bugün

1950 kars doğumlu araştırmacı, yazar. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü öğrencisi iken okuldan ayrılarak lübnan'da bulunan filistin kurtuluş örgütü kamplarına katılmış, israil askerlerinin operasyonuyla yaralı olarak ele geçirilerek tutuklanmıştır. 7 yıl boyunca israil'de tutuklu kalan bulut, 1980'den sonra türkiye'ye dönmüştür.

gazete ve dergi haberlerinden derlediği kitaplarıyla tanınan faik bulut, islami ve tarihi gerçeklerle örtüşmeyen ali'siz alevilik kitabındaki şu sözleriyle başta aleviler olmak üzere pek çok kesimden tepki toplamıştı: "hz. ali kafirlerin kafasını kesiyordu. halbuki o kesilen kafalar bugünkü alevilerin ata dedeleriydi. aleviliği Hz. Ali'ye bağladığınız oranda şiddeti de kabul edersiniz. sünnilerin Alevilere yaptıklarını yapacaklarına, yani keseceklerine inanıyorum." pkk'yı da bir terör örgütü olarak görmediğini söyleyen bulut, eylemlerinin demokratik halklar mücadelesi olduğunu iddia etmektedir. *
pkk, öcalan ve dehap * üçgeninde iç açılar toplamının neticesinde ortaya çıkan sonuç.
(bkz: ordu ve din)
bu gece 32 güne konul olmuş kürt kökenli gazetecidir.
alisiz alevilik isimli guzel bir kitabi vardir. fkonun gerilla kamplarina katilmis, uzun yillar orta dogu'nun cesitli ulkelerindeki cezaevlerinde kalmistir. diger guzel bir kitabi da ordu ve dindir. abdulhamid'den bu yana ordu ile dinin iliskilerini belgeleriyle ortaya koymustur.
derin solun derin adamıdır. yıllar önce fkö kamplarında eğitim görüp israil'e karşı savaştığı belirtiliyor. ancak pkk destekçisi olması göz önüne alındığında bu savaşlarda israil adına istihbarat toplamadığını kim bilebilir?
haberturk'te tayyip erdoğan'ın kürtleri dini öğelerle birleştirme( cami ayırmak gibi şeylerin yanlışlığını vurugulayarak itham etme) söylemlerini;
- bu yapılmamalı. yapılırsa o zaman da biz de deriz ki, kürtler de der ki 'biz sizden daha iyi müslümanız, sizden daha önce müslüman olduk falan filan, olmaz, demokrasi zemininde karşılıklı müzakere olmalı.

diyerek eleştirmiştir.

(bkz: kürtlerin türklerden önce müslüman olmuş olması)
öteki gündem programında haşhaşileri konuşuyorlardı..

adamın tek penceresi, tek gözlüğü var.. o gözlükle orta çağa bakıyor, o gözlükle dine bakıyor, o gözlükle iktisada bakıyor..
katkısız oç.