bugün

Normalde ağa denilmesi gerekirken sert bir şekilde kullanılan lakap yada ünlem.
eskişehir de çok kullanılan bir hitap şeklidir.
itici hitap şekli bir bakıma sokak dili.
Güzel bir hitap şekli. *
estonca'da "ama, fakat" anlamına gelen kelime.
söyleyen kızın ağzına kürekle vurmak gerekir .
(bkz: aga)
(bkz: hacı)
(bkz: hacıt)
(bkz: orti)
sokak dili diye sevmeyenler var bu kelimeyi. bunlara sadece dangalak diyorum. la sokak dili, yani argo bir dilin zenginliğini gösterir. sokak dilini de, salon dilini de iyi bilmeli ki insan, her tür ortama girebilsin, daha çok insanı tanıyabilsin. bi kahveye gittiğinizde çaycıya beyefendi derseniz ben olsam belanızı sikerim. aga diyeceksin o adama lan. samimiyettir bu.
aga nabıyon bea derken arkadaşlar arasında en güzel dostluk ve samimiyet ifadesi.
en çok bursa'da kullanıldığına inandığım kelime. ama son zamanlarda kullanımı azaldı mı ne.
behzat ç. de akbabanın sık sık kullandığı kelimedir.
yo hayır, hoş değil ses uyumu.
fazla açık.
Trakyalılardan sıkça duyabileceğiniz kardeşim, birader gibi bir tür hitaptır.
(bkz: akut gastroenterit)
bulgaristan türkleri'nde abi anlamında kullanılan kelimedir, maalesef ergenlerin dilinde laçkalaşmıştır.

aynı zamanda türkmenistan'da yazı dilinde abi anlamında kullanılan öz türkçe kelimedir.
(bkz: aga bu nedir)**
abi anlamına gelir.

babam, amcamı telefonunda 'agam' olarak kaydetmişti hatta.
bursa'da çok sık kullanılan hitaptır.

bu kelimeyi ergence bulan arkadaşlar bunu arkadaş çevresinde duymuştur sadece. dedem, babam, abim ve ben üç kuşak agam/aga deriz arkadaşlarımıza. babamın dedesiyle ilgili anlattığı hikayelerden yola çıkarak onun da "aga"yı kullandığını tahmin edebiliyorum. etti dört kuşak. az büyüklerinizle muhabbet edin anlarsınız.

kadınlar ne kadar kullanıyor bilmiyorum. ben kullanırım, bursa'da büyümüş sayılırım, yapışmış ağzıma. annem, babaannem başka şehirlerden gelmiş. halalarım sosyetik. onlardan duymadım hiç, ama başkalarından duymuşluğum var.

nihayetinde güzel kelimedir. samimidir. boğaz düğüm düğümken söylendiğinde iç acıtır.
adam gibi adam manasına gelen ve liseliler arasında sık kullanılmaya başlandığı için hitap şeklim olan agayı bir kenara atmak zorunda kaldığım kısaltma, ne acı.
iranda da aynı şekilde kullanılan hitap şekli.
nedendir bilmem, bu lafı kullanan insanlardan hiç zarar gelmez gibi olumlu bir önyargım var benim. aga hitabını kullanan kimselerin uyumlu, arkadaş olunabilecek tipler olduğunu düşünüyorum ve genelde de haklı çıkıyorum.

mesela birader diyen insandan korkacaksın ama aga diyen adamdan zarar gelmez lan. umarım bu tespitim ileride patlamaz.
genelde bursalılar kullanır.mükemmel bir kelimedir.bursalı minikler ise bunun daha değişik bi modelini kullanırlar, (bkz: agim) derler.
knight online da sıkça kullanılan sözcük.

--spoiler--
aga 10k pls.Köyüme ışınlancam.

aga abim bugün 72 oluyo, 80e kascakmış.

Aga naber?
--spoiler--
"Adam Gibi Adam" demektir.
Lakabım olduğu için.
ben bunun doğal ve gerçek kullanımına şahir oldum. ne mutlu.
çocukluk tatillerimi geçirdiğim izmit in balkan göçmeni köylerinde insanları abilerine ve hatta babalarına aga derdi ve çok tatlıydı.

-ana para versene pisküyt alıcam.
-agana söyle.
kırgızcada "arkadaş, kardeş" anlamına gelen kelimedir. ayrıca yaşadığım ve doğduğum şehir olan bursa'da da sıkça kullanılmaktadır. ben de kullanıyorum arkadaşlarıma ne diyeyim.