bugün

bursa merkezli ilk vakıf üniversitesidir.

`http://www.bou.edu.tr/`
http://galeri.uludagsozlu...a-orhangazi-üniversitesi/

Bursa'da 2011 yılında meclise sunulan Tasarıyla Bursa'da Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından Bursa Orhangazi Üniversitesi adıyla kurulan vakıf üniversitesidir.
bursaray istasyonlarındaki tüm billboardlarda reklamı yer alan bursa'nın ilk vakıf üniversitesi. 2012-2013 döneminde eğitime başlayacakmış. yerleşkesi yıldırım'da olacakmış.
uludağ üniversitesi'ne kıyasla, daha merkezi sayılabilir ancak görükle gibi bir cennete asla sahip olamayacak olandır.
Kampüsünün çok hoş ama küçük olduğu bir vakıf üniversitesidir. Genelde öğrencileri Fethullah hoca efendinin! müritleridir niyeyse.
isminden dolayı sürekli orhangazi ilçesinde olduğu zannedilen ancak bursa merkez'de olan tek vakıf üniversitesidir. bursa gibi 3 milyonluk büyük bir metropolde en azından 5 yada 6 üniversite olmalıydı dedirten durumdur aynı zamanda.
verdikleri billboard reklamlarındaki %100 doluluğu simgeleyen içinde su olan bardak, %100 dolu değildir.
cemaat ünisidir.
her gün önünden geçilen üniversite. binası falan çekici de yeri ne öyle amk hacivat deresinin yanında yıldırım'ın varoşlarında üni mi olur.
(bkz: 6 eylül orhangazi üniversitesi nin mühürlenmesi)
bu yılki girişlerle birlikte 1700 öğrenciye ulaşan paralel üniversite. hala inşaat halinde olan üniversite bitişi için planlanan tarihten 2 yıl geçmiştir. toplam 160 dönüm olan okul arazisinin 80 dönümünü devlet geri almıştır. yani reklamlarda ve bilboardlarda gözüken okulun arkasındaki gökdelen olmayacaktır. dönemin valisi şehabettin harput eski karayollarının olduğu bölümü hizmete hibe etmiştir ve paralel operasyonlarda şehabettin açığa alınmıştır. okulda rektör olmak üzere 2 tane prof vardır. şehirdışından öğrenciler pek tercih etmez. eğer okutman hoca cemaate bağlı olduğunu bildirirse veya cemaattense 940 tl ek ücret alır. yani burada öğretim kadrosundaysanız gerekli abilere 'hacı bende hizmettenim' diye söyleyin.
Bursadadir. Paralelle alakası yok tamam.
öyle büyütülücek bir üniversite değildir klasik sıradan üniversite işte eğitimi hakkında bilgim yok fakat öğrencilerin çoğunluğu yabancı onun yerine bursa tekniğe gidebilirsiniz bir muhendis için teknik üniden başka çıkış yolunuz yok.

edit : üniversitenin uludağa ya da bursa tekniğe verileceği söylentisi vardı bence bursa tekniğe bırakılmalı .
projesinin çizildiği ilk günden, temelinin atıldığı ilk günden beri kimin kimlerin olduğunu bildiğim üniversite.

evet, devletin, kamunun arazisine yapılmış(tc karayolları arazisi) gülen cemaatine ait bir kurumdur.

akp o araziyi cemaate peşkeşlemiştir. tabi o zaman araları süperdi. okyanus ötesinden bu yana, bu yandan o yana selamlar gidip geliyordu.
paraleli meridyeni beni ilgilendirmez ama eğitim kalitesi bakımından çok kaliteli bir üniversitedir. buradan lisans yada yükseklisans mezunu olmak kişiye gerçekten çok büyük artı katar. siz düşünmeyin arkasındaki kurucu vakfını falan zaten hükümetin savaşı cemaatin kurduğu üniversitelerde okuyan öğrencilerle değil, paralel yapı dedikleri cemaatin üst isimleriyle o yüzden akademik kariyer yapmış ve bu işleri iyi bilen biri olarak bursa orhangazi üniversitesinin kalitesini tartışmam bile. (kesinlikle ve kesinlikle cemaatle yada benzer yapılarla uzaktan yakından alakam yok sadece tarafsız bir gözle değerlendirme yapıyorum).

ikinci olarak şuna da değinelim: bursa iyiden iyiye 3 milyona yaklaşan nüfusuyla ülkemizin en büyük 4.kenti ama koskoca şehirde sadece bir tane özel üniversite var, uludağ üniversitesinden sonra ikinci devlet üniversitesi olarak kurulan bursa teknik üniversitesinde öğrenci sayısı istenilen düzeye ulaşmış değil. bu durum bursa gibi büyük ve önemli bir sanayi kentine yakışmıyor. okan üniversitesinin, bilgi üniversitesinin bursa'da yükseklisans yapmak isteyenler için açtığı merkezler var ama buraya okul diyemezsiniz bildiğiniz dershane gibi kiralanmış bir bina ve elinize verilen mba diploması. ama bursa'da en az 3 özel üniversite en az 3 devlet üniversitesi olmalıdır.

üniversite okumak isteyen kardeşlerime bölümler ve okullar konusunda sorusu olursa cevaplayabilirim.

sevgilerimle.
kaliteli eğitim, kaliteli kampüs, kaliteli hocalar gerçekten övgüyü hak neden güzide bir eğitim kurumu. sınıflara asansörle çıkıp inmek başka bir güzellik gerçekten bursa için büyük bir kazanç bu üniversite. bursa'da bulunan okan üniversitesi, bilgi üniversitesi gibi üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri ile karşılaştırdığınız zaman boü gerçekten koç üniversitesi gibi kalır diğerlerinin yanında.

http://img-egitimajansi.m...ts/uploads/news/36042.jpg

http://d.aktifhaber.com/o...gazi-universitesi-002.jpg

http://www.grammerburo.com.tr/images/news/1-b.jpg
logosu cok guzel olan universite.
yakında uludağ üniversitesine devredileceği yönünde iddialar olan üniversite.
kapatılmıştır.
3 milyon nüfuslu bursa'nın tek vakıf üniversitesi idi. çok kaliteli bir üniversiteydi. sınıfları havadar, geniş ve klimalı, sınıflara asansörle çıkılırdı,i eğitim kalitesi yüksekti, binanın donanımı falan mükemmeldi. benim fetö ile falan alakam yok ama inanın bursa için bir kayıp olduğunu düşünüyorum. düşünün ülkenin dördüncü büyük kenti ama vakıf üniversitesi yok. eğer bu üniversitenin modern kampüsü bir oyunla türgev'e falan devredilecek olursa çok büyük haksızlık olur. öğrencilerinin çok büyük ihtimalle uludağ üniversitesine devredileceği söyleniyor, bakalım göreceğiz.
bursa teknik üniversitesi'ne devredilmiştir. böyle bir yapıyı devlet sixteen sene kuramazdı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar