bugün

2.842.000 kişilik nüfusuyla türkiye'nin en büyük dört şehrinden biri olan bursa'nın lanet trafik sorunudur. heykel, izmir yolu, ankara yolu, kent meydanı ve şehreküstü başı çeker. kapandığı zaman saatlerce açılmaz geçen akşam içinde kaldık 20 dakikalık inegöl'e 1 saatte zor geldik.
(bkz: istanbulu görmeyen kendi trafiğini piyade tüfeği sanarmış)

Edit : oral yaparken entry girmeye çalışan bursa çocuklarını kızdırmışız. Baz alma olm sen zaten. Önce ağzındakini çıkart.

Ulan şu 2 arabayı yanyana görünce trafik var diyen zihniyetinizi silkeyim lavuklar.

Gelin istanbula da döndüğünüzde memleketinizi daha çok seversiniz. Sanki biz istanbulu övüyoruz burda.

Edit enteyden uzun oldu amk. Gerçi entry de bkz'dan oluşuyordu.
Türkiye'nin 4. büyük kenti deyip istanbulla kıyaslanmasına kızanlar var. Çorumla mı kıyaslayalım napalım amk.

Diğer 3 şehir hangisi? istanbul, ankara, izmir. 3 nün problemi ne? trafik. Eee o zaman hocam neye şaşırıyorsun. Büyük şehirlerin klasik sorunu bu.

şehri kendi içinde nasıl kıyaslayım 2 küsür milyon kişiyi belirli bir yere toplayıp trafik olmamasını ummak şehrin pahalı olmamasını ummak saflık değil mi?
yanlış şehir planlamasi kötü belediyecilik= bursa.
(bkz: hey dostum senin sorunun ne diyen bursalı)
Bundan beş sene önce böyle bir problem yoktu. Alışkın değiliz. Alışmak zorunda hiç değiliz. Başka şehirlerde daha çok trafik var diye bursa'daki trafiği eleştirmeyelim mi?
Battıçıktı dediğiniz boklara sevinmeyecektiniz.

O gürsunun falan oralarfan geçwn metrobüs çakması sistemi kurdurmayacaktınız.

Madem kurdurdunuz kullanacaksınız. Ne zaman görsem boş.

Gene söylüyorum, istanbulla kıyaslandığında şükredilecek trafiğiniz var. Kıyaslamak istemiyorsanız da gidin köşede zırlayın.

Edit : bak bi gerizekalı hemen üstte konuyu ne kadar da güzel anlamış.

Edit 2 : ibnenin biri de kendini hemen aşağıda tanıtmış
OTOBAN LAN OTOBAN OTOBANI BiLE TRAFiK.
ipek böceği bilmem neyi. Sıçıldı yalova yoluna.
Londra da tokyo da trafik yok diyenleri de gördük. La olum hadi gitmedin niye atıp tutuyorsun. O iki şehir dünyanın en pahalı 2 şehri ve trafik problemi olan 2 şehri.

Londra da şehre giriş paralı amk. adamlar istanbul ile kıyaslanmasına karşı ama londra ve tokyo ile kıyaslıyorlar.

Türkiye metropollerinde trafiğin sebebi herkesin konfor merakı sebebiyle özel aracını kullanması. tokyo daki metro istanbul'da ki metrobüse rahmet okutacak kadar kalabalıktır. Afedersin de bizim millet siksen o eziyeti çekmez çünkü hepimiz padişah tohumuyuz. otomobillerimize biner trafiğin içine ederiz.
Oldukça sıkıntılı trafiktir. Bir yerden bir yere gitmek problem hemen tıkanıyor. Ayrıca yukarıdaki entryleri okudum normalde pek yapmam ama içimden geldi adamlar sidik yarıştırıyor senin şehrin trafiği benim şehrin trafiği diye. Hahahasiktir ne mallar var. Evet.
istanbulluları güldürür.
bir defasında kaza vs. gibi etkenler olmadığı halde cevizlibağ'dan bakırköy'e tam 45 dakikada gitmiştim.

bilen bilir. 3 km var mı. bence yok.
Kocaelini gordukten sonra ben sukreder oldum bursaya.
(#34298530)
(#34469213)

Biz eşek olduktan sonra semer vuran çok olur.

Eski yeşil otobüsler boi ye ait. Sari ve yenilenen led ki otobüsler ise Büyükşehir e. Dolayısıyla burulaş a. Burulaş kimlerin cebini dolduruyorsa onlara bağlı.

