bugün

Darren Aronofsky'nin son filmi. The wrestlerdan sonra ne gelecek merakla bekliyoruz, REquiem for a dream'i başta olmak üzere diğer filmleri de benim için pek birşey ifade etmiyor bu amcanın. Güzel, hoş, efsane filmler ama bende bir yeri yok. Ama the wrestler da benim için çok çok ayrı bir film çekmişti, Bakalım bunda neler yapmış, the wrestlerın yanına yaklaşabilirse eğer benim için yeterli. Malesef ki 25 şubatta vizyona girecekmiş. Şimdi bu filmi DVDscreenırla harcamamak lazım, bekleyelim izleyelim.
Black Swan: International Trailer
http://www.imdb.com/video/imdb/vi3985807385/
http://www.imdb.com/video/imdb/vi1035245593/
natalie portman ın performansı için söylenecek pek fazla bişi yok, çok başarılı ancak film öyle abartıldığı kadar müthiş, başyapıt vs. değil. requiem for a dream her alanda 10 basar bu filme, gerek anlatım gerek kamera kullanımı gerekse erotizm.
özet olarak bir aronofsky filmi için yeterli seviyede ama en üstte değil.
son dönemde seyrettiğim en bir şey film. ne desem bilemedim. bir kere nina öyle gerçek hissediyor ki farkına varmadan siz de ona eşlik ediyorsunuz. bir ara resmen ruhum bunaldı lan, yok böyle bir gerçekçilik. evet hep bir ağızdan bağırıyoruz;

- darren, darren, darren...
kesinlikle bu sene Portman'ın Oscar'ı alacağı filmdir. Aronofsky ise kuğu gölü balesini alıp, yer yer gerilim dolu dakikalar yaşattığı ve mükemmel imgelemler kullanarak önümüze sürdüğü anlatısıyla bu sene çok konuşulacak bence. Darren için eskiye bir dönüş mü acaba bu?
görsellik olarak iyi ama filmin gereksizliğinin önüne geçememiş. hiç tat almadım. beğenmedim. izlerken sürüklese bile sonunda çok yavan bir şekilde bırakıyor film sizi.
öncelikle filmde natalie portman'ın oyunculuğu şapka çıkarttırıyor buna söylenecek laf yok fakat sonu sanki buruk ve anlamsız bitti. o gördüğü hayallerden bazıları doğru bazıları yalandı çok ilginç bir filmdi ve bale izlemeyenlerin bile belki içinde bir ilgi uyandırabilmiş olduğunu düşünüyorum. imdb'deki 8.7 biraz fazla olsada güzel filmdi tam bir gerilim.
Son derece çığır açıcak bir film. müziklerini clint mansell yapmış diğer filmlerdeki gibi üstat yine döktürmüş bir şeyi yoktan var etmek böyle bir şey olsa gerek. Film içinize alıyor sizi, nefesinizi tutuyorsunuz bazı sahnelerde geirilimi hissediyorsunuz vucudunuzda. Bale izlemem ben diyeni bile aşık edebilir kendine. içimizde yaşadığımız fırtınaları acımasız bir şekilde yüzümüze vuruyor film. Kendimize en büyük düşmanın yine kendimiz olduğunu fark ettiriyor.
(bkz: Kusursuz bir film)
izlenmesi gereken bir filmdir.
--spoiler--
nina: i felt it. perfect. i was perfect.
--spoiler--
darren abinin, anlatım dilinin sınırlarını zorladığı film.

sinemanın belki de en önemli öğesi olan, seyirciye film izlediğini unutturma konusunda kesinlikle ders diye okutulması gereken bir film kanımca. ayrıca, hikayeye sadece bir balerinin iç buhranı gibi sığ bir bakış açısıyla bakanlar, en hafif tabiriyle halt etmişlerdir. portman ablanın, mastürbasyon sahnesi, ardından kadınlığını keşfetmesi dahi başlı başına bir hikaye oysa. ayrıca, görüntü yönetimi de bir hayli üst düzeyde, bilhassa finaldeki bale sahnesi tekrar tekrar izlenesi.

velhasıl, övülmeyi ziyadesiyle hak eden bir başyapıt.
olayı baleye indirgeyenleri anlamadığım, inanılmaz güzel psikolojik gerilim filmi. derinde hissediyorsunuz travmaları, gelgitleri.
natalie'ye bir kez daha hayran olunası film.

bok atanlar için (bkz: maskeli beşler)
türkiye'de beyaz perdede izleme zevkini bize yaşatmamakta direniyorlar. ne olurdu zamanında girse vizyona?
sonra kimse sinemaya gitmiyor diye yakınmaya kimsenin hakkı yok.
haftalarca etkisinden kurtulmakta zorluk çekilen film. göz kırpmadan izlenen filmler arasında natalie portman yine oyunculuğunu ortaya koymuş.
filmin snl'de jim carrey tarafından yapılan bir parodisi için:
http://www.youtube.com/watch?v=bd7lttA5rVM
yönetmeliğini darren aronofsky nin yaptığı abd yapımı film.

