bugün

dejenere olmuş bir dinin gerekliliği olarak ibadet etme maksatlı insanların 1 ay boyunca kendilerini aç bırakması ve bunun adına da oruç demesidir.

hadi diyelim farzı misal allah var islamiyet var falan filan. e peki ozaman açıp bakın bir kez nedir ne değildir diye. orucun nasıl tutulması gerektiği yada oruçluyken nelerin yapılmaması gerektiği vs.

insanlar inandıkları dinin bir çok kuralını ayaklar altına aldıktan sonra iş oruca geldiğinde sabahtan akşama kadar aç kalıp ibadet ettiklerini zannediyorlar. yazık.
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)

- abi bugün mahmut musun?
- evet mahmutum bugün.

bak hiç olmadı.
birilerinin her türlü densizliğe, fevriliğe, vurdumduymazlığa, dedikoduya ve haksızlığa devam ettiği halde, ramazan ayında 1 ay boyunca sigarasız, susuz ve yemeksiz geçirdiği saatleri bir başkasının "boşu boşuna" diye nitelemesinin "kafir" olarak cevap bulması da ayrı bir haksızlıktır.

(bkz: ey oruç tut bizi)
edit: ilk eksi oylarımı işbu entry ile bugün aldım. sözlük şimdi daha güzel.
Baş Ağrısına "Ağrı Kesici Melhem" Sürerek Çare Arayacak Kadar Düz Mantık Olmak Ne Güzeldir.
yani şunu mu demeliyiz oruç tutana; oğlum sen içki içiyorsun, namazın da yok, e karıya kıza da bakıyorsun boşuna aç kalma.

bir insan inancı gereği yanlış olan bir şey yapıyor diye diğer tüm yanlışları da yapmak zorunda mı? hani özgürlük, hani saygı?
orucu sadece aç susuz kalmak sanıp, nefsi diğer gühanlardan kendini alıkoymayan, ibadetlerini yapmayan müslümanın yaptığı eylemdir.

oruç nefsi köreltmek için, fakirlerin hissiyatına ortak olmak ve halimize şükretmeyi öğrenmek için, bunlardan da önce allah rızası için tutulur. iftara kadar söylenip sızlanıp, malak gibi yatıp, yemek yemek dışında hiç bir günahtan kendini geri çekmeyen müslüman işidir. bu demek değildir ki tuttukları boşunadır ama olması gerekenden daha azdır.
maddi açlık, manevi doyuma sebep oluyorsa boşuna olmayan açlıktır.
ulan, bazı mahkumların davası uğruna açlık grevi yapmasında, cehape deki kaset skandalından sonra bir takım gençlerin, baykalın dönmesi amaçlı açlık grevi yapmaları'nda bile kendi içinde bir mantık varken, insanların çoğu bu tür olayları haklı buluyorken, bir kişinin inancı uğruna, sırf allahın rızasını kazanmak için, açlığa, susuzluğa, sabretme mücadelesini, her şeyiyle adam olmaya çalışma mücadelesini hakir görmek ne densizliktir.

şu mübarek günde ne diyelim? bu açlığın tadını allah size de nasibetsin.
boşu boşuna onlarca tuşa basıp, adına tespit demekten daha faydalı eylemdir.

en basitinden, inancı olan insan için sevabı vardır. hayatta başkaları kadar şanslı olmayan insanlar ile empati kurulmasını sağlar.

hadi her şeyi geçtim, saygı diye bir şey vardır. inanmasan bile, inanan insana saygı göstereceksin ki, saygı göresin. bunun için müslüman, hristiyan veya farklı bir dine görüşe sahip olmaya gerek yok. insanlık gereğidir.
sana mı kalmış oruç tutanları eleştirmek veya oruç tutmayı eleştirmek diye sormak istediğim yazardır. sen tutmuyorsan tutma ama tutanlara da saygılı ol denmesi gereken yazardır. birisi gün gelecek bunun gibilerine hadlerini bildirecektir inşallah.
"sen daha birşey görmedin erken karar verme" denilecek peşin alışverişi seven canlı formu.
gerçek açlık nedir bilirmisin, gerçek açlık yani yoksunluk allah'tan(c.c) yoksun kalmaktır özellikle diğer tarafta bunun genel adınada "cehennem" deniyor.
oruç tutup aynı zamanda kadınlara bakan, küfür eden yada her türlü hinliği düşünen kişinin içinde bulunduğu durumdur.
kime göre boş kime göre doludur.
inanmayan için boş gelen ama inanan için doludur. **
ateizme bağlı olarak ortaya atılan bir düşüncedir.
e bunlar dinsiz veletler de olsa yinede insanlardır.bunlarada acımak gerek,saygı duyuyoruz..

