bugün

sosyal olmayan. toplum içine gir(e)meyen, insanlarla iletişim kur(a)mayan kişiler için söylenir.
insan ilişkileri normal insanlara göre kötü olan.ortamlara girmek istemeyen yada ortamda mecburiyetten bulunuyorsa konuşmamayı tercih eden tiplerdir.Bu insanların topluma kazandırılması gerekmektedir,onları ellerinden tutup kaldırmalıyızdır.
tarih,coğrafya,felsefe gibi derslere karşı olan öğrencilerin bulunduğu ruh hali..
toplum dışına itilmiş ya da kendini toplum dışına itmiş, içe kapanık kişilerin, kendi oluşturdukları dünyada yaşaması hali.
kendini gün boyu sözlüğe adamış kişilere verilen isim.
harbi hackerlar için kullanılan betimleme.
akşamları ve haftasonlarını gezmekle değil, bilgisayar başında geçiren, arkadaşlarıyla dolaşmak istemeyen kendisini eve hapseden ve hiçbirşeye yapmayan kişilerin genel tanımıdır.
(bkz: ben) * *
(bkz: asosyal yazar)
konuşma değmeyecek kişilerin bulunduğu ortamda büründüğüm kişilik
dışarı çıkmak için niyetleri olmayan, zaman geçtikçe içeride olmanın da sıkacağı * kişilerdir.
bir kutlu esendemir programı.
antisosyallerle sıklıkla karıştırılan insan grubudur. halbuki asosyaller sadece kendilerine zarar verirken , antisosyaller her an sözünüze tekme ve tokatla karşılık verebilir.
ancak belirtmek isterimki ; insan davranışları gözlelenecek olursa , asosyal olmak da antisosyal olmak da yadırganacak davranışlar değildir. insanlar tahammül sınırlarını fazlasıyla zorlamakta , bazen kişiyi içe kapanmak ile agresyonu özgür bırakmak arasında tercih yapmaya iter.
yeni bir yazar.

(bkz: hoş geldiniz)
yeni gelmiş nesildaş ve de arkadaş. siyasi bilgilleriyle *herkesin ağzını bir karış açık bırakır. ayrıcana müftela birliğinin kurucu üyesi *.
insanlarla paylaştıkça yalnızlığının farkına varan insan. halbuki mutludur o kendi küçük dünyasında. insanlara da ihtiyacı yoktur, zaten hepsi satılıktır onların. ama neymiş, insanlarla paylaşmalıymış ancak o zaman eskisi gibi ruh sağlığı yerinde olan bir insan olurmuş. hadi ordan sen de!
insanlardan ve dış dünyadan bağımsız, yaşamını bir kapalı sistem düzeninde devam ettiren insandır.
bu kapalı düzende, gün içinde yapılan şey, temel ihtiyaçlarını giderme ve kişinin günlük hayatını devam ettirmek için rutin olarak en fazla üç farklı işi devam ettirmesidir.
bu rutin işler, bir öğrenci için okula gitme-arkadaşlarla takılma-evde takılma; bir çalışan işin işe gitme-bilgisayarda takılma-evde takılma şeklinde olabilir. burada kişiyi asosyal yapan durum, kişinin bu üç düzene kendini fazla kaptırarak, diğer alternatiflere kendini kapatmasıdır.
çözüm için, inat ederek, bezginliğini bastırarak, kişinin kendisini dışarıya bir yerlere atması veya farklı uğraşlara zıplamasıdır.
iş, güç, koşuşturma derken farkına bile varmadan sosyalliği sıfıra indiren, sonunda da ısrarla "ben böyle mutluyum" diyen kişidir.
hayatının kendi hariç her şeye adayan insandır.
çözülemeyen bir lanete verilen addır.
uludagsözlükte bolca bulunan insan modeli. konu hakkında pek yazmasalar da hepimiz az çok kendimizi biliyoruz.
sosyal hayatı olmayandır. ne güzel tanım.

belki de 'itiraf'lı bir başlığa yazılmalıydı bunlar ama asosyal olduğum için sol framede gözükmeyen başlıkları aratmaktan çekiniyorum. sadece görünen başlıklara yazabiliyorum. evet.

