bugün

kendini hayli beğenmiş,ama bu konuda hayli haklı,
üniversite mezunu olmamasına rağmen pek çok üniversitede ders veren ve buna devam eden,
türkiyenin belkide ilk halkla ilişkiler uzmanı,
haldun dormenin eski karısı,ayşe armanın kaynanası:),arif mardinin kardeşi.
imaj Halkla ilişkiler şirketinin sahibesi. Kurtlar Vadisi Irak filminin iletişim çalışmaları kendisi tarafından yapılmıştır.
türkiye'nin profesyonel anlamda halkla ilişkiler şirketini ilk olarak bu zat alaeddin asna ile birlikte kurmuştur.beşuş yüzüyle ve mimikleriyle insanlara hitap etmesini gerçekten iyi bilen sıcakkanlı bir insan.
babası önemli teşkilat ı mahsusacılardandır. mardin ailesine mensuptur. şerif mardin de bu ailedendir.
halkla ilişkilerin duayenlerinden sayılan ve amerika halkla ilişkiler derneği tarafından "yaşam boyu başarı" ödülü almış olan kişi.
istanbul Amerikan Koleji'nden ( 1946) mezun olduktan sonra gazeteci olarak iş hayatına başlayan Betûl Mardin 1965'ten itibaren program uzmanı olarak TRT'de iletişim alanında çalışmalarını sürdürdü.

O yıllarda Türkiye televizyon yayıncılığına geçmeye hazırlanıyordu. Betûl Mardin de BBC'de televizyon kursuna katıldı. 31 Ocak 1968'te yayın hayatına başlayan televizyonda drama bölümünü kurdu, yöneticiliğini yaptı. Aynı yılın sonunda, adıyla birlikte anılacak bir mesleğe adım attı. Halkla ilişkiler...

Bu alanı Türkiye'de geliştirmek ve uzmanlaşmak amacıyla çok sayıda çalışma yaptı. Halkla ilişkiler Derneği IPRA'ya üye olup aktif görev yaptı. Uzun yıllar sonra 1995'de IPRA'ya başkan seçildi. 1997'de ustad anlamına gelen Member Emeritus ünvanını kazandı. Çeşitli üniversitelerde eğitimci olarak görev yaptı. I.M.A.G.E. Halkla ilişkiler şirketlerinin başkanı olarak mesleği ile ilgili tüm düşüncelerini hayata aktarmaya başladı.

1998 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından iletişim konusunda Fahri Doktor ilan edilmesinin yanı sıra bir çok ulusal ve uluslararası ödül alan Mardin, son olarak da Amerikan Halkla ilişkiler Derneği'nin (PRSA) Halkla ilişkiler Yaşamboyu Başarı 2005' Atlas ödülünü almaya hal kazandı. * (bkz: http://www.turkmucit.tv)
türkiye'nin ilk pr cılarından biri olan betül mardin, "mardinizade"lerin kızıdır.
tam bir iletişimcidir. konuşması, düşünce tarzı ve insanlara yaklaşımı... her şeyiyle iletişimci.
anılarını anlatırken hayran bırakıyor insanı. "create an image" * hala iş hayatımın ana felsefesi, bu üç sözcüğün etrafında dönüyor tüm halkla ilişkiler. keşke daha çok dinleme fırsatı bulmuş olsam diyorum, "çok yaşlandı" diyenlere de inanmak zor oluyor betül mardin imzalı işleri gördükçe.
dünyanın en enerjik kadınlarından biridir.
halkla ilişkiler gurusu bir kadın diyorlar. tanımam etmem, ama iki kocasından da boşandığına göre ikili ilişkileri zayıf kendisinin, buradan bu sonucu mu çıkarıyoruz, evet mantıklı bence.
hocamızın bir anısını paylaşmak isteği uyandırmış başlıktır.

