bugün

işaret parmağı ve serçe parmağın yere paralel olarak uzatılması ve akabinde orta parmak ile yüzük parmağının baş parmak ile elin ortasında bir yerde birleştirilmesi sonucu yapılan harekettir.

ek: huleyynnn!! ben 'bir hareket olarak kurt' anlamışım, ona göre entry girmişim. bi allahın kulu da uyarmıyor da, eksi veriyo. tu kaka size.
kaynaklar takip edildiğinde, bu topraklarda uzun zamandır kullanılan bir hakaret şeklidir.

örneklersek;
kürt gibi yürümek, kürt gibi konuşmak, kürt gibi yemek, kürt gibi alışveriş yapmak vs (çok uzar); bir nevi "kürt" pek kötüdür batı da. doğuda da aynı şekildedir; gene örneklersek, "kürtten evliya, koyma avluya" bir diyarbakır deyişidir.

misal kürtle takılan kadınlara "kürt kapatması" denir ve bir kürtle beraber olan kadın için çok iyi düşünülmez. ya da kürt bir kadınla evlenen erkeğin çocuklarına "soy bozumu" denir. terlediğinde veya bir şekilde koktuğunda "kürt gibi kokmuşsun" veya oyun oynarken kirlenince "kürt çocuğuna benzemişin" lafzını her türk küçükken bir defa birilerinden duymuştur mutlak.

iç anadolu ve güney marmara halk kültürlerinde; ayı-köpek gibi hayvanların bodozluklarıyla eşleştirilen kürtlüğün, trakya ve balkan tarafına gidildikçe "homoseksüellik" ve "aptallık" ile ilişkilendirildiği görülmektedir. karadeniz ve doğu anadoluda kesinlikle muhatap olunmaması gereken insan manasında kullanılır. güneyde ve ege de ise yalancı, dolandırıcı ve sapık anlamlarında kullanılır.

bundan çok değil 10 sene evvel; batıya gelen kürtler kendi aralarında da, "kürt" lafını hakaret olarak kullanırlardı. hala daha küçük çocukların kendi aralarında konuşmalarına bakarsanız, "sen ne anlaren kürt" derler.
ayıp iştir. ülkemizde çok görülür. kara köpeklere "arap" diyen bir millet "kürt" kelimesini de hakaret olarak kullanır. *
bir de bazı sarkık bıyık abilerimizin sinirlendiğinde ''diyarbakırlı mısın lan sen?!'' tarzı çağrışım yapan hakaretleri de mevcuttur. bu sıralama kürt olmak, diyarbakırlı olmak, onların doğduğu yerde doğmamak suçları şeklindedir. mesela dini bütün olmak için konyalı, memleket aşığı olmak için yozgatlı, vatan haini olmak için güneydoğulu olmak yeterlidir.

ah şu kafatasında saman taşımak da bir yasaklansa..
egemen söylemin gündelik dilede yerleşmesi ile ortaya cıkan ahlaksızlık örneği durumdur.
bu söylemin halk ve devlet tarafından nasıl kanıksandığını anlamak için iki kitap önemli nitelik taşımaktadır:

(bkz: devlet söyleminde kürt sorunu) *
türk basınında kürtler *
çok yaygın şekilde kullanılmayan bir hakarettir. gerçekten insan olmayı başarabilmiş hiçbir varlık bir ırk hakkında böyle bir genelleme yapmaz zaten. o yüzden çok dikkate alınmaması gereken bir durumdur. ülkemizde belli bir azınlık tarafından kullanılmakta ya da sözlük ortamında dile getirilmektedir. buradaki azınlık anlamı bu kişilerin etnik kökeni, inanışı veya fiziksel görünüşü kapsamıyor, yalnızca onların ilkelliğini temsil eden düşüncelerini barındırıyor.
"kurt", bir hayvan olduğundan; söylenme nedenine göre hakaret olarak algılanabilir...

örneklemek gerekirse;
kurt gibi açım : burada hakaret unsuru yoktur...
kurt gibi kokuyor: bu tümce, (kurdun kokusuna göre) hakaret unsuru taşıyabilir...