--hafiften spoiler--
kusursuzluğa giden yolda, saflığı ve iyiliği temsil eden "beyaz kuğu"nun, şehveti ve kötülüğü temsil eden "siyah kuğu"ya dönüşme hikayesi...

çok para harcanmasından mütevellit görsel açıdan kesinlikle tatmin edici; renkler, kostümler, çekim açıları, ışık, makyaj... hepsi harika. müzikler şahane olmuş.

natalie portman (nina) herkesin de belirttiği gibi muhteşem. en önemlisi de izlerken onu gerçek bir balerin gibi görüyorsunuz ve hiçbir şekilde üzerinde sakil durmuyor. zaten tip olarak da bu rol için çok uygun. hem saf ve narin (beyaz kuğu) hem kötü ve şehvetli (siyah kuğu); her iki rolün de hakkını vermiş. izledikten sonra anladım ki mila kunis (lily) de çok doğru bir seçim olmuş, şehvetli bir yanı var ve şaşırtıcı ama bunu başarıyla yansıtmış. bunun dışında nedense winona ryder ı görmekten çok büyük bir mutluluk duydum. izlerken keyif aldım, her zaman ki gibi harikaydı.

ancak detayları geçip de filmin bütününe baktığımızda bir şeyler eksik gibi geliyor. kuğu gölü balesi nin sinemaya aktarımında kusur yok, olabilecek en iyi şekilde aktarılmış, oldukça da etkileyici. filmin başındaki o buğulu, sakin hava gelişme kısmında etkisini yitirmeye başlayıp gizemli bir hal alıyor ve bizi bir travmanın ortasına atıyor, en son bölümde ise gerilim doruğa ulaşıyor. buraya kadar her şey iyi. sıkıcı olan, bir şeyler eksikmiş gibi hissettiren "doruktayken baştaki sakinliğe geri dönmek". bence filmin sonunda şaşırmalı, sarsılmalı, dehşete uğramalıydık. ancak dinginlik tercih edilerek izleyici düşünmeye sevk edilmiş.

nihayetinde, kesinlikle izlenmeye değer bir film ancak çığır açacağına ve bir baş yapıt olduğu fikrine katılmıyorum. "black swan" kuğu gölü balesi nden yola çıkılarak yapılmış, kurgusu onunla iç içe geçmiş bir filmdir. dolayısıyla çığır açan da tchaikovsky dir.
--hafiften spoiler--
requem for a dream i ve darren aronofsky yi unutun; "beklentisiz" izleyin. film hakkında söylenen "çok sıkıcı", "inanılmaz kötü" gibi eleştirilere de kulak asmayın; "ön yargısız" izleyin. bu şekilde izlerseniz emin olun keyif alacaksınız.
hakkında çok az entry girilmesini haketmiyecek kadar güzel bir film kendileri. inception dan sonra 2010 un en iyi filmi kanımca. oscar ödüllerinde en iyi kadın oyuncuyu bünyesine katacağına inandığım bir film.
beni çok etkileyen yakın zamanlarda çekilmiş en iyi filmdir. darren aronofsky yine izleyiciyi filmin içine sokmayı başarmıştır. yalnız izleyin yada bekleyin sinemada izleyin diyeceğim filmdir.
--spoiler--
gerçekten kusursuz bir sondu.
--spoiler--
natalie portman'ın kendini aştığı film olmuştur. o nasıl oyunculuktur biri bana anlatsın.
--spoiler--
natalie portman'ın mastürbasyon yapmaya çalıştığı film. yalnız sonu gelmiyor..gelse gişe rekorları kırabilirdi oysaki...
--spoiler--
sinema sitelerinde "siyah negro" olarak çevrilerek saçma yorumları beraberinde getirmiş film. çok güzel bir müzikal hava.
--ağır spoiler--
ulan harbiden orgazm olsaymış gişenin mına kormuş.
--ağır spoiler--
geçen gün izlediğim fakat hiç bir ana fikir çıkaramadığım filmdir. kötü demiyorum ama amaçsız gibi geldi bana.
natalie portman'ın oyunculuğun hakkını verdiği filmdir.