iş bulmak konusunda zorluk çeken meslek gruplarindan biri.
biyolog adaylarına her zaman sorulan sorular arasında yerini alan soru;
-ne okuyorsun evladım
-biyoloji teyze
-biyoloji mi? (o ne ki??!!?) ne olcaksın öğretmen mi?
-hayır teyze biyolog olcam
-yani ??!!?? (anlamsız ifadeyle)
-bioyoğurt pazarlayan insanlardan olcam. (bkz: bi git ya bi git)
meslek alanı cok kısıtlı olan,en kötü ihtimalle laboratuarlarda idrar tahlili yapacak eleman yetistiren bölüm.
aslında iş alanı çok fazla olan bir meslek grubu.yeterki kendine birini seçebilip geliştirebilesin.kıymeti bilinmeyen insanlar
dirimbilimci ya da canlıbilimci. birçok üniversitede hoffmeister'in asırlık deneyleriyle öğretimi yapıldığı sanrısına yol açan bilimle uğraşan kişilerdir.
iş bulamamaları halinde genelde okullarda bioloji öğretmenliği yapan meslek sahibi
eski dava arkadasım turancı gençlik in onder kolu eglence için yazı yazan yeni yazar
insanın kendini çok geliştirdiğinde ve kafasını kullandığında çok güzel işler yapabileceği meslek. biyologlar iş bulamaz diye birşey yok. kaldı ki günümüzde kimse kendi mesleğini doğru düzgün yapamıyor. en azından biyologlar ilaç prospektlerini birebir anlayabiliyorlar. yaşasın biyologlar!!!!!
(bkz: angelina)
genetik , mikrobiyoloji , radyobiyoloji , hidrobiyoloji , zooloji , botanik , sistematik , evolüsyon gibi anabilim dallarını içine alan bilim dalı ve bilimin ta kendisi olan biyoloji bölümü mezunu olanlara verilen isim
(bkz: silentcry)
(bkz: bettlejuice)
(bkz: wunsch)
(bkz: kaçak kelebek)
(bkz: pasifagresif)
(bkz: angelina)
bölümden mezun olduktan sonra b.k incelerken ezberlediğiniz(daha doğrusu ezberlemeye çalıştığınız ve kaldığınız) onca latince kelimelerin "önümde duran bu şeyle ne ilgisi var " diye düşünüp duracağınız meslek.ne omurgalıdır ne omurgazsızz!!!
(bkz: omurgalılar)
(bkz: omurgasızlar)
kendilerine bokolog denmesine çok bozulurlar...
doğru dürüst bilgi sahi olmayanların (bakınız yukarısı) atıp tuttuğu,b.k mok yazdığı dünyanın en önemli mesleklerinden(Türkiye hariç..)olan neyse ben kime ne anlatıyorumki
ayrıca sen kimsinki..
komşu teyzelerin hayatta sadece öğretmen,doktor yada mühendis olabileceğimizi sandığından varlığını anlayamadığı meslek

- :hayırlı olsun evladım ne kazandın?
% :biyoloji teyze
-:heee anladım... ee ne olcan şimdi sen?
% :biyolog
- :tamam da sen ne olcan şimdi ilerde
% :yani hastane,laboratuvar falan ay nasıl anlatsam ki..hmmm hıh buldum kan tahlili falan hani vs vs..(gbi 1 saat açıklama)
- :olsun evladım olsun üzülme sen kısmet napcan
% :???
insana dünyaya bambaşka bir açıdan bakmayı öğreten meslek :

ailecek balık yerken
biyolog: aaaa bunun anal yüzgeci varmış.
anne: benim de topuklu ayakkabım. düzgün ye şu yemeği. ne demek o anal manal???

yolda yürürken
biyolog: karıncalar burada çok olduğuna göre av- avcı ilişkisinden dolayı ve besin zinciri göz önüne alınırsa burada yılan var.
arkadaş: hönk!!!

