bugün

ismini basilisk ile beraber çokca duyduğum bir anime serisidir. öteden beri basilisk'le karıştırırdım aklımca ama şimdi basilisk'i izlediğimden karıştırmam için ortada bir mani kalmadı.
eski izlanda dilinde berserk (ayı postu),ortaçağ öncesinde ve ortaçağda viking ve germen tarihi ile forklöründe azılı savaşçı. berserkler, en yüce viking tanrısı odin'e taparlar, kralın ve soyluların maiyetinde muhafız yada saldırı kıtası olarak hizmet görürlerdi.

berserklerin savaş alanındaki yırtıcılığı ve hayvan postundan yapılma süslü giyisileri, avrupa'da kurt adam efsanelerinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır ama berserklerin savaşa ayı yada kurt postuyla mı katıldığı, yoksa çıplak olarak mı çarpıştığı belli değildir. duvar halıları ve öteki kaynaklar her iki olasılığa da açıktır. berserkler diledikleri topluluklarda diledikleri zaman ırza geçer, adam öldürürlerdi. ingilizcedeki go berserk (çıldırıp sağa sola saldırmak) deyimi de burdan gelir. berserklerin, sagalarda çoğu kez kötü kişi olarak betimlenmesi de bu saldırganlığı doğrular. norveç kralı 1. harald'ın (hd 872-930) saray muhafızlığını berserklerin yaptığı bilinmektedir.
müzikleri ve atmosferi çok ilgi çekici olsa da sonu belirsiz olduğundan insanın içinde bir eksiklik kalır hep.
hayatınızda okuyabileceğiniz en iyi yapımlardan biridir. öyle bir mangadır ki, bu işlerde zerre bezi olmayan beni bile kendisine hasta etmiş, kendisi gibi yapımları arama arayışına düşürmüş, ömrümden ömür götürmüştür.

fantastik bazında yüzüklerin efendisi'nin isminin yanına koyabileceğim kadar kalitelidir. 2 adamın, 2 insanın hikayesi hiç bu kadar acımasız, hiç bu kadar anlatılmaz olmamıştı.

Sevmeyen ölsün sözü Berserk mangası için vardır.

Sakın ola ki ilk birkaç bölümdeki rezil taramaları görüp yargılamayın. Dayanın, okuyun, ilerleyin, o taramalar 1992'den kalmadır bunu bilin. 1992 amını yiyim 1992 lan. Allahsız herif senede bir bölüm çıkarıcak utanmasa. Ama değiyor işte abi ya. Dostoyevski'ye elini öptürecek bir anlatım, Nolan'a şapka çıkartıcak bir hikaye, Da vinci'ye 'vay amuğa goyım' dedirtecek çizimlerle değiyor.

Okuyun ruhunuz gelişsin.
bağımlılık yapıcıdır. götü açık dolanan elf siktirsin gitsindir.
2. filmi çıksada izlesek dediğim gelmiş geçmiş ne zaman biteceği de belli olamayan, en iyi anime.
sonunda başladığım manga serisi. o kadar çok övgü dolu yorumlar okudum ki forumlarda ''bir bakmakta fayda var'' deyip başladım.
gerçi türkçe çeviri olarak tamamı çevrilmemiş galiba ama idare ederim herhalde.
animesi manganın sadece yaklaşık %20sini kapsamaktadır.
uzun aralar verip kısacık bölümler yayınlayan 23 senedir süren manga. ocak ayında çıktı 333. sayı insaf lan.
silkroad online da da bir mode dur. berserker mode udur. karakter kızıl bir hal alır (95 level sonrası mavi) ve saldırı oranları ile hızı 2 kat artış gösterir. 1 dakika kadar sürer.
Gördüğüm en iyi manga anime. Sadece Gatts için bile okunur bağımlılık yapar ayrıca gatts da rambo yu aratmaz geleni geçeni keser iblislere kafa tutar böyle babayiğit bir karakterdir.
15 ay sonra yeni sayısı yayınlanmış efsanevi manga. bir sonraki sayı 23 mayıs tarihinde yayınlanacak. ccc gatsuuuu reis ccc.
26 mayıs itibarı ile 335. sayısı çıkmış manga. 3 günlük gecikme sebebiyle içimize korku salmıştır.

edit : til next time demiş. aha sıçtık bekle işin yoksa bir sene daha...
uzun ve kalın olan bir tür kılıç tipidir.
animeleri ve mangaları ortak olarak düşünürsek gelmiş geçmiş en iyi ikinci japon yapımı dediğim seri(code geass birdir bende ama berserk daha bitmemiş bir yapıt, geçme potansiyeli var). Animesi mangasının yerini tutmaz. Hem senaryoya sadık değildir hem de hikayeyi aksiyonun tam ortasında keserek final verir.

-- spoiler -- death note'la ilgili de --- spoiler --- içerir

diğer yapıtlardan farklı olarak tam bir iyi kötü ayrımı olmayan bu yapıtta bize protagonist gösterilen guts istemeden masum bir çocuk öldürmüştür. hayır, death note' un kirası gibi kötü amaçlı gösterilen protagonist değil (anime süresince bazı sahnelerde kira kırmızı l mavi saç efektleriyle gösterilmiş kira anime sonunda kaybederek idealinin yanlışlığına değilnilmiş ve bu mesaj verilmeye çalışılımlıştır).