bir dönem yaklaşık 250 kişi tarafından alınan dersinde yerler dahi doluyken bir öğrencinin uyuması betül hocanın dikkatini çeker. bu hadise bir kaç hafta böyle sürer. hoca sonunda dayanamayıp bir gün dersi yarıda keser ve çoğun yanına gider, omuzuna dokunup uyandırır. tabi uyanan öğrenci karşısında hocayı görünce şaşırır ve afallar.
betül mardin sorar:
"kaç haftadır dikkatimi çekiyorsun, her hafta derse girmene rağmen uyukluyorsun neden? "
öğrenci cevap verir:
"hocam yanımda gördüğünüz şu kız benim kız arkadaşım olur. es kaza biri laf atmasın diye her hafta onunla derse girerim, yapıcak bi şey olmadığı için de uyurum" der ve bir daha da derse gelmez.
1995 yılında uluslararası halkla ilişkiler derneği' nin (ıpra) başkanlığına kadar yükselen ve bu göreviyle de ıpra' nın ilk türk - müslüman kadın başkanı olan halkla ilişkiler üstadı. yalan değil. o bir üstad. dünyada sayılı kişide olan ve kendisine uluslararası halkla ilişkiler derneği tarafından verilen 'member emeritus' unvanı ile halkla ilişkilerde bir üstad olduğunu kanıtlamıştır.
(bkz: betul mardin)
okan bayülgen'in senin hikayen programına konuk olduğunda izlediğim mardin ailesinin güzide fertlerinden biri. bir gününü anlatmıştı programda, bu yaşta bu enerji hayret etmiştim, sanıyorum, hayatımda görebileceğim en çalışkan insan kendisidir.
imaj halkla ilişkiler şirketinin isminden de anlaşılacağı üzere imaj kelimesini iş hayatı boyunca kullanmış ve taşımış yüce insandır. zira elindeki bastonu, saçlarının devamlı topuz olması ve boynuna her daim taktığı fuları buna verilebilecek en güzel örnektir.
hayran olunası ender şahsiyetlerden biridir kendisi. halkla ilişkiler konusundaki çalışmaları ve kariyeri takdire şayandır vesselam.
kendisinin öğütleri vardır bizlere.

