bugün

meydan okuma şeysi. maçtı muçtu, o gibi aktiviteler için genelde.
"ben ben ben bi de ben, geri kalan hepiniz" seklinde de soylenebilen gereksiz ve yersiz cikis sozu. * *
gerçi burda açılmışı var; (bkz: siz hepiniz ben tek)
küçükkene kendimizden yaşça büyük ağbilerin sporsal aktivitelerde ben bilirim edasıyla hava atmak maksatlı sözleri.
kısacası - hepinizin eline verdim bu konuda, 5 değil 10 kişi daha gelse bi s.k yapamazsınız demek olan artislik lafı.
(bkz: alayınıza isyan)

(bkz: ulan)
küçükken kar topu savaslarında çok kullandığım cümle.
özgüvenin tavan yaptığı andır.
iki kişi basket oynayaaksa pek bişey ifade etmeyen meydan okuma. teke tek dese de olur ama yok amerikan filmlerinden alıyolar bunları hep.
mahalledeki yaşça en büyük hayvan boyutlarındaki çocuğun diğer küçük veletlere meydan okumasıdır. eh genelde de yener bu hayvan.
takıma isim bulma işi bunu diyen herife bırakılırsa, isim yüksek ihtimalle;
narsist x ve diğerleri
olacaktır.
sadece mahalle ortamında duyulması hoş karşılanan güzide sözcük.ayrıca küçük çocukları top oynamaya ikna etmek isteyenler vakit geçirmeden denesinler sonuç %100 olumlu olur.
yoğun talepden dolayı sisteme aşırı yüklenme oldu...litfen sonra deneyin tekrar.
bugün söylediğim söz kendimden emin olarak futbol basketbol türü sporlardaki maçlarda kullanılır.
teke tek yapılan maçlar sonrasında olay kendisine vurgu yapmak isteyen adamın yaptığı laf canbazlığıdır.

maç sonrası anlatılır:

-oğlum çok süperdi lan dedim "ben herşeye varım lan hatta ben tek siz hepiniz"
-sonra noldu abi..
-bunu duyunca böle yerli malı gibi kaldı bunlar...sonra maça başladık ben kazandım işte.. hahaha...
-(arkadan gelen ses)lan mahmut niye sallıyon bir bir yapmadık mı biz maçı?! onu da ben kazandım amuaa goyam..
-(mahmut iç ses)hasstır bu nerden çıktı! *
cesur mahalle bıdığı sözüdür. daha enteresanları da vardır.

(bkz: siz tek ben hepimiz)*
2' ye 1 gerceklesecek gures musabakasi oncesinde soylenen soz. *
kendine fazla güvenden kaynaklanan ya da kendinden yaşça küçük çocuklar topluluğuna karşı bir güç gösterisi, bir abilik, bir benim işte ulan!' nın ima edildiği eylam hazırlığı içerisine girilen söz öbeği.
beşiktaş takımına dünyadaki herhangi bir futbolcunun çığırabileceği şey. nolacak lan, nihat diye bi forvetleri var zaten kaleyi tutturamıyor. hem rüştü var nerden vursan yiyor. yusuf felan var koşarken kendi kendine bırakıyor topu.

alırsın şut çekersin gol olur, ne de olsa nihatın vurcağı top yine sen de.
dünün yazar namzeti, bugünün sözlük neferi.

(bkz: ho$gelmi$)
birde buna benzer ama daha bayık bir versiyon mevcuttur. şu şekilde;
(kişinin adı osman olsun)
ben osman siz hepiniz.hehe.
sınıfın en güçlüsünün çevresindekilere güç göstermek için kullandığı söz.
(bkz: siz hepiniz ben tek)
kendine güven duygusu yüksek olan veledin, karşıdaki ahaliyi küçümsemek için yapabileceği en iyi harekettir.
özgüveni yüksek çocuğun mahalle maçından önce sarfettiği cümledir. tüm kızlar hastadır ona. çamurdan pastalar yapılası, çiçekten taç yapınca da hemen takıp nasıl oldum diye sorulası çocuğun cümlesidir. *