bugün

fenomen gibi bir bisiklet markasi. bir ara herkeste vardi. bisiklet dunyasinin tofas'i.
çocukluğumuzu üzerinde geçirdiğimiz bisiklet markası. * *
Vitesli bisiklet modasıyla karizması sarsılan ancak klasikler arasında yer almayı her daim hakeden bir bisiklettir.Hele hem direksiyonuna hem de direksiyonla sele arasındaki boruya yapıştırılmış süngerleri unutulmazdır.
(bkz: amcam bana alamanyadan kırmızı bmx getircek)
normal frenlilerinin yanında kontra frenli çeşitleri de olan bisiklet. beldesan/bisan'lara da taktırırlardı ama *olmazdı.
ilk bisikletim*, bisikletle artistik hareketler yapmak için en iyisidir, ön tekeri kaldırıp ne kadar süre gidebileceğin üzerine yarışlar yapardık, üstelik de hem ön, hem arka ve hatta ikisini birden kaldırmaya çalışır, sağdan soldan atlar, tümsekler oluşturup üzerlerinden en iyi kim havalanacak diye uğraşırdık, tabi epey sakatlanmalar da olurdu, sanırım bmx in bir özelliği insanı akrobatik hareketler yapmaya itmesi
90 lı yıllarda çocuk olmanın ayrıcalığıdır. bir binerdiniz bemiks 'inize bütün mahalledeki çocuklara hava atardınız. arka tekerleğin yanlarındaki iki küçük tekerleği çıkarıp, iki tekerlek üzerinde gitmeye de başlamışsanız bundan büyük keyif yoktu.
ön ve arka tekerlere takılan basamklarla*üç veta dört kişi binebilirdi.
babamın bana ikamesi olarak iğrenç pinokyo bisikletten almış olduğu, sünnet düğünümde babamdan hediye olarak istediğim şimdilerin olmyan bisikleti..
vitessiz bisikletin kafada oluşan imgesidir bmx. ayrıca akrobasi için üretilmiş modelleri vardır.
90'larda çocuk olanların bisikletidir.
cocuklugumun ferrarisi...
birde beldesan vardi ki hic kiyas kabul etmez, cit kirildim bir bisikletti.
en süper artislik hareketlerin yapıldığı bisiklet tipidir. çok güzel göt attırma, ön tekeri kaldırma gibi artislik puanı yüksek hareketlerin kolayca yapılabildiği bisiklettir. mahallede 10 çocuktan 8 inde vardır mutlaka. ayrıca bu bisikletlerin gövde kısımlarında süngerden korumalık da vardır. böle afilli bmx falan yazar. estetik açıdan güzel de durur. amorsitorlu * olanları tercih sebebidir. amorsitorlerin iyi olup olmadığı mahalle tespit kurulu çocukları tarafından 10-15 basamaklı bir merdiven bulunup oradan salınarak sınanır. bisiklet kırılmadıysa ürün iyidir *
amerikanya'da yarışları yapılan bisiklet markası. mtv cribs'in iki bilemedin üç programından birinde mutlaka bmx yarışçılarının evine konuk oluyorlar. bu program sayesinde bmx'e de o ufak tefek bisiklete binip yarışan insanlara da saygım arttı.

birisine "ne iş yapıyosun?" diye sorduğumda "bmx yarışçısıyım ben" derse "siktir git kendine adam gibi iş bul" derim. içimden tabi. döver möver, sırası değil hiç.

ancak bu bisikletlerle yarışan adamların evleri akıllara durgunluk verecek derecede güzel. 3 tane banyo, 5 tane yatak odası, 2 tane havuz, sauna, jakuzi, sinema odası... garajında 2 tane harley davidson, 1 land rover, 1 hummer, 2-3 tane mercedes veyahut bmw... peh, daha neler neler. carmelo anthony'nin evinden farksız. adam bu hayatı bmx kullanarak sağlamış.

bileydim bmx'ime daha sıkı sarılırdım. bilemedim.
90 larda tüm çocukların hayalini süsleyen bisiklet...
bisikletin bmwsi.
bir cok cocugun ve özellikle 80 lerin sonunda ve 90 ların basında cocuk olanların unutamayacagı bisiklet markası.

