bugün

başkenti ouagadougou olan, maalesef fakir bir sömürge devlet.
burkina faso : Batı Afrika'da bir ülkedir, eski adı Yukarı Voltadır. Sahra Çölünün güneyinde, Gana'nın kuzeyinde yer almaktadır. Başkent, Ouagadougou'dur. Sınır komşuları, Benin 306 km, Fildişi Sahilleri (Cote d'Ivoire) 584 km, Gana 548 km, Mali 1,000 km, Nijer 628 km, Togo 126 km.
f.c sheriff takımında 5 topçusu olan ülkedir.
afrika'nın en fakir ülkelerinden biri. buna rağmen 1998 yılında afrika uluslar kupasını düzenleyerek bir çok takımı ağırlamıştır.
Kullanılan telefon hatları: 36,000
Telefon kodu: 226
Radyo yayın istasyonları: AM 2, FM 17, kısa dalga 1
Radyolar: 370,000
Televizyon yayını yapan istasyonlar: 1
Televizyonlar: 100,000
Internet kısaltması: .bf
Internet servis sağlayıcıları: 1
Internet kullanıcıları: 4,000
Mail yoluyla yapılan zekice dolandırıcılıklarla son bir yıldır kendini tanıtan, Nijerya'nın komşusu olan batı afrika okyanus kıyısı ülkesi. Askeri yönetimle yönetiliyor. Fransız sömürgesi.
Eski adı Yukarı Volta olan bir Batı Afrika ülkesi.
Anlamı: Mutlu insanlar ülkesi.
bayrağı şu şekildedir;

görsel
potansiyel sağ bek ismi.
1984 yılında adı yukarı volta iken burkina faso olarak değiştirilen ekonomik olarak fildişi sahillerine bağımlı bir afrika ülkesidir.
(bkz: victor deme)
kendi yerel dillerinde "mutlu insanlar" demekmiş ülkenin adı. vay be..
aynı zamanda nick babam olur kendisi.
Başkent
(ve en büyük şehri) Ouagadougou
Resmî diller Fransızca
Başkan Blaise Compaoré
Başbakan Tertius Zongo
Bağımsızlık Fransa'dan
ilan etti 5 Ağustos 1960
Su (%) 0.1
Nüfus
2005 tahmini - 13,228,000 (66)
(wikipedia alinti)
bayragi ise
http://tr.wikipedia.org/w...:Flag_of_Burkina_Faso.svg
(bkz: dünya edebiyatı)
Burkina Faso, Batı Afrika'da küçük bir ülkedir. Eski adı Yukarı Volta 'dır. Burkina Faso, kendi dillerinde mutlu insanlar ülkesi anlamına gelmektedir. Sahra Çölünün güneyinde, Gana'nın kuzeyinde yer almaktadır. Tamamı kara ile çevrili
Burkina Faso, 13 bölgeden oluşmaktadır. Ülke yeryüzündeki en fakir ülkelerinden biridir. Ülkedeki yüksek işsizlik oranı göçü tetiklemektedir. Ülkede eğitim; ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Ancak eğitim ücretlidir. Örneğin bir yıl süreyle bir ortaöğretim kurumunda okumak için yaklaşık $65 ödemek gerekir. Bu durum pek çok çocuğun eğitim alamamasınına yol açar. Başkentte bir Amerikan özel okulu bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı raporlarına göre %12.8 lik okuma-yazma oranıyla yeryüzündeki en az okuma-yazma oranına sahip ülke konumundadır.Nüfus artışı:%3.00 (2006 tahminleri) ortalama yaşam süresi 50 nin altındadır. Nüfusun büyük bir bölümü ülkenin güneyine ve merkezine toplanmıştır. Yaklaşık 5000 Avrupalı Burkina Faso'da yaşar. Ülke nüfusunun %50si müslüman, %30 Hristiyan, %20si Afrika dinlerine mensuptur. Ülkede demir, mangan ve altın yatakları bulunmaktadır.
ortalama yaşam süresi 50'nin altında olmakla birlikte konuştukları dil fransızcadır.
6,000 sayıda aktif askerin bulunduğu ülke.
susam fiyatlarının gayet uygun olduğu ülke. kaşarlanmış ithalatçılar iyi bilir bu ülkeyi. ucunda iyi para vardır.
%21,8 ile dünyada okuma yazma oranının en düşük olduğu ülke.
nüfusu 13.925.313 kişi olan ülke.
anlamı özgür ülke olan ama halkı özgür olmayan ülke.*
shea butter denen karite yağının üç kuruşa kapatılıp yüzlerce liraya satılan ülke. ayrıca ender gelir ve tek geçim kaynaklarından birisi.
bizim dilimizde isminden dolayı kaybeden ülke.
turkey'in hindi anlamına gelmesi gibi.

bu ülkenin Benin, Fildişi Sahilleri, Gana, Mali, Nijer ve Togo komşularıdır.

oudaugdoua gibi bir yazılışa sahip de başkentleri vardır.

Ouagadougou.
(bkz: maurice yameogo)
Afrikada en fazla bisiklet ve motosiklet kullanılan ülke.