bugün

ülkesini seven insanların akıllarını meşgul eden sorunsal. malumunuz ülkemiz yeni bir saraya kavuşmuştur. hep otmanlı'dan kalma saraylarla övünürken bir anda dünyanın en güzel yapılarından biri yükseldi aoç tepesinde. paspas parlıyor, görünleri şaşkına çeviriyor, türkün gücünü temsil ediyor. bunu gören bazıları da hemen rahatsızlanmaya başladı. yok efendim başı ağrıyormuş, yok efendim bu akşam olmazmış... gidip ahmakça gavura şikayet etmeler falan. bu kadar hazımsızlık yaşayacaklarını bileydik bi dene de onlara yaptırdık. neyse belki bin sene sonra onlar da bu saraya laik olurlar. * rüyada!
O ülke monarşi ile yönetilmediği için batar.
(bkz: açlık sınırı)
(bkz: fakirlik sınırı)
(bkz: işsizlik)

ve akp cenahının anlamayacağı bir ton daha şey.
ben de anlamış değilim..
bu devlet size ne istediniz de vermedi?
ne istediniz mesela?

benim aklıma bir şey gelmiyor..
istemeyi bilsek belki verirdi.
belki de vermezdi..
verir gibi yapıp vermeyedebilirdi. bilemiyorum kafam çok karışık...

haklı sorunsaldır, niye batıyor ki?
sana dağıtsa parayı sen napıcan?
gideceksin karnını doyuracaksın.
açlıktan öl ulan ibine, hakediyorsun..
Tayyip gidince yanında götürmeyeceği saraydır.ancak ne gereği vardı bu kadar harcamaya diye soruyor insan.arap şeyhleri gibi lüks takıntımız mı var yoksa?
zevk almadıkları için diğerlerinde de batıyor da onlar zevk alıyorlar.
cumhuriyet'le yönetilen ülkelerde ''saray'' kavramı olmadığı için olabilir.
ayrıca yapılabilecek en (bkz: ucube) bina inşa edilmiştir.

--spoiler--
dünyanın en güzel yapılarından biri yükseldi aoç tepesinde
--spoiler--

boynundaki çan da dünyanın en güzel çanı olsa gerek, neden başkalarına batıyor ki sorunsalını beraberinde getirir.
batan saray değil israfdır yazıktır binlerce öğretmen işsiz bazıları intihar bile ediyor.işsizlik bitsin isterse bin tane yapsın.
aslında öncelikle içinde oturacak adam oraya layık olmadığı için bize batar. daha sonra ekonomisi bıçak sırtındaki, gelir dengesizliği tavan yapmış bir ülkede halkın vergilerinin şaşaa için çarçur edilmesi ile gereksiz ve kaçak bir yapı yapılması bize batar.

aklı ve vicdanı olana batar yani !