(bkz: yaradılanı severiz yaradandan ötürü)
oruç ibadetinin zoruna gitmiş olduğu bir keferenin söylemidir. şimdi kardeşim orucu tutan benim sana giren çıkan ne? aç kalan da benim susuz kalan da. adına da oruç diyorum ve tutuyorum. buna engel olamazsın bu bir. eleştiremezsin bu iki. sana bir zararı yok bu da üç. git her ne tezek yiyorsan ye. niye bu kadar giriyor size anlamıyorum ki?

her şeye saygı saygı diye yırtınırsınız. haçlı seferi ile sizin atalarınızı yok etmek istemiş milletlere, dinlerine bile saygı duyarsınız ama doğduğunuz topraklarda kendi insanınızın dini ibadetine saygı duyamazsınız.

sonra da kıçınızı yırtıyorsunuz ki şeriat geliyor bizi zorlayacaklar diye.

ulan ne şeriatı esas sizler geliyorsunuz. hoşgörüsüz saygısız siz adama dini bile yaşatmazsınız. atatürkçü geçinir din ve vicdan özgürlüğüne saygı duymazsınız. çünkü siz yobaz olduğunuz kadar satılık insanlarsınız. insanları ayrıştırmak, gaza getirmek, birbirine düşürmek amacınız. ama merak etmeyin biz nice yıllar kafirlere hoş görülü davrandık yine davranırız. dinde zorlama yoktur.

ama şu var, ahirette bu anı hatırlatıp suratınızın o halini göreceğim an çok mutlu olacağım..
(bkz: boşu boşuna yazıp adına entry demek)*
sahurda tıka basa yiyip sonraki saatleri uyuyarak geçirip, iftarda da tıka basa yemek, orucun manevi anlamda ders verdiğini iddia eden insanların bile oturup düşünmesini gerektiren bir durumdur. uyuyarak oruç tutanlar! sözüm size: açlıkla terbiye olduğunuzu mu sanıyorsunuz? aç insanların halinden anladığınızı mı düşünüyorsunuz? hayır, siz sadece aç susuz uyuyup, iman ettiğinizi zannediyorsunuz, gidip fakir insanlara yiyecek yardımı yapsanız daha çok hayrınız dokunur.

peşin edit: tanıdığım her oruç tutan bünye, uyuyarak geçiriyor efenim bu vakitleri.

edit: ne çok böyle mal varmış la? seri eksi veren açlar sizi. (bkz: hahaha)
islamin şartlarından birisinin inkari küfür demektir.
ha inanmiyor isen eğer sana ne başkalarinin dininden orucundan be densiz.
gerçek inananların değil, din tacirlerinin orucudur.
bu kişilerin içi öyle pistir ki; yıl boyunca aç kalsalar bile temizlenmeyecek, günahlarının kefaretini ödeyemeyeceklerdir.
Tamamen ibadettir. Anlamak istemeyenin işine gelmemiştir.
(bkz: Boşu boşuna başlık açana yazar demek)

(bkz: Kaçın lan kaçın ateistler doluştu)
(bkz: ebu leheb)
hadi bu insanların aç kalmasına oruç deniyor peki ya bu düşünceyi üreten insanın açlığına verilen isim ne olaki?
Oruçu sadece inananlar tutmaz.Tanrı nın varlığını kabul etmeseniz bile oruç sosyal bir olaydır.Kişilik meselesidir.Ve sağlıklıdırda..
oruç sadece aç kalmak değildir. sadece midemizi değil, nefsimizi her türlü terbiye etmemiz gereken bir eylemdir. oruçluyken ağzımızdan çıkacak laflara, gözümüze, aklımızdan geçenlere dikkat etmemeliyiz. ayrıca anlamadığım bir şey var oruç sadece müslümanlıkta farz değil. hristiyanlık, musevilik ve hatta hinduizm, budizm, taoizim gibi ilahi olmayan dinlerde bile oruç varken; inanmayanlar niye sadece ramazan ayında orucu elestiriyorlar. madem inanılmıyor bir yaradan olduğuna diğer dinlerdeki oruç hiç sorgulanmıyor. sadece müslümanlıktaki oruç hedef alınıyor.
isteyen tutar, istemeyen tutmaz. insanların inancını sorgulamak bir başka insana düşmez.
orucu aslında sadece aç kalmak olarak almak basit bir ergen ateizmi gibi geliyor bana. öte yandan şu 1500 milyonluk islam topografyasının tamamı şu 1 ayda yapıp ettikleri nefis mücadelesini yıla yaysalar dünya daha güzel bir yer olur islam inanırlarının pisliklerinden kurtulur.