bugün

en cok düsündügüm sorulardan birisi olaraktan:
sosyal ve fen bilimleri olarak temelde iki kisma ayrilan bilim her zaman universal yani evrensel bilgilerin topluca genel bir basligi olarak tanimlanabilir.
Acaba bu evrensel dedigimiz bilgiler, (matematiksel kurallar,fizik kurallari,kimya kurallari, mekanik kurallari,elektrik yasalari,ekonomi bilgileri vs vs.....) gercekten evrensel midir? yani örnegin bir integral alma kurali, ya da manyetik alan formulu,veya kimyasal bir reaksiyon icin reaksiyon entalpisinin formulü, ya da mekanikteki dönme momenti, ya da l´hospital kurali gibi kurallar evrensel midir acaba? Evrensel ise evren nedir?Sonsuz bir bosluk mu, yoksa belli bir siniri var midir? Inanan bir insan olarak evren (kainat) yaratildi diyoruz; o zaman baska kainatlar da olabiliyor mu, oluyorsa bu kainatlarin kurallari ile su anki yasadigimiz kainatlarin bu bilimsel kurallari ayni mi olmak zorundadir. Yoksa tüm bu bilimsel kurallar ve yasalar sadece bu yasadigimiz kainatin yaratilis özelliklerine göre mi bulunmustur, ve evrensel olarak kabul edilmistir? Mesela + yük - yükü kendine ceker, bu bir birim kuraldir. Sayet + yük - yükü itmis olsaydi nasil olurdu.
Ya da isinin iletiminde sicak cisim soguk cisme isi verir; yani isi akimi sicak cisimden soguk cisme olur, bunun tersi olsaydi,ve ya hic olmasaydi isi iletim formulleri, isi akisi vs nasil hesaplanirdi(aynen difusyonda oldugu gibi).. gibi cogalan sorulara bayilirim diye icimden gecirdim...
(bkz: determinizm)
ahmet erhan şiiri.

Bir kekik kokusu tüter sabahın seherinde
Denizde bir balık kayar, bir yıldız solar gökte
Ve sabah türkü gibi yayılır
Salyangozların izleri uzar toprakta
Otların arasında gider kaybolur
Bir salyangoz kadar olamadım, der şair
Ayak izlerimi tutmayan topraklarda yürüdüm
Unutmasını bilen kadınları sevdim
Trenle geceyarısı geçilen kentleri..
Şimdi bir soru işareti gibi kaldım şu dünyada.
Dokunup yaprakların üstüne düşmüş çiylere
Uzanıp gölgesine bir portakal ağacının
Kulak vererek cırcırböceklerinin sesine
Bu şiiri uyku haliyle yazdım
Akdeniz bir çaydanlık gibi fokurduyordu az ötede
Biraz sonra kalkıp yüzümü yıkarım artık
Sonra bir kitap okurum, ya da çicekleri sularım.
insanın yavrusu çocuk
Koyununki kuzu
Keçinin oğlak
Ceylanın ceren
Atın tay
Devenin daylak

Tilkininki neden tilki
Kurtun neden kurt
Yılanın neden yılan
Hiç düşündünüz mü çocuklar?

Yalvaç URAL'ın çocuk şiiridir.
soran kişiye göre değişecek sorudur.
bir soru ile kalmaz soru soruyu getirir, genelde.
öyle bir yer düşünün ki sınırsız kaynak var, fakat başlangıçta insan yok. o yere 20 yaşlarında bir erkek bir kadın sadece üremek için gelir.

- Yalnız kadınlar hamile kalır.
- Her hamilelik doğumla sonuçlanır ve hiç ikiz doğumu olmaz.
- Her hamilelik 1 sene sürer.
- Anne olan kadın doğum yaptıktan 1 sene sonra kesin tekrar hamile kalır.
- Her kadın 20 yaşına gelmeden hamile kalamaz.
- Her hamilelik ilk önce kız, sonra erkek olacak şekilde sonuçlanır.
- Her insan ancak 60 yaşına kadar yaşar.

yukarıdaki bilgiler ışığında o yerin 1000 sene sonraki nüfusu ne olur?
Acaba başıma bir şey mi geldi?
Yaşayan son iki panda olsanız, nesliniz tükenmemesi adına uğraşan insanlar için sevişir miydiniz?
(bkz: hayır dinozorları mı koparıyosun anlamadım ki)
hayat niye bu kadar kötü. açıklayın sözlük.
insan neden çişini yapmaya üşenir?
ilk insan adem ve de ilk peygamber yine adem (hz.adem) ise eğer..

hz.adem kime peygamberlik etmiştir?
kalite kantite olmayandır.niteliktir yani nicelik değil.türkiyede kalite bir şeyin varlığıdır.var olmak kalite anlamına gelmez,sadece bir istatistisel rakamdır.
1-herkes kendisince haklı ise haksız olan kim ?
görsel
Bu filmin adı neydi...
"kullanmadığın eşyaları letgo'dan öğrencilere ücretsiz olarak verdin mi?"
Üç yıllık arkadaşınız, sevgilinizi sevdiğini söylüyor ne yapardınız?
Sevgili yazarlar bildiğiniz akademik dini kitaplar, yazarlar ve yayınevlerini yazabilir misiniz?

Kelamdan tasavvufa, dinler tarihinden peygamberlerin hayatına her türlü alandan olabilir.

Teşekkür ederim.
(bkz: kefensizler mezarlığı).
kız arkadaşın haklı.
Şimdi hz. isa çarmaha gerildi ve öldü klisenin üstüne her yere haç işareti var bu varsayım ki gerilmedi günümüzde banyoda küvet de duş alırken saç kurutma makinesi küvetin içine düşdü öldü o zamanda klisede falan saç kurutma makinesi mi koyacaklar?
insanın yaradılış amacı.
Beni tatmin eden bir cevap bulamadım açıksacı.
görsel

zeytinyağına hergün ekmek banmak. eved.
iki kız kardeşin anneleri ölür. kızlardan küçük olanı, annesinin cenazesinde o güne kadar görmediği çok yakışıklı bir adam görür ve ilk görüşte aşık olur ve bir süre sonra ablasını çayına zehir karıştırarak öldürür.
onu bu cinayeti işlemeye iten sebep nedir ?