(bkz: 80 lerin sonunda 90 ların basında cocuk olmak)
zamanında aldırmak için aralıksız 1 hafta günde 5-6 saat ders çalışırmış gibi yaptığım ve alınmasının hemen akabinde bir şerefsiz tarafından çalılan bisiklet markasıdır.**
daha havalısı için;

(bkz: amortisorlu bmx)
mahalledeki çocuklara göre arabadan bile daha değerli olan taşıt. Şimdilerde yok böyle bir şey.
çocukken hayalini kurduğum ve yoğun ısrarlar sonucunda sahip olduğum bisiklet markasıdır. kontra pedallı olanları ise daha da müthişti. geçirdiğim trafik kazası sonunda sadece doya doya 1 ay binebildiğim bisiklettir ayrıca. *
gözümüzde vitesli bisikletlerden bile asil olan makina.

üstüne binince kendimizi kral sanırdık. frenleri çabucak gittiği için de ayaklarımızı tekerleğe sürtüp durmaya çalışırdık. ne günlerdi be! "kazık fren" yapacağım diye üzerinden takla atmışlığım, vites demirini elime sokmuşluğum, bilmem kaç dikiş yemişliğim var sayesinde ama olsun. bmx candır, canandır.
ister ofroad yap ister asfaltda kullan ister hopla ister zıpla yol tutuşu sağlamlığı ve akrobasiye verdiği uyum ile bir devrin sayfalarına adını zank diye yazmış efsane olmuş bisiklet markası.
bir dönemin idolü olmuş bisiklet markasıdır.

o bacak arasında kalan demirde, içinde sünger olan, silindir şeklinde üstünde bmx yazan bir hede (hani bir sey bulamadım. ne ki o?) vardı.

diger demirde de suluk vardı.

yarebbim bir kap, bir sıvının tadını bu kadar kötü yapabilir. gel gör ki köpek gibi içiyoduk lan. ama çok karizmaydı. hani bmx sahibinin sikinden haberi olsa , o suyu dikerken kafaya, kestiği kızların hepsini üst üste koyar. o derece. bmw felan hikaye.

abartıp annesine ayran yapanlar vardı o suluğa. şaka değil gördüm. varın siz düşünün plastik kapta, bir mahalle maçı suresi kadar güneş vuran ayranın halini. eskiden kanser yoktu diyenlere bmx suluğu deyiverin sadece. (bkz: montla sıç)

benim gibi çocukken iki teker süremeyen bir malsanız, baba kaynakçıda yanlarına iki kücük teker attırırdı. bu durum için aynı kız tavlama ihtimalini veremiyeceğim tabi. kendimden biliyorum. çünkü sen yasta piçler aynı sokakta, elleri birakmalar, tekeri kaldırmalar felan. olum bu beyincik meselesi. fiziksel bi engel belli ki. ne yani?

seninde çabuk ögren diye arka iki tekerden birini söktüren baba, düşme diye seleden tutsun sen sürerken. neyse...

her şeye rağmen insanı sinirlendirmeyecek kadar şeker bir şeydi bu.

özleyenler için...

http://www.ticaretmerkezi...uyuk/3001301309274698.jpg
BMX, ingilizcesi Bicycle MotoCross olan kelimenin kisasi'dir ve Bisiklet anlamina gelir. Özel dizayn edilmiş ve genellikle 20 inçlik tekerleri olan bisikletlerdir. Bu spor dalında yarışlar toprak zeminde (BMX yarışı) ve özel zeminlerde çeşitli hareketlerin yapılması (Freestyle BMX) şeklindedir. *