--- spoiler ---

hayatın gerçeklerini anlatan, karanlık konseptiyle tarzını korumuş, yeri doldurulamaz efsanevi seri. tek kötü yanı, yılda bir bölümü çıkar ve serinin yaratıcısı kentaro miura' nın ölmeden bitirememe ihtimalinin olması zira 90' dan beri devam eden bir seridir.
Age of empiresdekinin gelişmişi için.

(bkz: elite berserk)
tahmin ediyorumki griffith elf adasına bir saldırı düzenleyecek, potansiyel rakiplerden pek hoşlamıyordu çünkü. bir saldırı-karşı saldırı olarak umarım kara kurdun beyaz şahini darkswordla doğradığına şahit oluruz. mangaka ölmeden..
arasıra kendi halkına da eziyet ederlerdi.
ilk defa 1989 yılında yayınlanmaya başlanmış hala daha yayınlanmaya devam eden japonya da seinen (aşırı şiddet içerikli) türünde en fazla satış yapmış hala da yapmaya devam eden manga serisidir.
Age of empires, vikings castle units. Upragade elite berserk.
deliye bağlamak. berserk olmak. cinnet.
çizimleri gerçekten aşmış bir manga serisi. okurken her sayfada hayran hayran çizimleri incelemekten ne okuduğunuzu unutursunuz. bunu bana yaşatan ikinci kişidir serinin sahibi kentaro miura. ilki ise kingdom come, marvels gibi muazzam işlerden tanıdığımız ünlü çizgi roman çizeri alex ross.

-- spoiler gibi --

şimdi berserk'in çizimleri bir kenarda dursun, biraz da hikayesini öveyim. Bir kere berserk'te bir darbeyle on küsür adamı ikiye bölen, sayı dezavantajına rağmen koca orduları dize getiren birliklere komutanlık eden karakterler olabilir, lakin kimse kahraman değil. tam olarak sadece güçlü olanın hayatta kalabildiği bir dünya berserk dünyası. bu dünya da bir şeyler elde etmek için ya doğuştan şanslı olmanız ya da karşılığında büyük fedakarlıklar yapmanız gerekir. hikayenin ana çatışması da buradan doğuyor zaten. doğduğundan beri sadece acı çekmiş, güven ve bağlılık duygusundan yoksun bırakılmış, tek sahip olduğu şey olan kılıcının doğrultusunda ilerleyen ve hayatta hiçbir amacı olmayan guts tüm hayatını tek bir amaca adamış, bu uğurda varını yoğunu feda etmeye hazır olan aşırı motive ve ihtiraslı beyaz şahinle karşılaşıyor. Zodd kehanetinde guts'a "beyaz şahinin ihtirası bittiğinde sen ölmüş olacaksın" gibisinden bir şey söylüyordu hatırlarsanız. işin ilginç yanı beyaz şahin'in ihtirası gatts'ı öldürmek bir yana daha da hayata tutunmasını sağlayacak, tıpkı kendisinin ki gibi esaslı bir yaşam amacı ve bunu körükleyecek motivasyonu veriyor. griffith* sürekli herkesin belirli ve değişmez bir kaderi olduğunu savunurken guts, zodd'un kehanetini bozuyor ve damgası yüzünden ölüme en yakın kişiyken insan sınırlarını yerlebir edip ruhani varlıklara karşı her savaşında insanın kendi kaderini çizebileceğini ispatlıyor.

--spoiler gibi--

gerçekten her açıdan muazzam ve incelenmesi, üzerine konuşulması, tartışılması gereken bir eser berserk. ortaçağ'ı atmosfer ve karakterler üzerinden oldukça iyi yansıtıyor miura. Doksanlar da yayınlanan animesinin müzikleri harikadır. ama yeni serideki my brother(dragonslayer) isimli soundtrack insanı bir hayli berserker moduna sokuyor. bir başka olmuş cidden. hazır yeni animeden bahsetmişken onu da beğendiğimi belirtmek isterim. tabi ki ellerinde çok daha iyi olabilecek bir malzeme var ama berserk olsun taştan olsun diyerekten izlediğimden pek rahatsız olmadım.

kuroi kenshi'siyle, orospu çocuğu girifisu'suyla, karizmanın bir numaralı adresi skull knight'ıyla, settingiyle, hikayesiyle, felsefesiyle bambaşkadır berserk. yukarıda da belirtildiği gibi mangaka ölene kadar sürecek gibi duruyor. umarım kara kılıç ustasının huzura erişini görmeden bitmez bu seri.

(bkz: ne çektin be guts)
2016 ve 17 çizimleri ne kadar berbatsa manga çizimleri o kadar şahane olan benim delicesine sevdiğim anime/manga serisidir.
Sonu iyi bitmeyen nadir animelerden henüz izlemek nasip olmadı.
ikinci sezonunun çıktığını duyunca sırf asıl seri olan kenpuu denki berserk' in ekmeğini biraz daha yemek için çıkartıldığını düşünüp izlememiştim. aradan neredeyse 20 yıl geçtikten sonra ikinci sezon çıkarmanın benim için başka bir mantıklı açıklaması yok.

geçen gün belki yanılıyorumdur diye başladım ama hayal kırıklığından başka bir şey olmadı. çizimleri bile kötü. 20 yıl öncekinden daha kötü animasyon yapmayı nasıl becermişler anlayamadım.