklinde telaffuz edildiği ağız.yani ben de farketmemiştim ama hakkaten biraz uzatıyoruz lisedeki i harfini...
Minibüslerdeyken de müsait bir yerde kalayım diyor ya bu insanlar.
ortaya karışık cümleler:
-uludaya gittik.
-itledim.
-olcek,yapicez.
-ne diyon lan sen?
bursa da duyduklarım ve şok olduklarım;
-elin elin üstünde elin şeyin üstünde.
-deme de dur!
-götümden eğri bok çıksa anlatırım.
ilk üçüm bunlar...
(bkz: cilli)
(bkz: tık tık)
bir de kırsal kesiminde,geliyon mu gibi kelimeler derken,"n" harfi yerine dunyanın baska hicbir yerinde duymadıgım bir ses cıkartılır."n" harfinde dil damağa değerken,bursanın koylerinde "n" dil tamamen geri cekilerek soylenir.*
ben sıcakladım derim bir de bir bursali olarak, arkadaslarim arasinda alay konusu olurum sonra.
itmek ya da iteklemek yerine itlemek kullanılar. hiçbir çocuğun doğrusunu söylediğini duymadım.
"batçık" (bildiğiniz arabaların kullandığı altgeçit)* * terimini sadece bursalıların kullandığını duyduğumda şok olduğum ağız. * * *
(bkz: bursa sivesi)
en çok kullandıkları* kelimelerden biri de hacı abi dir. adamın yaşı önemli değil. sakalı olsun yeter. hacıdır o artık.
Agzindan cikan kelimeler arasinda yuzde doksan aga kelimesi gecmektedir. Ayni zamanda bursanin belli bir kismi gocmen oldugundan dolayi agizlarindan kızan , macır gibi kelimeler eksik olmaz.