bugün

doğruluğu tartışılmaz gerçektir. böylece birinden emir almaya gerek de yoktur.
ve bu konuda yalnız olmadığımı da biliyorum.
saçmadır... bununla birlikte saygı duyulması gereken düşüncedir ama.

bu insanların bir kısmı abartarak evlilik için de imzaya gerek duymazlar. mesela futbolcular da transfer olurken imza atmamalı. her şey imzaya bağlı olamaz değil mi?

insan dürtüleri olan bir hayvandır. her an bir günah işlemeye meyillidir. insanız yahu. zayıfız işte. başıboş ve amaçsızca dolaşmamalıyız... bir gruba, bir zümreye, bir inanca bağlı olmak insanı gerçek bir birey yapar. koyun yapmaz. inançları kuvvetli olmayan insan hep bir boşluk içindedir. iyilik yapmayı sever, etik olarak en müslüman kadar müslümandır ama dini yoktur işte...

ama dine inanmayan insanlara da bi bakmak lazım. neden böyle düşünür hale geldiler acaba? neden dinden soğudu bu insanlar? belki din tacirleri yüzündendir? dini satan insanlar yüzündendir? ya da islamı öcü gibi gösteren insanlar yüzündendir. din üzerinden insanları sömüren hükümetler yüzünendir. hatta müslümanları terörist gösteren amerika yüzündendir belki de...

islamı anlayan, onu çözebilen ve islamı sevdiren birileri varken bir insanın inançsız olması zordur. tüm inançsızlıklar başa gelen kötü şeyler yüzünden yaradana isyan etmekle başlar... sonra ipin ucu kaçar. insanın en başta tevekkülü öğrenmesi gerek. sonra gerisi gelir zaten...
Bence şu Müslüman Hristiyan Yahudi ayrımı da saçma. Biz yaratıldık ve inancımız var iyilik yapıyoruz. Eee? Kurallara bağlı olarak bir dinimiz olması sadece göstermelik bence. Cami gidip namaz kılmak gibi bir şey. Evde de kılabilirsin yani illa birilerinin gözüne mi sokucaksın ben namaz kılıyorum felan diye. Herkesin inancı kendine.
başlığı okur okumaz i. kant' ı akla getiren görüştür.
aslında her insanın söylemesi gereken cümle.
kötülük yapmaman için, aile terbiyesi alman gerekir.
aile'nin terbiye ahlakı olması için, örf adetler'in olması gerekir.
örf adetler'in olması için, kültür'ün olması gerekir.
kültür'ün olması için, bir millet/devlet olması gerekir.

bu zincirden biri kırılırsa, bugün ortalıkta andaval andaval dolaşan suriyeliler gibi olursun.
ne kendine, ne çevrene, ne hayvanlara, ne dini inançlara saygın sevgin olmaz. nefret edilen bir tip olursun.