öğrenci evinde
biyolog: evcil hayvanlarıma bakmalıyım.
ev arkadaşı: ne hayvanı be bizim evde bizden başka hayvan yok ki.
biyolog: allammm ya kızım benim odanın halısında mayt besliyorum ben, ayrıca mutfakta 1 aydır yıkanmayan bulaşıkların üzerindeki bakterileri de unutmamalı. besin kıtlığı başlamıştır. besin stresine girmelerine ramak kalmış olmalı.

piknikte
arkadaş: çimenler ne güzel yemyeşil.
biyolog: trifolium değil mi şu?
arkadaş: efendim???
biyolog: yok birşey...
arkadaş: baksana tüm canlılar baharı müjdeliyor; kuşlar, böcekler, kurbağalar ...
biyolog: kurbağa??? olummm bize bu hafta lazım o , kesicez biz onu yaaa... hani nerde? su kurbağası mı, kara kurbağası mı ? iri mi bari ? bak değilse uğraştırma beni.
arkadaş: ya ne diyorsun sen ya... hay sen seninle pikniğe gelenin...
türkiye'de önemi hala anlaşılamamış ve yeterli desteği göremeyen meslek grubu.

amerika'da ingilizce hocasıyla olan muhabbet;

--spoiler--

hoca: ne okuyorsun?
idaltu: biyoloji.
hoca: gerçekten mi?
idaltu: evet, neden bu kadar şaşırdınız ki?
hoca: tebrik ederim seni, harika bir bölümde okuyorsun
idaltu: bizim orda 10 kişiye sorsan 9'ı bilmez bu mesleği.
hoca: olur mu sizler insanlığa hizmet ediyorsunuz.
idaltu: biz laboratuvarda tahlil yapıyoruz. tabi bu da bir hizmet sayılır.
hoca: !!!

--spoiler--
biyoloji bölümü okuyanların mezun olduklarında aldıkları unvan. çalışma alanı inanılmaz derecede geniş olmasına rağmen iş bulma konusunda hakikaten zorlanır biyologlar (türkiye'de tabii..). ha bi de biyologların idealist olanlarından iseniz hayat zaman zaman cehenneme dönebilir sizin için. alakasız işlerde çalışabilirsiniz bu da sizi acıtır.. bu durum bir çok meslek için geçerli aslında. o zaman biz de ne yapıyoruz yakınmaları bir kenara bırakıp hedefe odaklanıyoruz. yüksek lisans bunun için iyi bir başlangıçtır.
"al eline aslan max çubuğu sıçtığın boku eşele bu bölümde okunan 2 yıla eş bilgiye erişirsin" bu yorumu yapan zihniyetlere maruz meslek grubu.
köyün muhtarı sorar
-oğlum ne okuyorsun sen..
+biyoloji
-ne işe yarıyo o.
+canlıları inceleyen bilim dalı.
-ot böcek anladım.. işin zor ama yavrum senin bak kardeşin iyi bölümü seçmiş..
-?????? (ben böyle eğitim sisteminin....)
sürekli önü tıkanan,özlük hakkları elinden alınan meslek.
mezun olmadan önce dünyaları siz yaratırsınız,
mezun olduktan sonra o dünya başınıza yıkılır orda burda salak saçma işler peşinde koşmaya başlarsınız aç kalmamak adına.her sektör sizi pazarlama departmanında çalıştırır ancak.ne alaka ise.
çevre,tıp,gıda her konuda söz alabilecek kadar güzel bir bölümken, ev kızı/oğlu olup çıkarsınız en sonunda.hastaneye gitseniz 2 yıllıklar ile kıyaslanırsınız,gıdaya gitseniz gıda müh./teknikeri var.çevreye gitseniz e onunda mühendisi var.sonumuz hayır olsun.
kimse kusura bakmasın bu ülke hiç bir zaman gencine sahip çıkmadı.onu hep yeni yetişen bir amele olarak gördü.başka ülkeler genç nüfus ararken harıl harıl,bizde bi çok geç ortalık malı oldu.
mallığımıza da doymayalım.