bugün

insanı mahveder, bütün hayatı başına yıkılır travma geçirtir.
Çek çalınabilir, yangında yanabilir falan ama kaybolmaz.
Bir milyonluk çek sahibi olan adam gece koynunda uyur onla.
Nama yazılı ise bir bok olmaz. Ama emre yazılı ise sıkıntı büyük. Acilen iptal davası açıp ödeme yasağı koydurmak gerekir.
güzide şirketimizde geçen sene yaşanmış hadisedir. tam 2 milyon liralık bağlantı çekini kaybedip 2 hafta sonra buldu muhasebemiz. dehşetengiz şeyler bunlar. şaşırdık mı? yoo.
dübeş attım yek geldi.
bugün kızlar tek geldi.
bir güzele razıydım.
bir milyonluk çek geldi.

şarkısı aklıma geldi.
Sorun değildir. O çek sahibini ararsın çeki iptal ettirirsin yerine yenisini alırsın. O işler sandığın gibi olmuyor canım.

Az ticaret öğrenin.

Not: yenisini almakta biraz geciksende işin çözülür. Merak etme.
sırasıyla keşideciye, bankaya ve savcılığa bildirilir. çek mümkünse dilekçe yoluyla değil ise dava yoluyla iptal ettilir ve vadesi mecburen beklenir. müşteriniz ile aranız çok iyi ise belki takviye bir çek verir size yerine ama yine de kaybolan çeki cariden düşmez. vadesi geldiğinde çek cariden düşülür ve havale ya da yeni bir kısa vadeli evrak ile ödeme çözüme kavuşturulur.

fakat keşideci veya aradaki cirantalardan biri niyeti bozuk bir esnafsa ( ki ülkemizde bolca bulunur) süreç ciddi manada uzayabilir. çünkü çek iptali çekin kendisi kadar ödeme mecburiyeti sağlayan bir durum değildir.

uzun lafın kısası çeki götün gibi koru yani. öyle ağzın açık gezme.
Nerde kaybolmuş söyleyin arayıp bulalım.
Ancak benim gibi saf salakların başarabileceği bir olay olduğunu düşünüyorum. Başımıza böyle müsibet gelmesin diye çek senep sepet işleriyle alakasız bir hayat sürüyoruz..
çekinin gelini yaparlar adamı...
Çeki yazanın insafına kalırsınız.
Şanssız bir insan olduğumu bir kez daha hayat yüzüme vurur kesinlikle.
Çek iptal edilebiliyor bildiğim kadarı ile. Kaybolması sorun değil.