Ve sırf boi değil de burulaş ın metrosu para kazansın diye Ankara yolu üzerindeki 22 serisi tüm otobüsler kaldırıldı. Metro ya da mavi dolmuştan başka alternatif yok. He burulaş bünyesinde oraya yeni otobüs konursa biz birşey hissetmeyiz ama bazı çakallar zengin olmaya devam eder.

Velhasıl ülkenin hükumeti Akp olabilir ülkenin Cumhurbaşkanı akp nin kurucusu olabilir ulan herkes hersey olabilir ama Bursa da belediyeler artık akp li olamaz. Sunu idrak edin amk şehirde yaşanacak hal bırakmadılar bari burada partizanlık yapmayın. Görüyoruz trafiği de hırsızlığı da vurdumduymazlıkları da.
şimdi istanbul trafiği falan denilmiş arkadaşlar. ben her iki şehirde de belli aralıklarla bulunan biriyim. fakat yaşadığım şehir bursa. istanbul trafiğinin çözülmesi adına belli adımlar atılıyor, belli çabalara girişiliyor. bursa trafiğinde de tam tersi akan trafiği nasıl kilitlerim diye çabalayan bir başkan var *. bursa'da akan tek yol olan yalova tarafının trafiğini son ipek böceği hamlesiyle tıkadı. izmir yolunda köprülü kavşağı yıkıp yerine daha kötüsünü yaptı. aynısını yapsa razıydık. koskoca bir şehrin geleceğini bir stada yatırdı. ekstradan stadı da bitiremedi.

velhasıl, istanbulda trafik var, evet. bazen öldürücü seviyede var. fakat bursa'da 10 yıldır nüfus ve araç sayısı inanılmaz derecede artarken trafik adına hiçbir şey yapılmadı. adamın * yaptığı her icraat trafiği tıkamaya şehri yaşanmaz hale getirmeye yönelik oldu. şehrin tam ortasına bütün kavşakların birleştiği yere koskocaman bir stad yapmak hangi akla sığar, siz ondan bahsedin.
istanbulun kendine has bir durumu olan, istisnai bir şehir olduğunu ne zaman anlayacak bu sözlük yazarları çok merak ediyorum. Ota boka "ama istanbulda" diye başlamayın be sığır sürüsü. Sen de istanbuldasın diye oluyor o sorunlar zaten. Yaşama amk orda çok şikayetçiysen. Sen istanbulun trafik sorunu var deyince ben sana moskovayı görmemiş kendininkini sorun sanıyor diyor muyum ? Demiyorum. Çünkü istanbulunki de sorun.

Konuya gelecek olursak Bursanın trafik sorunu bursa çapında bir şehire göre gayet normaldir. Daha ne olabilirdi ki ? Evet belediye başkanını da belediyeciliğini de sevmiyorum ama napsın ulucamiyi mi yıksın adamlar heykel trafiği rahatlasın diye. Mevcut durumda bundan iyisi olamaz. Merkez sıkışık. Park sorunu en büyük sıkıntı, yoksa trafik mesai giriş ve çıkışları dışında gayet de akıyor.

Bursanın ulaşımla ilgili bir sorunu varsa o da toplu taşıma ücretleridir. Türkiyenin en pahalı toplu taşımasını kullanıyor burası. Bir Allahın kulu da bundan dert yakınmıyor.

Edit: ankarada trafik sorunu var diyenlere de kocaman bir hassiktir diyorum.
maalesef alternatif yollar olmadığı için özellikle işe gidiş ve dönüş saatlerinde 10 dklık yere 1 saatte gidebiliyorsunuz. ( abartmıyorum!!!)

türkiye' nin en çok göç alan şehirlerinin başında geliyor ve haliyle her geçen gün en az bir kişi taşınsa maşallah ülkemizde de bir ailede en az 2 araba var karı koca ayrı ayrı arabalarla gidince oluyor böyle bir trafik. (istisnalar kaideyi bozmaz)

ama çok değerli belediye başkanımız sağolsun sadece bursa nın tarihi turistik yerleriyle ilgilendiği için yol ve ulaşımda hiç oralı olmadığı için her zamanda çekiyoruz bu çileyi! vatandaş ulaşımın pahalılığı yüzünden araba kullanıyor. türkiye nin en pahalı ulaşımı olan şehiri sayılırız.

özellikle acemler tarafına ''timsah arena''yı yaptırması ayrıca bir manidar oldu. yapılmadan önce trafiğin en az olduğu yere yapılacağı söylenmişti, ancak zaten acemler kavşağı trafik çilesinin kilit noktasıydı bir de dalga geçer gibi sahanın oraya kurulmasıyla da insanlar evine yürüyerek gitmeyi yeğliyorlar.
hepsini görmüş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki istanbul'dan sonra en büyük trafik sorunu ne ankara ne de izmir'de, bursa'dadır. çarpık şehirleşme ve bunu düzeltmek yerine buna uyan yöneticilerden kaynaklanan iğrenç sorundur.

bursa merkez zaten kıç kadar alana sıkışmış bir yerdir. öyle ki ne zaman bursa'ya gitsem mecidiyeköy'e gitmiş gibi hissederim. düzenli olarak büyümediği için de en alâkasız yerlere gitmek için bile d575 ya da d200 karayoluna çıkmak gerekir. bu da hem yolun uzamasına hem de bu iki yolda trafik yoğunluğunun artmasına neden oluyor.

buna bir de bu iki yol üzerindeki adım başı outlet alışveriş merkezlerini de katarsak...

sözün özü: bursa'da trafik sorunu bitmez.
Sinir bozan lanet bir sorundur.

Ankara ve izmir yolunun alternatifsiz olması sorunun kaynağı. Tramvay hattının yaygın olmaması ise üzerine tuz biber oluyor.

Fsm bulvarı "altından" emek ve üniversite hatlarının entegre edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca yıldırımı, takriben dobrucaya kadar tek hatta bağlayan 2. Bir tramvay hattına gerek var. Böyle bir hattın olması demek şevket yılmaz, heykel, çekirge, dikkaldırım güzergahını tek hatta bağlayacak demektir. Trafikten muazzam bir yük alacağı aşikar.

Teknik olarak coğrafi şartlar sebebi ile yapılamaz diyorsanız dünyanın mühendislikte nerelere geldiğini bilmiyorsunuz demektir. Mali açıdan büyük yük olur diyorsanız o konu tartışmaya açıktır.
Bir çevre yolu yaptılar mesela izmir yoluna alternatif diye. O yol gitti gitti yine ileriden Izmir yoluna bağlandı. Ne oldu peki yolu uzatıp ayni güzergaha girdin. Gidip Beşyol mahallesinde bizim eski evlerimizi yıkıp bulvar yaptılar. Ulan orada bulvara ne gerek var ? Sonuç ne mi ? Yol kullanılmadığı icin 3 şeridin 2 şeridi araba park yeri olarak kullanılıyor.

Birileri fakirleşirken birileri zenginleşiyor. Recep Altepe eğer Bursa bşb nin tüm iştiraklerindeki güvenlik görevlileri neden asgari ücret alıyor da bsb binasında çalışan güvenlikler 2600 tl maaş alıyor bunu açıklasın. Soran olursa oradaki güvenlikler Recep Altepe nin bizzat kendi emriyle yerleştirdiği adamlar. Özel tim mi sandınız ? Yok ya Recep bey in hemşerisi hepsi.
ankara'yı ve daha da fenası istanbul trafiğini görmemiş kişi beyanı.

olum bursa'ya kurban olun lan, valla bakın buralar daha fena. 3 yeri de bildiğim için konuşuyorum böyle, bursa son senelerde sıçışta da olsa iyidir yine. daha katlanılabilir.
Şu anki hali mesela .
görsel
istanbul varken bursanın esamesinin okunması ilginçtir.
kesinlikle istanbuldaki trafiği görmemiştir.
Bursalılar ne kezbanmış lan.

Taam olm en fena berbat bombastik trafik sizde var. O kadar çile çekiyorsunuz ki hepiniz erdiniz.

Haşa huzurdan herhangi bir şehrin trafiğiyle kıyaslama cüreti gösteren bu bahtsız kulunuza gerek eksiye abanarak, gerek okuduğunuzu anlamadığınızı ispat edercesine özel mesajda uff snne be slk tribi atarak hak ettiği cezayı verdiniz.

Ve ben 7 kuşak istanbullu olduğumu burda öğrendim. Nasıl oldu bu iş derseniz, herboku bilen çöp tenekeleri bana bu gerçeği hatırlattı.

istanbulu övdüğümü sanan kenef böcekleri ayrı bir konu.

Batçıklarınızdan geçip sesinizi kesin.