öyle başlığa böyle entry!

yahu ne zorunuz var, kurtlarla, turklarla! lafa geldi mi, "yok işte, cumhurbaşkanının anasını karıştırmayın, bunlar ayrımcılık kokan hareketler" dersiniz; ardından da "kurtsun, turkum, ermeni" muhabbeti yaparsın.

açın türkiye'nin önünü, ilerleyin!
aynı apartmanda, komşuluk ilişkileri içindeyken birbirine gidip gelen ev hanımlarının dahi dedikodu maksadıyla "anam evi ne kadar da pis, kürt değil mi" cümleleriyle kişinin kürtlüğü ile alakalı olmayan bir meseleyi dahi kişinin kürt olmasına bağlayan insanların olduğu bir ülkede, esefle kınamaktan başka bir şey yapamadığımız bir gerçek. o evlerde büyüyen çocukların ilerde nasıl bireyler olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.
kahretsin! okuduğum sınıfta bile "kürt"ü bu amaçla kullanan 5 kişi, böyle düşünen en az 10 kişi vardır; mevcuda oranlarsak yüzde elli yapıyor! bir insan, bu kadar basit olabilir mi? empati, anlayış yoksunluğu bu kadar işleyebilir mi bir insanın ruhuna? tamam kürt'ler çok iyi bir millet değil; ama türk, ingiliz, alman her millette şerefsiz diyebileceğimiz kişilerden var.

durumu biraz farklı açıdan inceleyelim. türkiye devleti sınırları itibari ile türk milletine aittir! bir insan topluluğu ne hakla dünyaya ait bir parçayı sahiplenebilir ki? milliyetçilik! madem böyle bir ideoloji var diyorsun. kürtlerin de kendi vatanlarının olması gerekmez mi? nasıl hor görürsün onları? sen değil miydin "ya istiklâl ya ölüm!" diyen? türklerin anavatanı şurasıdır, türkler buradan gelmiştir vs. geç bunları; herkes bi yerlerden geldi. kimse şurada şu kadar zamandır bulunuyor diye oraya sahip olma hakkına kavuşmaz. ne yapalım günümüz şartları el vermiyor diye, kürtler ellerine bombalar, füzeler alıp kendi vatanlarına kurma çabasına girmiyorlar diye, siyasi veyahut bölücü örgüt denemeleri ile vatanlarına kavuşmayı arzularken ve çoğu bunlardan habersiz fakir halkı her şeyden bıkkın bir şekilde çocuklarını doğururken ve çocukları daha 8 yaşına gelmişken hayattan bıkarken, bir sığınak olarak nefret'i görmeyi aynı toprakta yaşadığı "türk" kardeşlerinden(!) öğrenirken tüm bu olanları nasıl garipseyebilirsiniz ki?

lanet olsun! türk olduğum için utanıyorum, bu milliyetçilik ideolojisinden, dünyayı bu kadar sevmenizden, vatan vatan diye çıldırmanızdan, din uğruna vücudunuzu binbir parçaya ayıracak bombaları üstünüze geçirip boş gözlerle yürüyen bir kısım sizden, insan olmaktan bile...belki bu milliyetçilik değil faşizanlık; olsun! faşizanlık, milliyetçilikten evrimleşmedi mi sonuçta!

her seferinde, sınıftaki o çocuk, birisine kızıp ona bir ağız dolusu, sert bir vurguyla her "kürt" deyişinde yumruğumu burnunun ortasına yapıştırasım geliyor, "nasıl bu kadar gerizekalı olabiliyorsun?" diye..

oysa, otobüste, sokakta, kürtleri her gördüğümde; onlara sataşmamak, yanlışlıkla çarpmamak için duran insanları da görüyorum. eğer ceplerinde sustalı, vücutlarında vicdan yerine nefret taşıyorlarsa bunun sebebi için insanlık kavramını benimseyememiş ve benimsediği hâlde duyarsız olan bir toplum olarak tüm dünya halkını suçlamalıyız. zira, sadece kürtler miydi dışlanan? amerika'da zenciler, almanya'da yahudiler ve acı çeken tüm insan toplulukları bir başkalaşım geçirmişti. bunu iyi yönde, kötü yönde diye düşünemeyiz. eğer ben bunları yazıyorsam, kendimden dahi utanmam gerekir. aslında her şey normal olmalıydı, ama değil; ben bunları yazmamalıydım ama taştım artık.