1. Her sabah spor yapacaksın. Günaşırı filan değil evladım. Her sabah.
2. Hep çalışacaksın. Üreteceksin. Beynin meşgul olacak, hep koşturman gereken işler olacak.
3. Günceli takip edeceksin. Haber izle, dergi, kitap, gazete oku. Gündemi yakala. Her konuda kendini update et. Yeni çıkan kitapları da bil, yeni açılan lokantaları da, bu sene moda olan renkleri de.
4. Evlilik ise şart değil, kafanı takma. Gerekli de değil. Hatta şöyle söyleyeyim: One problem less! (Bir problem eksik!)
5. Çocuk meselesine gelince... Ha işte, burada akan sular duruyor. Yapabiliyorsan yap. Birini bu kadar çok sevmek, onun sorumluluğunu taşımak sadece onu değil, seni de mutlu eder. Doğurmayacaksan, evlat edin. O zaman da senin çocuğun değişen bir şey yok. Evlat edinmeyeceksen de, manevi çocuğun olsun, birini okut, geleceğini şekillendirmesine yardımcı ol.
6. Günde bir kere et ye. Mutlaka her öğün sebze ve meyve ye. Kusura bakma, ben tatlı severim. Tatlıdan uzak dur diyemeyeceğim!
7. Ölümden sonra yaşamak istiyorsan, günlük tut. O küçük notlar, hem kendi hayatının tanıklığı, hem de yarına kalan bir bilgi kaynağı. Mesele benim babam, hiç düşünmeden 60 sene boyunca her gün Ece Ajanda'sına o gün olanları yazmış. Hâlâ açıp okuyorum ve çok faydalanıyorum.
8. Olumlu olacaksın.
9. Bazı şeyleri kabul edeceksin. Bütün kadınların seni sevmesine imkân yok! Demek ki bazı kadınlara dikkat edeceksin.
10. Erkeklere gelince, aynı anda birkaçını sevmeyeceksin. Ama onların böyle bir yeteneği ve şerefsizliği olduğunu bileceksin!! !
not: 82 yaşında bu kadın.
hiç sıkılmadan oturup saatlerce bu kadını dinleyebilirim. ülkesini çok seven ve çok güzel tanıdan kültür abidesi güzel insan.
okumasına ve çalışmasına izin vermeyen ailesinin tüm kalıplarını kırarak halkla ilişkiler mesleğini ülkemizi getirmiş değerli isim.
yüksek sosyetenin toplumsal duyarlılık projelerininin vazgeçilmez ismi, türkiye'nin ilk halkla ilişkiler uzmanı, muteber ve 'soylu' bir istanbul kadını. sosyete el üstünde tutuyor kendisini.
beynine ruhuna kalbine hayran olduğum 2-3 isimden biridir, mükemmel bir insandır. halkla ilişkilerin üstadı, iş hayatına 40 yaşından sonra atılmış biridir, "lise mezunudur" ama üniversitelerde uzman olarak ders vermiştirdir. uluslararası halkla ilişkiler derneğinin başkanlığını yapmış, örnek alınası başarı abidesidir.. aynı zamanda 15 grammy'si olan müzik yapımcısı rahmetli arif mardin'în ablası. tiyatro üstadı haldun dormen'in eski eşi. gazeteci ayşe arman'ın da kayınvalidesidir. betül mardin benim hayatımda dönüm noktası olan harika biridir, hiç bir yerde yazmayan ama okan bayülgen'in eskiden ntv'deki programında hayatını yaptıklarını yaşadıklarını duyduktan sonra hayranlık duyduğum ve inanılmaz yaşam öyküyle kıskandığım hayran kaldığım ayakta alkışlanacak bir örnektir..
başarılarını takdir etmekte zorlandıgım şahsiyet. aileden zengin cevre var torpil var imkan var para var sonra bakın ben bi yerlere geldim. aaa cok şaşırdık bizde. kadın akbank yonetım kurulu baskanının kapısını caldım aile dostumuzdu iş istedim oda halkla ilişkiler diye bi meslek var gel yap bunu dedi diyo biz gitsek kovarlar. amerikada egitim alıp isviÇreli dadılarla büyümüş o dönem türkÇenin bile bilinmediği yıllar yabancı dilini kullanmış parasını kullanıp yurtdısıda yapmıs. hiÇbişeyin olmadıgı yerde hersey olunur ama herseyin oldugu yerde hiÇbişey olunmaz mother. Ayrıca halkla ilişkiler mesleğinin fikir babasıda sen değilsin. Bi ülkede tek bir ayakkabıcı varsa o en iyisidir tabiki. Eskiden lise mezunları bile biryerlere gelebiliyorken şimdi 3 üniversite bitirenler bile işsiz sn mardin alalade bir kürt kızı olsaydı honkonglarda toplantıya gidebilen evli cocuklu bir kadın olmak yerine derede bogulmuş töre cinAyetine kurban gitmiş bir cesetti.
--spoiler--
Hayatımda hep 10 yıllık periyodlarla ilerledim.
20 ve 30 yaş arası insanın flört çağlarıdır. 30-40 yaş arası ise artık iş hayatında başarı yıllarıdır.
40-50 yaş arası artık yükseliş dönemi olması lazım. Asla durmak yok. Çalış, çalış, çalış..
Şunu bilmelisiniz.. 50'den sonra artık 'başarısız oldum başka bir şey denemeliyim' diyemezsiniz.
Botoks'a inanmıyorum. Ben bunları yaptırmamaya, kaşımı falan kaldırmamaya 40 yaşında karar verdim.
Gece saat 11'den sonra dışarıda kalmam.
Çok sinirlenince uyur, sorunu sonra çözerim.
Kızarım ama asla kin tutmam.
Greyfurt suyu ile güne başlarım.
Gün içinde yeşil çayı ihmal etmem.
--spoiler--
Halka ilişkilerin annesi. Hayranım kendisine.
Halkla ilişkiler konusunun duayenidir.
Zerafeti, nezaketi ve kültür birikimi de cabasıdır.
Gurur duyulası.