bugün

özellikle programlama alaniyla ilgilenen kişiler (bkz: coder) bu grubun en gözde üyeleridirler. genellikle bu kişiler kendilerini fazla kaptirip zaman içerisinde asosyal olmaya başlamışlardır. (bkz: birşeyler kodlayabilmenin dayanilmaz mutlulugu)
(bkz: arkadaşlar arasında lakabınızın vampire çıkması sorunsalı)* *

eğer bu kişiler irc gibi alanlarda da aktifseler (bkz: benim gibi) genellikle internet üzerinden çok arkadaşları olacaktır ve bu arkadaşları bilgisayar manyağı olan bünyeyi gündüzleri çok rahatsız edeceklerinden dolayi dikkatle yapmasi gereken işlerini geceye sarkıtacaklardır. tabikide kodlamaya/tasarıma vb. herhangi birşeye başladıktan sonra ise bari yapmışken şunu da ekleyim , bunu da yapayim , kıl yapayim tüy yapayim derken sabahı edeceklerdir. "bu saatten sonra artik uyumamin anlami yok, nasilsa saat 09:00 oldu , bu gece erken yatarim" vb. türde tesellilerle kendilerini avutup güne kaldiklari yerden devam edeceklerdir.
bazen uykunun dayanilmaz guzelligine de yenik dusulen durumlar olabilir fakat zaman ilerledikce , günler birbirini kovaladikca bilgisayar manyağı bünye kendisini kodlayarak ideal uyku saatini belirler.-ki bu 2 gün için 4-6 saat idealdir. (bkz: manyak)-

tabikide bu uykusuzluğun coder bünyeye olan büyük etkisini de unutmamak gerekir. uykusuz olmasindan dolayi işlerini daha uzun sürelerde yaparlar. normalde 1 saatte bitirdikleri iş yorgunluktan, uykusuzluktan dolayi 1,5 saate , hatta 2 saate sarkabilmektedir. (bkz: kendimden biliyorum)
uzun süre uyumadiklarinda(2-3 gün gibi) son derece sinirli olabilirler. (bkz: yapma gülüm etme gülüm)
bu kişileri anlayışla karşılamak gerekir efendim. üzerine fazla gitmemeli , "ne halin varsa gör ulan" diyip kenara çekilmelisiniz.

gelelim bilgisayar manyağı kişinin en önemli ihtiyaçlarına,(temel ihtiyaclar harici 2 günde 1 bilgisayar başından kalktigi baz alinmi$tir)
- kendisini minimum 3 gün idare edebilecek kadar sigara stoğu
- ortalama 6 kutu kırmızı tuborg-biz ona arkada$lar arasinda muhte$em içecek sıvısı diyoruz-.(ki$i bünyesine göre alkol ihtiyaci değiştirilebilir, ben buraya 8 yazdim fakat bu kesin rakam degildir, bünyenize göre ayarinizi yapiniz.)
- bol miktarda çerez, cips , ıvır zıvır türü yiyecek.(bilgisayar ba$ından kalkmak zaman kaybidir, bir $ekilde atı$tırarak sigara alti yapmalisiniz)
- iyi bir ev arkada$ı - sigaranizin bittiği, acil ihtiyacinizin olduğu durumlarda yardiminiza yeti$mesi için.
- çöp tenekesi (kül tablasini bo$altmak-ki kül tablasinda sigaranizi söndürecek yer bulamadiginizda önemini daha rahat kavrarsiniz-, bo$ bira $i$elerini içerisine aktarmak , çerez artiklarini ve çikolata çöpleri gibi gereksiz $eyleri içerisine atmaniz acisindan)

bir de boş beleş işlerle ilgilenen bilgisayar manyaklari vardir efendim, buna en guzel ornek olarak da online oyunlara merak saran kişiler verilebilir. bu kişilerden bazıları o kadar salaktır ki oyunu oynayabilmek için para da ödemektedirler.
(bkz: knight online)
(bkz: koxp)
(bkz: bana bunlarla gelmeyin)