öncelikle çirkinim.
sorunun önemli kaynaklarından biri bu ama tek sebep değil. insan içinde davranış sergileyecebilecek sosyal zekaya da sahip değilim.
yazarken bir kaç cümle kurabilecek bir yeteneğim olsa da iş konuşmaya geldiğinde 'ter basar yüreğimin ayazını'.
bu yüzden şiir severim, sırf şu tespiti kendi üzerimde yapabilmek adına yani.

espri kabiliyetim yerlerde sürünmektedir. kendimin bile gülmediği espriler yapabiliyorum en fazla ki bu durumda insanların gözündeki 'sense of humour' düzeyimin sıfırın altında olduğu gözlenebilecektir.

sanatsal, kültürel faaliyetlerden anlamam. starbaksa hiç gitmedim mesela kıh kıh. jölem ve parfümüm de yok. kızlarla hoşaf muhabbeti de yapamam.

insanların "vay be" diyeceği bir işim yok, annelerin "kızım sakın kaçırma bu çocuğu" diyecekleri bir işimse hiç yok.

ben de sözlük yazarı olmaya karar verdim ne yapayım .

benim gibi asosyal, bsosyal ahahaha, insanlar varsa mesaj kutuma aşk dolu bir mesaj attıkları taktirde bende gönlü olduklarını anlamakta zorlanmam.

bekarım.
--spoiler--
tanım: Sosyal olmayan insan davranışları sergileyen bireye verilen ad.
Psikolojik hastalık olarak değerlendirilebilir. Kalabalık ortamlarda bulunmayı sevmeyen kişidir. Kimsenin olmadığı sakin yerler bu tip insanlar için her zaman ilgi çekicidir. Kalabalık ortamlarda genelde saklanma isteği içindedirler.
--spoiler--

günümüzde asosyallik kavramının çok değişmiş olduğunu gözlemlemiş bulunmaktayım.

misal;

az ve öz arkadaş sahip, her ortamda bulunmak istemeyen, evinde daha mutlu olan, geleceğine odaklanmış, aşk meşk gibi taraklarda bezi olmayan insanlarada asosyal deniyormuş.. bu demek değil ki birey kalabalık ortam sevmiyor veya insanlardan kaçıyor.. aksine; kendi statüsündeki kişilerle muhattab olmaktan hoşlanıyor ve kendine vakit ayırmayı seviyor olabilir..

orospuluk/piçlik yapmayan, her gün sokaklarda sürtmeyen insalara 'asosyal' denmesi kadar saçma bir mantık yoktur.. bu kişinin tamamen kendi özgür iradesi ve tercihidir.. ve bu doğrultuda hareket ediyordur.. kendi oluşturduğu sosyal hayatı ona yetiyor olabilir.. etiketlemek kimseye düşmez ne yazık ki..

günümüz gençliği, kavramları kafasında oturtamamış..

' nereye gidiyor bu gençlik? ' diye sormaktan kendimi alamıyorum.. ama ben biliyorum bu haylazların vericeği yanıtı; ' bizim eve! ' ..
dışarı çıkıp, arkadaşlarla gezip tozup, sinemaya gitmekle sosyal olunamayacağı gibi, evden adam akıllı dışarı çıkmamakla da asosyal olunmaz. asosyal olmak, bir olay hakkında hiçbir fikre sahip ol(a)mamak, o olayı sosyal açıdan analiz edememektir. örneğin bir kişinin sanatla ilgilenmemesi onu asosyal yapmaz; ama sanat konuşulunca en azından 'sanat' kavramı hakkında düşünemiyorsa bir kişi, işte o kişi asosyaldir.
her yerde görülebilen salak insan manzaralarının olmaya ittiği durumdur. uzaklaşıp kafa dinlemek, görüşmek istediği insanlarla ev gibi özel ortamlarda görüşmek, bu tip insanlara tahammulü olmayanlar için ideal durumdur.
kaybetmemek adına fazlasıyla kastığım ünvan.