gerçekler, gerçekler, gerçekler...herkes işine geleni kendine gerçek beller!
ırkçılığa ırkların antipatikliği sevkeder . kişisel bi önermedir .
kürt olduğu için aşık olduğu kız tarafından reddedilen erkek. (bkz: ben yaşadım zamanında)
(bkz: trafikte sinirlenip kürt müsün lan sen demek)
kürtleri zorla çığrında çıkartıyo bizim millet, aslında hepimizin milleti en ufacık bir olayda hemen kürtmüsün ulan sen yok efendim kürtkerle arkadaş olunmaz, evlenilmez, çok yanlış buluyorum insanın bukadar üzerine gidilmezki kim olsa isyan eder, kim olsa aynı tepkileri verir.herkezi aynı kefeye koymak yanlış bizim millet çokmu doğru ne geldiyse bu milletin başına bizim milletin başındakiler yüzünden geldi o olaylardan bile kürtleri sorumlu tutuyorlar neyse çok uzun bu konun...
ülke genelinde kullanımı çok yaygındır.

günlük hayattan bir kaç örnek:

(bkz: kürde dönmüşsün)
(bkz: kürtlük yapma)
(bkz: kürt müsün aq)
(bkz: vay kürt vay)
araplara göre;

(bkz: ananı türk televizyonunda görmüşler) bunu duymaktan mutlu musunuz? hiç zannetmiyorum. o zaman kürt kelimesini de hakaret içeren bir cümlede kullanmazsınız.
türkiye cumhuriyeti'nde kendine türk diyenlerin büyük bir çoğunluğu dedesinin dedesini tanımamaktadır.bu sebeble kendlerinin etnik olarak türk olduğunu kanıtlayacak bir kanıtlarıda yoktur. biralman kendine alman diyebilir sebebi onlar göçebe değillerdir. bir kürt de kendine kürt diyeblilir sebebi onlar da göçebe değillerdir. ama özel olarak türkiye cumhuriyeti'nde yaşayan ve kendini etnik olarak türk tanımlayanlar aslı itibariyle türk olduklarını ispatlayamazlar. ancak türkiye'De türklük kavramı bir ulusal kimlik kavramına bürünmüştür çünkü ırksal olarak bireylerin bir dayanağı bulunamamaktadır. herhangibir kürt kendine türk der ise türk olur. herhangibir arabta kendine türk dese türk olur (özel olarak türkiye cumhuriyeti'nde). özü itibariyla ırksal olarak safkan diyebileceğimiz türkler orta asyada yaşarlar ve kendileri çekik gözlüdür. türkiye cumhuriyeti'nde çekik gözlü bireylerin bulunmaması türkiye cumhuriyeti'nde safkan türk bulunmadığını gösterir. bu sebeble şunu söylemek istiyorum ulusalcılık yapanlara laf yok ancak türkiye cumhuriyeti'nde kendini türk olarak nitelendirip etnik milliyetçilik yapanlar ırk olarak türk familyasına ait değillerdir.

acı ama gerçek...
kullananları gördükçe ülkemden soğumama neden olan alçakça hitap şekli. ben türk'üm ama ırkçı değilim. ayrıca ırkçı deyip geçmekle de olmaz, bunu kullananlar şerefsizdir, yatacak yerleri yoktur.
büyük türkçü ve türk milliyetçisi ziya gökalp'in anladığıdır.
kendisine kürt diyenlere sövdüğüne göre öyle olmalırdı.
ulu türkçü bu düşüncesinde yalnız değildir olmamalıdır.
ayrıca anadoluda kürtleri kötüleyen birtakım deyişlerde mevcuttur.
(bkz: küfür olmayan ama küfür etkisi yaratan sözler)
(bkz: kavga çıkaracak sözler)
faşist işidir.

yapmayın, ayıptır.
alınacak bir şey yoksa alınılmamalıdır. itin kopuğun demesiyle ne nefret söylemi altına girer bu ne de faşizm ıvır zıvırın. aslında girer, ota boka faşizm denildiği için buna da denilebilir.

siz de "hey türk" falan deyin. türk alınmayacaktır. neden? ve sokağa çıkıp "adam türk ya" ve "adam kürt ya" cümlelerini deneyin. alacağınız tepki açıktır. ne de olsa aklın yolu birdir.

(bkz: aklın yolu bir)
ulan kürt müsün be şeklinde versiyonları vardır.
edepsizlik göstergesidir. insanların etnik kökeniyle alay etmek ahlaki düşkünlük göstergeleri arasındadır.
birkaç çeşittirler.
(bkz: allahın kürdü)
(bkz: lan kürt)
(bkz: kürt müsün lan sen)
kavgada söylenmez ağır tahrik sebebidir, bu küfürün edildiği kişi kürt değilse sinirden kendini siker, o derece ağır öyle böyle değil.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar