bugün

anne-babanın "dostunuzu düşmanınızı iyi tanıyın" tembihlerinde sözü edilen düşmanlardır bunlar. gerçekten de düşmandırlar, ayağınız az çukura düşse bir tekme de bunlar vurur.
başarılı olunca da sevinmeyen -sevinmeyi bırak, kıskanıp + üzülen- tiplerdir. *
+ ee sınav sonuçları nooldu çocuğum?
- üniversiteyi kazanamadım bu yıl x teyze ya.
+ aaa (oh iyi oldu) neyse bidahaki seneye inş. evladım. bizim oğlan da halklar ilişkisini kazandı.
- uluslararası ilişkiler?
+ hıh evet. ama çok çalıştı çok. haketti. aslan oğlum benim.
- ...
yegane sebebi kıskançlık olan davranışlar sergilerler.
bunlara kısaca iyi gün dostu denir.
yüzde doksan ihtimalle baba tarafıdır.
Dusmani disarda degil, icinde ara demis atalar. Gercekten de bu boyledir, uzer insani ama yapacak bir sey yoktur.
akrabanın yaptığını yılan yapmaz kişiye zaten bunun içindir insanlardan uzaklaşma isteği.
muhtemelen sizin yaşınızda çocuğu olan akrabadır.
akraba değil akbabalar...
kesinlikle akraba değildir onlar.
kötü insanlardır. başka açıklaması yok. hani insanın sevinmesi/üzülmesi için akraba olmasına bile gerek yok bazı şeyler için. kıskançlıktan popolarında baloncuk çıkmıştır kendilerinin.
benim için; gündüz kendileri gibi olan diğer akrabalarla toplanıp çekirdek yiyerek seda sayan izleyen, bir yandan da dedikodu yapan kadınlardır.

- x'in kızı sınıfta kalmış duydun mu ayol, şu diş okuyan?
+ ahahay zaten soğuk nevalenin tekiydi, kazanmakla bitmiyor şekerim.
- y'nin oğluyla z'nin kızı da evlenecekmiş?
+ aa hadi canım, z de nasıl çirkin, nasıl çirkin...
akraba degil cakal spordur onlar.
maalesef dayımdır.
ulan başarısız da değilim tıp fakültesini kazandım. dayım ''peh 6 yıl amele gibi okuyacaksın ömrün okumakla geçecek peh'' yaptı. dedim vay arkadaş yarın bir gün bunların eline düşsem yapmayacakları yok galiba.
kendisi annemin kardeşi olmakla birlikte beni her zaman kendi çocuğuyla kıyas yapar efendim. sanki ben çocuğuna laf atmışım, hava basmışım da oda intikam alıyor gibi. ya bırakın artık bu işleri be herkesin rızkı kendine değil mi? neyi kıskanıyorsunuz neyi mi çekemiyorsunuz anlamıyorum ki. görende türkiye 1. oldum zannedecek. kıskandığınız şeylere köpek bile tükürür lan.
(bkz: yenge)
baba tarafidir.
güzel bi tekin akmansoy repliği bu akrabalara gelsin... akrabanın akrabaya yaptığını akrep yapmazz..
Sizden daha başarısız evlatlara sahip olan akrabalardır.
akraba değil akbabadır.
başarılı olunca da nazarı değen akrabalardır aynı zamanda. başarısız olunmuş taklidi yapmak makbuldür.
şöyle de diyaloglar geçer
+ee senin sınavların nasıl geçti? kaldın mı geçtin mi sınıfı?(burada sınıfı geçtin mi diyerek sistemden haberi yokmuş gibi duruyor)
-geçtim ben.
+bütünlemelerin ne zamandı ki senin?(burada hayret içinde ve sistemi tamamen ildiğini açık ediyor)
-büte kalmadım ben hepsini verdim.
+kilo da almışsın baya baksana basenlerine dikkat et kızım genç kızsın sen aaa.
-işte şey olmuşsa final zamanı
+evlenemiyceksin valla zaten seçtiğin bölümden belli çocuğun olsa napıcaksın mahkeme salonlarında mı büyüycek çocuk hiç bir bayana uygun mu kariyer yapıcaksın da nolcak
-haklısın teyze haklısın...
Allaha şükür ailemde bulunmayan akbaba türüdür.

Mahalleden bir arkadaşta var böyle 1-2 akraba çocuk başarılı olsa bile o başarıyı beğenmezler
"hmm hayırlısı yaa bizim kuzende tıp kazandı işte ama iyi seninki de üzülme" hassiktir ordan orospu denilmesi gerekir bunlara. Var mı bir başarın hayatta göt. küçükken baba parası büyüyünce koca parası ye dur mına kodumunu.

Dipnot: Şimdiye kadar gördüklerimin hepsi dişiydi. bu akbaba türünde erkek yok galiba.
her gördüklerinde sen hala okuyor musun diye sorarlar. üniversite 1. sınıf öğrencisi olsanız bile.
başkasının başarısını çekemediklerinden allah da onlara gün yüzü göstermez. başarı göstermez.
önce başkası için iste, başkasıyla mutlu ol ki sıra sana gelsin!