bugün

şu anda kanaltürk ekranlarında panik yaşanmasına sebep olan, çeşitli örnekleri de geçmişte yaşanmış olan yasaktır.

tt arena açılışında yaşanan olaylarla ilgili olarak:

erman toroğlu: başbakana, bence az yaptılar! o kadar iyi niyetli davrandı ...
ziya şengül: ben "az yaptılar" lafına katılmıyorum.
erman toroğlu: o anlamda söylemiyorum. çarptırmayalım...
serhat ulueren: ironi yapıyorsunuz di mi hocam?
erman toroğlu: şimdi, kastettiğim...
serhat ulueren: hocam ironi yaptınız di mi?

yuh amınakoyim lan! canlı yayında buna şahit olmak gerçekten de fazla samimiyetsiz geliyor. ben cevaplayayım vallahi, billahi, tillahi ironi yaptı hoca. aman diyeyim, programa sansür uygulanmasın, erman hoca işinden olmasın! yeminle ironi yaptı...

gene sikmiyorum, yarına bırakıyorum...
(bkz: kanaltürk)
(bkz: atv)
(bkz: 24)
(bkz: samanyolu tv)
(bkz: kanal 7)
(bkz: kanal a)
(bkz: trt)

ve daha sayamadığım nicesinde normal olacak yasaktır.

edit: 3-5 münferit olayın gösterilmesi bu yasağın geçerliliğini kaybetmesine neden olmaz. zira başbakan karikatürlere bile dava açarken, kılıçdaroğlunu dansöz olarak gösteren bir numaralı yandaşı salih memecanın karikatürü için çok güzel diyebilmektedir. onun haricinde bir zamanlar başbakana muhalefet eden bir kanaltürk vardı ne oldu ona? önce reklamları kesildi sonra satılmaya mahkum bırakıldı. onun haricinde tt arena'da ıslıklama haklarını kullanan taraftar için bile başbakanın gizli isteğiyle adnan polatın bunları stada almayacağız bir daha demesi de buna en güzel örnektir. zira hangi kanuna dayanılarak bunlar stada alınmayacaktır. bunun gibi milyon örnek verilebilmektedir. hatta son olarak aklıma bir tane daha geldi fazıl say göbeğini kaşıyan adamlar dediği için adamı ülkeden kovmaktan beter ettikleri de unutulmaması gerekir.

ikinci edit: sözlüğü buna örnek göstermek kadar aptalca bir durum yoktur. zira aynı mantıkla
-"olm benim arkadaşım başbakana küfür ediyor ne yasağı var" diye bir savunma da yapılabilir.
(bkz: padişahım çok yaşa)
yalanda nirvanadır. yoktur böyle bi yasak.
ülke de en çok yapılan şey başbakan ı eleştirmekken kalkıp böyle bi yasak var demek hangi zeka ürünüdür anlamış değilim.
öyle bi hakkınız vardı da siz mi yapmadınız?

komik olmayın rica ederim. adamın başlığının altı alenen küfür dahi içeriyor kalkmışsın bana eleştiriden bahsediyosun!

ama başka siyasi lideri değil eleştirmek, tartışmak için dahi olsa masaya yatırsak direk kavgaya geçiyorsun!

ben anayasada bu konuyla ilgili bi yasah görmedim gören varsa da beri gelsin!
küfür-eleştiri arasındaki kalın çizginin, ırzına tecavüz etmiş mahlukat-ı beşerin anlamamasını, hatta kabullenmemesini içtenlikle ve samimiyetle yadırgamadığım yasaktır.

başbakana küfretme yasağı yoktur, yasaklasalar dahi referandum kampanyasında denildiği üzere "her yasak, kendi isyancısını doğurur" ve gene sikerler afedersin...

gene de doğru analiz etmek gerekir olayları ve olayların yorumlanışını. bu ülkede şu gün itibariyle başbakanı eleştirmek, yaptıklarına karşı durmak "yasalarda yeri olmasa" dahi yasaktır. nasıl yasaktır? vergi affının kapsamı dışında bırakılmak yaptırımıyla, ihalelerde avucunu yalamak yaptırımıyla, kanunun farklı şekilde işletilebilmesi yaptırımıyla yasaktır. bazı algı seviyesi tavan yapmış arkadaşlar "küfür bile ediliyor" demişler. ki doğrudur... hiç kimse etmiyorsa arabasına litresine 4 lira verip de benzin alan şoför, balık istifi toplu taşımacılık için bir servet ödeyen işçi, koskeb'in kredisini sırf içeriden adamı olmadığı için alamayan esnaf eder. dolayısıyla arkadaşlarımın doğru söyledikleri şey; başbakanın çokça küfür yediğidir. ama bu "eleştiri" olarak kabul edilebilir mi ona bakmak lazım. ben, şahsen bunun eleştiri olduğunu düşünmüyorum.

ve kaldı ki bu küfürleri yemek, emin olun kimi karakter sahiplerinin işine bile gelebiliyor gündelik hayatımızdaki. böylece "bana küfrettiler" diyerek kendisini acındırabiliyor, ters psikoloji üzerinden sempati kazanabiliyor.

misal şimdi sözcü gazetesi'nden, yaraktan-kürekten bahsedebiliriz. nasılsa yakındır, onun da ipini çekerler bu gidişle...
yavaş yavaş gerek kalmayan yasaktır.
zaten her organı ele geçiriyorlar teker teker. eleştirecek adam kalmayacak ortalıkta.
ana avrat küfrediyorlar, sen eleştirme yasağı var diyorsun. inanak mı şimdi sana?
(bkz: yalanın daniskası)
hiçbir zaman getirilemeyecek yasaktır. bir başbakan bir reis-i cumhur her zaman eleştiriye açıktır. bunu engellecek cesareti bulabilen olursa da bir osmanlı olarak (gerekirse komünistlerle omuz omuza) er meydanına çıkarım..

(bkz: boş iddaalar bunlar)
yanılsamadır. böyle bir yasak mevcut değildir, fakat güclenen kişinin karşısındaki insan sayısının azalması bu yanılgıya düşülmesine sebebiyet vermektedir. hukuk dışı yoldan karşıtların susturulduğu türkiye çok eskilerden kaldı bunu görmek lazım.

buna karşılık; eli güçlenen iktidarın zararı da hep kendisinedir. güçlenenin eleştireni azaldıkca gücünün kaynağı olan azmini yitirir. rehavet havası güçlünün sonu olur. bu tehlike akp içinde tüm zamanların doruklarındadır.
olmayan yasaktır. başbakana hakaret edenler ankara mahreçli mahkemelerce temize çıkarılmaktadır.
kutadgu bilig
Alp er tunga
Bumin kağan.
(bkz: bu ne amk)
hakaret etmeyi eleştirme sanan postalcı laikçilerin muzdarip olduğu konu.
otta olsa bokta olsa başbakandır saygı duyulmalıdır ahlak çerçevesinde eleştirilmelidir.
5816 sayılı meşhur kanunu kanının son damlasına kadar savunan laikcanların uydurduğu hede.
"tayyipler alemi" yaptılar da mahkeme ceza vermedi lan!